Moje gawędy o sztuce: dzieła, twórcy, mecenasi: wiek XV-XVI

Okładka książki Moje gawędy o sztuce: dzieła, twórcy, mecenasi: wiek XV-XVI Bożena Fabiani
Okładka książki Moje gawędy o sztuce: dzieła, twórcy, mecenasi: wiek XV-XVI
Bożena Fabiani Wydawnictwo: Świat Książki sztuka
sztuka
Świat Książki
2012-01-01
2012-01-01
malarstwo włoskie

B. Fabiani zwraca szczególną uwagę na dzieła kobiet, wydobywa je z mroków zapomnienia. Dzięki temu ten kanon przedstawianych twórców jest inny, niż większość. Nie jest to na szczęście robione „na siłę”, autorka nie wyznaczyła sobie np. limitu, że ma być mowa o takiej samej liczbie malarzy i malarek. Ale do pewnego czasu większość dzieł o malarstwie i albumów opracowywana była przez mężczyzn i jakoś tak się utarło, że artystki, malarki, były w nich marginalizowane lub w ogóle ich nie było. Ale faktycznie one istniały i tworzyły, tylko trzeba wydobywać je z mroków zapomnienia. B. Fabiani nie wpycha do książki fragmentów o malarkach miernotach, bo tak trzeba, taki jest trend, tylko ukazuje artystki które stworzyły naprawdę wartościowe, ponadczasowe dzieła. Opisuje m. in. malarki: Sofonisbę i Lavinię Fontanę, zwracając uwagę zarówno na niebanalne życiorysy, jak też i na to, z jak wieloma trudnościami musiały się one mierzyć, aby zaistnieć jako twórczynie. Kobieta malarka w XV czy XVI wieku była postrzegana jako totalne dziwadło, coś zdecydowanie gorszego od malarza mężczyzny, a kwestia sprzedaży jej dzieł była naprawdę wielce problematyczna. Malarki musiały wykazywać się wielkim hartem ducha, aby móc malować i jeszcze próbować wieść satysfakcjonujące życie osobiste, rzadko kiedy było to w ogóle możliwe.
całość

1962

Doskonale przygotowana (Internet),zasiadłam do audiobooka pani Fabiani. Cudowna opowieść autorki plus zdjęcia oglądane na ekranie komputera, zabrały mnie w świat średniowiecznej sztuki. I nie był to świat nudny, lecz czułam się jakbym czytała znakomitą książkę przygodową. Pani Bożena z ogromną pasją, opowiada nie tylko o obrazach czy rzeźbach, ale rozciąga swą gawędę także na życie ich twórców. Niezwykle pasjonująca przygoda, którą mam zamiar kontynuować.

Fantastyczna książka .W gawędach Pani Fabiani można się rozkochać .

Fantastyczna książka .W gawędach Pani Fabiani można się rozkochać .

Książki Pani Fabiani? Uwielbiam!

Książki Pani Fabiani? Uwielbiam!

Ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych osobą artysty, a nie tylko jego twórczością. Niestety, nie we wszystkich rozdziałach zamysł autorki się sprawdził, ponieważ starała się pisać o wielkich malarzach XV i XVI wieku o niektórych mając tylko strzępki informacji, w wyniku czego momentami mamy wrażenie "lania wody" dla samego wypełnienia stron. Poza tym brakuje mi jednak obecności obrazów, o których mowa. Znajduje się po jednym przykładzie dzieła większości omawianych artystów, jednak omawiane jest ich o wiele więcej, a ciężko jednak analizować dzieło jedynie o nim czytając, nie widząc obrazu.

Wspaniała lektura. I serce rośnie dzięki rozdziałom poświęconym zapomnianych przez lata malarkom - kobietom! Polecam osobom zainteresowanym sztuką i jej historią.

Fantastyczna!

Fantastyczna!

Dla mnie jako laika super książka. Bardzo mnie zainteresowała i dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy. Niestety uważam, że powinna być podzielona na mniejsze tomy, bo taki nawał informacji z obcego mi świata zrobił mi kompletny mętlik w głowie i po odłożeniu książki już nie mam pojęcia kto, gdzie, co i kiedy stworzył, żył i tak dalej.
Bardzo chętnie sięgnę po kolejne książki tej autorki :)

Bardzo chętnie sięgnę po kolejne...

Pamiętam wykłady z historii sztuki w piątkowe poranki. Profesorka gasiła światło i pokazywała slajdy. Tak spokojnie opowiadała, że chciało się spać. Dzięki Bożenie Fabiani nadrobiłem przespane zaległości. Autorka bardzo ciekawie i z pasją opowiada do malarzach i ich dziełach. Zabiera nas w niesamowitą podróż do Krainy Piękna. Zapraszam.

quatrcentoza to choroba zaraźliwa

quatrcentoza to choroba zaraźliwa

• Sztuka
  • Audiobooki
  • sztuka

Dodaj cytat z książki Moje gawędy o sztuce: dzieła, twórcy, mecenasi: wiek XV-XVI