Spojrzenie wstecz. Rozmowy

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Żeby móc zabierać głos w sprawach fundamentalnych, potrzebna jest odpowiednia perspektywa, poczucie humoru, umiejętność wyciągania wniosków, a przede wszystkim bogaty bagaż doświadczeń. Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej spełniają wszystkie te warunki i nie wymagają dodatkowych rekomendacji. Wystarczą nazwiska tych, którzy znaleźli czas na ciekawą rozmowę: Jerzy Jedlicki, Danuta Szaflarska, Irena Hausmanowa-Petrusewicz, Tadeusz Dominik, Zygmunt Bauman, Danuta Cirlić-Straszyńska, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Karol Modzelewski, Hanna Świda-Ziemba, Krystyna Starczewska i Wanda Wiłkomirska.

Justyna Dąbrowska rozmawia z pokoleniem swoich rodziców. Dzięki rzadkiej umiejętności słuchania, którą ma autorka, otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu. O tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania i jak sobie z nim radzić.

Z fotografiami Mikołaja Grynberga

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2012

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

ewanna | 2014-05-01

Rozmowy o przemijaniu. A może o życiu? Bo raczej nie o śmierci, choć jeśli jest - jawi się jako ktoś, kto nie jest wrogiem. Nie jest bardzo oczekiwana, ale budzi chyba bardziej ciekawość... Nie strach. Kilkanaście nazwisk. Intelektualiści. Ateiści (z dwoma wyjątkami) - co dla mnie jest ważne, bo pokazuje, w co mało kto w tym kraju wierzy - że bez wiary da się pięknie żyć. Książka - prezent, z dedykacją, ważną dla mnie. Dziękuję.

Anna | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Piękne rozmowy z pięknymi ludźmi o sensie życia i przemijaniu sprawiły, że przeczytałam tę książkę w jeden dzień. Jerzy Jedlicki: "A przecież to, co naprawdę w życiu ważne, to prawdziwe przeżycia. Głębokie, autentyczne, nurtujące człowieka przez długi czas: miłość, przywiązanie, pasje poznawania świata i rozumienia bliskich ludzi. A z tym, jak słusznie mówisz, wiąże się trud i niepokój, ból i przerażenie - dodajmy - czasami też. Bo niczego, co cenne, nie dostaje się za bezcen". Piękne i mądre słowa! Lektura obowiązkowa dla wszystkich.

Aldona | 2014-06-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Doskonałe wywiady z mądrymi ludźmi. Polecam. Głównie sobie, bo chciałabym się jej nauczyć (choćby fragmentami) na pamięć.

Kuba | 2018-01-13
Mariusz | 2017-12-23