Spojrzenie wstecz. Rozmowy

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura piękna
Ag2S

Żeby móc zabierać głos w sprawach fundamentalnych, potrzebna jest odpowiednia perspektywa, poczucie humoru, umiejętność wyciągania wniosków, a przede wszystkim bogaty bagaż doświadczeń. Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej spełniają wszystkie te warunki i nie wymagają dodatkowych rekomendacji. Wystarczą nazwiska tych, którzy znaleźli czas na ciekawą rozmowę: Jerzy Jedlicki, Danuta Szaflarska, Irena Hausmanowa-Petrusewicz, Tadeusz Dominik, Zygmunt Bauman, Danuta Cirlić-Straszyńska, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Karol Modzelewski, Hanna Świda-Ziemba, Krystyna Starczewska i Wanda Wiłkomirska.

Justyna Dąbrowska rozmawia z pokoleniem swoich rodziców. Dzięki rzadkiej umiejętności słuchania, którą ma autorka, otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu. O tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania i jak sobie z nim radzić.

Z fotografiami Mikołaja Grynberga

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2012

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Aneta P-is | 2018-12-29

Justyna Dąbrowska ze swoją umiejętnością słuchania, wnikliwością, taktem, dociekliwością i jej niezwykli rozmówcy, którzy oscylują wokół pytań o sens życia, starość, przemijanie, miłość, wiarę a także życie bez Boga. Czytając czuje się wielką siłę, pokorę i mądrość życiową rozmówców, którzy odsłaniają przed Czytelnikami całych siebie. Odsłaniają taktownie lecz jakże głęboko. Dzięki tym wyjątkowym, pasjonującym rozmowom, człowiek, dostaje szansę na zupełnie inne postrzeganie otaczającego go świata. Dostaje szansę na refleksję i zrozumienie tego, co się w życiu liczy najbardziej co jest najcenniejsze.
"Spojrzenie wstecz. Rozmowy" optymistyczne, pełne zachwytów nad życiem. Zachwytów mimo bólu, przeciwności losu, trudności i niepowodzeń. Czytałam z wielkim skupieniem i zachwytem. Gorąco polecam!

Ewelka | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Cudowna książka! Każdy z wywiadów, to czysta przyjemność. Fantastyczni rozmówcy w piękny sposób opowiadają o życiu, o tym co jest dla nich najważniejsze, o tolerancji i to wszystko doskonałym, pełnym klasy językiem. Pozostaje tylko ubolewać, że większości z nich nie ma już między nami i życzyć sobie, żeby osiągnąć w życiu taką mądrość.

Anna | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Piękne rozmowy z pięknymi ludźmi o sensie życia i przemijaniu sprawiły, że przeczytałam tę książkę w jeden dzień. Jerzy Jedlicki: "A przecież to, co naprawdę w życiu ważne, to prawdziwe przeżycia. Głębokie, autentyczne, nurtujące człowieka przez długi czas: miłość, przywiązanie, pasje poznawania świata i rozumienia bliskich ludzi. A z tym, jak słusznie mówisz, wiąże się trud i niepokój, ból i przerażenie - dodajmy - czasami też. Bo niczego, co cenne, nie dostaje się za bezcen". Piękne i mądre słowa! Lektura obowiązkowa dla wszystkich.

Aldona | 2014-06-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Doskonałe wywiady z mądrymi ludźmi. Polecam. Głównie sobie, bo chciałabym się jej nauczyć (choćby fragmentami) na pamięć.

ewanna | 2014-05-01

Rozmowy o przemijaniu. A może o życiu? Bo raczej nie o śmierci, choć jeśli jest - jawi się jako ktoś, kto nie jest wrogiem. Nie jest bardzo oczekiwana, ale budzi chyba bardziej ciekawość... Nie strach. Kilkanaście nazwisk. Intelektualiści. Ateiści (z dwoma wyjątkami) - co dla mnie jest ważne, bo pokazuje, w co mało kto w tym kraju wierzy - że bez wiary da się pięknie żyć. Książka - prezent, z dedykacją, ważną dla mnie. Dziękuję.