Doznać cudu? Opowieść Trudy Rosenberg

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Smak Słowa
Ag2S

„Jeśli chcesz być szczęśliwą i doznać cudu, zostań wierną córką żydowskiego ludu.” Takie słowa usłyszała młoda Truda Rosenberg od swojej mądrej matki jeszcze w dzieciństwie. I trzyma się ich przez całe życie. Opowieść Trudy Rosenberg zaczyna się we Lwowie w pięknej kamienicy, wśród eleganckiej elity lwowskiej inteligencji, do której należał jej ojciec, zamordowany potem 3 lipca 1941 roku na...

„Jeśli chcesz być szczęśliwą
i doznać cudu,
zostań wierną córką
żydowskiego ludu.”

Opowieść Trudy Rosenberg zaczyna się we Lwowie w pięknej kamienicy, wśród eleganckiej elity lwowskiej inteligencji, do której należał jej ojciec, zamordowany potem 3 lipca 1941 roku na podwórzu więzienia, tak zwanych Brygidek.

Truda opowiada o swej wojennej tułaczce, która z ukochanego domu prowadziła ją przez lwowskie getto, Rumunię, Warszawę aż do Niemiec, a w końcu do Anglii i Kanady. Tułaczce podczas której musiała wielokrotnie zmieniać tożsamość, aby ukryć swoje pochodzenie. Opowiada o ludziach, którzy pomagali i którzy też walczyli o przetrwanie, o dobrych i okrutnych gestach, z którymi się spotkała, o ludzkiej wielkości i małości.

Jej opowieść jest prawdziwa do głębi, pozwala na chwilę przenieść się w czasy wojennej zawieruchy i poczuć emocje, rozterki i myśli młodej dziewczyny walczącej o zachowanie odrobiny normalności w świecie, który wydawał się jej całkowicie pozbawiony. To jest po prostu opowieść o wielkiej sile tkwiącej w człowieku. Sile, którą daje miłość i nadzieja.

Oto przedziwny dokument. Sam przeczytałem go jednym tchem. Dwie Kanadyjki rozmawiają po polsku o zdarzeniach sprzed lat siedemdziesięciu. Polszczyzna ich jest piękna, choć nieco archaiczna i pełna zapomnianych już znaczeń. Pierwsza z nich, starsza, to polska Żydówka ze Lwowa, druga o dwa pokolenia młodsza – to dziecko imigrantów z Polski, z Kresów, wychowana w tradycji katolickiej i patriotycznej. Pierwsza, Truda Rosenberg (a wcześniej Osterman) jest psychologiem poznawczym, druga – Hania Fedorowicz jest specjalistką od komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Obie od lat pracują nad sposobami redukowania niechęci, nienawiści i uprzedzeń między ludźmi.
Z Przedmowy – Wiesław Łukaszewski

Dr. Truda Rosenberg jest psychologiem specjalizującym się w psychologii poznawczej. Przez długi czas nie mówiła o swoich doświadczeniach wojennych. Epizody omawiane w tym tomiku to autentyczne wydarzenia, które przeżyła osobiście jako jeden z wielu członków narodu żydowskiego. Podkreśla, że nie uważa tych przeżyć za wyjątkowe, że wielu ludzi miało podobne. Przeżycia, których doświadczyła, niewątpliwie są faktem, a jej wspomnienia to relacja naocznego świadka Szoa (po hebrajsku zagłada), które to określenie jest właściwsze zdaniem Trudy Rosenberg niż powszechnie używany wyraz Holokaust. Ten ostatni odnosi się bowiem również do kataklizmów, takich jak wybuch wulkanu, powódź lub trzęsienie ziemi. Natomiast Szoa to efekt ludzkich zamiarów i czynów.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2012

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

Grażyna | 2015-09-28
Przeczytana: wrzesień 2015

Ponieważ nie jest to powieść...nie oceniam wg ilości gwiazdek...W przypadku spotkania się z tego typu "lekturą" gdzie jest wspomnienie życia w czasach wyjątkowo ekstremalnych....nasuwają mi się być może oderwane myśli. Pierwsza to "luzie ludziom zgotowali ten los", "człowiek człowiekowi wilkiem". To w sumie rozmowa- dokument-wspomnienie Trudy Rosenberg,o życiu z ciągłym wyrokiem śmierci z powodu tego ,że była Żydówką...tylko tyle a może aż tyle.Solidaryzuję się...ze stwierdzeniem ,że.... w tamtych czasach "zwykła przyzwoitość-oznaczało bohaterstwo". Ci co przeżyli ten okrutny czas wg mnie są Bohaterami...Takie wspomnienia...powodują ,że czuję się kiepsko gdy obecnie zdarza mi się na coś narzekać.....a to na co narzekam to w sumie ..głupoty....Cieszę się ,że czasami uda mi się otrząsnąć z tego mojego "egoizmu"...a wyjątkowo cieszę się z czasu ,w którym żyję... mimo , w świecie toczą się wojny,jest dużo złych rzeczy....ale od tego nigdy nie uciekniemy....niestety.I co ...

CORO | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Piękna książka mówiąca o przeżyciach z czasów wojny, tułaczce i przysiędze córki- matce.„Jeśli chcesz być szczęśliwą i doznać cudu,zostań wierną córką żydowskiego ludu.”
Historia Trudy i jej rodziny z Lwowa. Cudownym życiu wśród elity lwowskiej inteligencji. Wojna-utrata bliskich.
Dzisiaj jest profesorem psychologii.Pracuje nad sposobami redukowania niechęci, nienawiści i uprzedzeń między ludźmi. Książka w formie wywiadu. Wzrusza.To kolejna książka-świadectwo historii. Polecam.

Claribelle | 2015-12-05
anandaP | 2015-06-04