Najpierw wytresuj kurczaka

Media Rodzina
2004-01-01
2004-01-01
Bolesław Ludwiczak

Można z tej książki wyczytać głęboką wiedzę, ale brakuje jej struktury. Wiele elementów powtarza się bez wyraźnego powodu (np. zmiany kontekstu). Najbardziej użyteczne rozdziały z przykładami są złożone tak, że trzeba skakać między stronami, żeby spojrzeć na tabelki. Podejrzewam, że przynajmniej część problemu wynika z tłumaczenia.

Patrząc na inne recenzje, zgadzam się się, że książka budziła we mnie podejrzenie socjopatii. Z drugiej strony przypomniała mi, co Jordan Peterson powiedział o miłości, a mianowicie, że może jedyni ludzie, których widzimy naprawdę, to Ci, których kochamy. A w kontekście tego jak naturalnie stosujemy wzmocnienia negatywne i kary, cytat z Bhante Gunaratany "Mindfulness in Plain English", że jak uważnie popatrzeć, to tak naprawdę samych siebie nie kochamy. Pozytywne wzmocnienie jest sposobem na prawdziwe, nieegoistyczne zjednoczenie.

Patrząc na inne recenzje, zgadzam się...

Dogłębna analiza metod treningu zwierząt głównie psów, dla tych którzy kopią głębiej niż jest podane w większości poradników dla psiarzy. Metody te czasem niepokojąco przypominają techniki manipulacji ludźmi, zresztą autorka na wpół anegdotycznie, na wpół poważnie podsuwa takie sugestie odnośnie dzieci, czy partnera.

Bardzo dobra książka, chociaż treść momentami się powtarza. Ciekawe anegdoty, jedynie fragment z usypianiem kota z powodu sikania na kuchenkę bardzo mnie zdenerwował - autorka często przypomina jak duże ma doświadczenie, chwali się swoim podejściem do zwierząt, a potem, jak gdyby nigdy nic, postanawia uśpić kota z tak błahego powodu.

Książka była dobra... Do pewnej strony. Mianowicie do miejsca, w którym autorka jako jedną z metod likwidowania zachowań niepożądanych proponuje ,,zastrzelić bestię". Następnie przytacza anegdotę, jak po niedługim czasie od przygarnięcia kota do domu - nie umiała nauczyć go nie sikać na kuchenkę gazową. Cytuję: ,,nie potrafiłam doszukać się motywacji zwierzęcia i w końcu zabrałam kota do weterynarza, gdzie został uśpiony". Dla autorki nie było nic dziwnego w pozbawieniu życia zwierzęcia z powodu jej osobistych słabości [sic!]. Kobieta całe życie pracowała (pracuje?) ze zwierzętami. Pani Ex-Komisarz ds. Zwierząt Morskich w USA. Dobrze, że nie od polityki społecznej.

Niestety, kiedy wciąż okazywało się, że Pryor ciągnie tę narrację, odpuściłem sobie resztę książki. Niech da ktoś znać, jeśli okazuje się, że żartowała. Wcześniej reszta wydawała się dość sensowna.

Behawioryzm w pigułce. Napisana w ciekawy i praktyczny sposób.

Behawioryzm w pigułce. Napisana w ciekawy i praktyczny sposób.

Autorka książki zajmuje się tresurą zwierząt. Bardzo różnych. Nawet tych, które najmniej się tego spodziewają. Na przykład nauczyła kraba pociągania szczypcami za sznurek dzwonka wzywającego na posiłek. Metodologię jaką opracowała podczas tresury zwierząt zastosowała też w pracy z ludźmi. Chodzi w niej głównie o wzmacnianie pozytywnych zachowań, co w konsekwencji ma prowadzić do zmiany charakteru osoby o cechach trudnych do zniesienia. Książka jest całkiem przekonująca, podano w niej szczegółowe uzasadnienia i liczne przykłady. A przede wszystkim samo słowo „wzmocnienie” zostało użyte tak wiele razy, że mimowolnie utrwala się, zostaje w głowie, sprawia, że łatwiej przychodzą myśli o pochwaleniu lub docenieniu drugiej osoby. Według autorki należy też pamiętać o wzmacnianiu samego siebie, co pomaga łatwiej przetrwać w życiu codziennym, uchronić się przed irytacją i depresją. Tak więc, kończę tę niczego sobie opinię :)

Przyjemny poradnik oparty na spekulacjach i obserwacjach autorki - treserki delfinów. Książka napisana łatwym i przystępnym językiem. warto przeczytać, aby dowiedzieć się czym jest tak zwany efekt innego basenu.

Bardzo, bardzo ciekawa, fascynująca książka o manipulacji.

To znaczy nie mam na myśli nic złego, i nie jest to absolutnie krytyka książki. W bardzo przystępny sposób, na wielu przykładach autorka w jasny sposób wyjaśnia jak manipulować ludźmi, czyli wzmacniać ich pożądane, przez nas, zachowania i częstotliwość tych zachowań oraz osłabiać ich niepożądane, niepożądane według manipulującego, zachowania, aż do ich zaniku.

Wystarczy wiedzieć co się chce wzmacniać i co osłabiać i znać te schematy z ksiazki - i to naprawdę działa. Bardzo praktyczna książka. Stosowałam techniki na swoim nastoletnim synu. Wyniki fenomenalne. Sama byłam zaskoczona jak to mocno i szybko działa. Efektów ubocznych brak, bo ludzie nawet nie wiedzą, że są manipulowani. Nie ma kar w typowym tego słowa znaczeniu, tylko pozytywna, bez-bólowa manipulacja, oparta na nagrodach i braku nagród.

Z drugiej strony jest to przerażające, bo ktoś może tymi metodami kształtować tez moje zachowania, i niekoniecznie, jak to mówią, "dla mojego dobra".

Próbowałam tez tych metod na psach i kotach, i też byłam zadowolona z efektów, ale jednak psy to i bez takich metod starają się robić to co się chce, żeby zrobiły. A koty zbyt szybko zapominają wyuczone zachowanie.

Bardzo, bardzo ciekawa, fascynująca książka o manipulacji.

Dużo trudnych do przebrnięcia treści, ale też multum rozwiązań. Możliwych do zastosowania przy kształtowaniu zachowań bardzo zaawansowanych Homo sapiens, jak i u Gallus gallus domesticus (tytułowej kury domowej:). W stosunku do tak złożonych bytów jak Felis catus (kotów domowych) polecam rozwiązania zawarte w książce: Sarah Ellis, John Bradshaw "Naucz się kocie Jak sprawić, by ludzie i koty żyli razem szczęśliwiej".
Duży plus za szałową okładkę i pomysłowy pozytywny tytuł. W oryginale to "Don’t Shoot The Dog", brrr...
Idea wzmacniania pozytywnego i pozytywnego motywowania jest naprawdę niesamowita. Można utrwalić pozytywne lub wymagane zachowanie używając pochwały lub innego motywatora, zaniechać niepożądane ignorując je. Proste.

10 na 10
Trzeba po prostu przeczytać :) Inspirująca, mądra książka :)

10 na 10
Trzeba po prostu przeczytać :) Inspirująca, mądra książka :)

• Psy
  • Pies