Moje życie barbarzyńcy

Seria: Literatura skandynawska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Mit liv som barbar
9788360207567

Opowieść o pamięci, której zarówno symbolem, jak i nośnikiem są zdjęcia z rodzinnego albumu, jedyna ocalona pamiątka z wojny... Dzisiaj, kiedy wystygły już popioły, przestało drżeć powietrze od tamtych głosów, można próbować zrekonstruować pamięć. I wywabić cienie ludzi, których namiętności i emocje, jakby rozwiały się bezpowrotnie podczas wojennej zawieruchy. Utrwalone na zdjęciach chwile - kapryśne, niepewne, płatają pamięci figla. Czy wobec tego można jej ufać?

Wojenne dzieciństwo; przybrana matka; obozy koncentracyjne w których ginie prawie cała rodzina Janiny Katz; odnajdująca się dopiero po wyzwoleniu prawdziwa matka, której trzeba się na nowo uczyć. Powojenny entuzjazm i optymizm, budowanie zrębów PRL-u, ZMP, praca na Uniwersytecie; rozruchy antysemickie, rok 1968, powrót starych lęków i konieczność emigracji...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2006

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Historia żydowskiej dziewczynki, urodzonej kilka miesięcy przed wojną. Ta dziewczynka przeżyła IIWŚ w ukryciu, ale nie takim, jakie znamy z innych książek wspomnieniowych. W ogóle jej życie nie było szablonowe.
Gorąco polecam - wciąga!
Większa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/05/09/janina-katz-moje-zycie-barbarzyncy/

pasjonatka | 2016-08-03
magda | 2015-07-22