Kliker − skuteczne szkolenie psa

Okładka książki Kliker − skuteczne szkolenie psa Karen Pryor
Okładka książki Kliker − skuteczne szkolenie psa
Karen Pryor Wydawnictwo: Galaktyka flora i fauna
flora i fauna
Getting started: Clicker training for dogs
Galaktyka
2014-01-01
2014-01-01
Magdalena Urban
psy szkolenie kliker

Okładka książki Zrozumieć zwierzęta Temple Grandin, Catherine Johnson
Zrozumieć zwie... Temple Grandin, Cat...
Okładka książki 101 psich sztuczek Chalcy Sundance, Kyra Sundance
101 psich sztu... Chalcy Sundance, Ky...
Okładka książki Kot. Instrukcja obsługi David Brunner, Sam Stall
Kot. Instrukcj... David Brunner, Sam ...

Książka przeznaczona głównie dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z użyciem klikera i dla tychże właśnie osób ją polecam. Jest w niej mnóstwo ciekawych informacji na temat pozytywnego szkolenia psów i przydatne sposoby na naukę podstawowych pożądanych zachowań czy komend. Pochłonęłam ją w zaledwie dwie godziny co oznacza, że jest napisana naprawdę prostym i ciekawym językiem, a opisane w niej działania możemy wdrożyć tak naprawdę już od pierwszego dnia posiadania psa w domu. Przez całą książkę gdy tylko pojawiały się w mojej głowie jakieś pytania czy niejasności, odpowiedź na nie od razu pojawiała się w książce, czyli można stwierdzić, że jest to świetne kompendium wiedzy na sam początek. Z uwagi na fakt, że książka jest napisana naprawdę prostym językiem i nadaje się nawet dla zupełnie początkujących osób, na pewno będę polować teraz na pozycję „Najpierw wytresuj kurczaka”. Odejmuję punkty jedynie za to, że książka ogranicza się do zupełnie podstawowych informacji i brakuje w niej zagadnień dla już doświadczonych trenerów, jednak na końcu książki są polecone też inne pozycje, które zdecydowanie mogą pomóc nam w kontynuowaniu tej przygody.

Biorąc pod uwagę fakt, iż autorka książki jest "założycielką" treningu z pomocą klikera, myślę że nie ulega wątpliwościom wartość tej książki w historii szkolenia psów i innych zwierząt. Była to moja pierwsza książka o pozytywnym szkoleniu psów i nie zawiodłam się. Dużo można z niej wynieść o podstawach treningi z użyciem klikera, będę polować teraz na "Najpierw wytresuj kurczaka" oraz inne książki dot. szkolenia pozytywnego. Polecam :)!

Kiedy do zamawianej przez internet paczki z zakupami przeznaczonymi dla Aviska, mojego kochanego amstaffa, dorzucałem książkę Karen Pryor, amerykańskiej pisarki specjalizującej się w psychologii behawioralnej i biologii ssaków morskich, Kliker – skuteczne szkolenie psa, miałem już jakie takie teoretyczne pojęcie o pozytywnym szkoleniu zwierząt, w szczególności zaś o metodzie klikerowej. Muszę przyznać więc, że równie jak na książce, zależało mi na płytce DVD z filmem The HOW of BOW WOW (wyprodukowanym przez Sherri Lippman i Virginię Broitman),która była dołączona do tego wydania. Widziałem już jego fragment w internecie i wydał mi się interesującym.

Po otrzymaniu przesyłki stwierdziłem, że chyba w tak małej objętości (cienka książeczka z dużą czcionką) nie znajdzie się wiele nowych rzeczy i potwierdziło się to w trakcie lektury. Wszystkie te informacje, które można wydobyć z Klikera Karen Pryor, można obecnie znaleźć w internecie; w końcu od pierwszego wydania książki w 2005 metoda klikerowa bardzo się upowszechniła i w sieci jest coraz więcej materiałów na ten temat. Z filmem było jeszcze gorzej.

Okazało się, że płytka DVD jest uszkodzona. Złożyłem reklamację, której nie uznano stwierdzając, iż multimedia na niej zawarte odtwarzają się prawidłowo i odesłano mi nośnik z powrotem. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem, że wbrew odpowiedzi, którą mi przekazano, odesłano mi... inną, dobrą płytę DVD. Jej zawartość okazała się tym, czego oczekiwałem – świetnym materiałem dla chcących poznać metodę.

Docieramy więc do zasadniczego pytania – czy warto poczynić wydatek, by posiadać w domu tę książkę i materiały na DVD w czasie, gdy sieć jest pełna informacji o metodzie klikerowej?

Tak! I absolutnie nie żałuję tej niewielkiej w sumie kwoty, jaką na ów zestaw poświęciłem. Dla początkujących jest to świetne wprowadzenie, a dla tych, którzy wiedzą już co nieco, gruntowne uporządkowanie rożnych strzępków wiedzy. Podstawową bowiem zaletą opracowania napisanego przez Karen Pryor jest wyłożenie w sposób usystematyzowany absolutnych podstaw, które w stosunku do wychowania wszystkich zwierząt są takie, jak w przypadku psów:

Zamiast powstrzymywać psa od robienia złych rzeczy można uczyć go robić rzeczy właściwe.

Moim zdaniem w wielkiej mierze jest to motto, które powinno również przyświecać wychowaniu szczególnego gatunku zwierząt, jakim jest homo sapiens.

Powyższe jest idealną konkretyzacją ogólniejszego przykazania:

Po pierwsze - nie karać.

Jedyną dozwoloną, ale za to absolutnie wystarczającą, „karą” jest brak nagrody.

W książce jest dużo odniesień do delfinów i innych zwierząt, przy wychowaniu których owe metody się narodziły. Niektórych to razi, gdyż są przeciwnikami zamykania żywych istot w oceanariach, ogrodach zoologicznych i innych podobnych instytucjach. Nie zważajcie na głosy takich nawiedzonych ekooszołomów, gdyż świadczą one albo o niewiedzy, albo o czymś znacznie gorszym. Odłów do ogrodów zoologicznych nigdy nie był zagrożeniem dla żadnego gatunku, w końcu ilość ogrodów jest ograniczona, był nim natomiast, i jest, popyt ze strony indywidualnych odbiorców – „hodowców” i „kolekcjonerów”, że o świecie mody nie wspomnę. Z drugiej strony, gdyby nie ogrody zoologiczne i farmy, w których się hoduje poszukiwane zwierzęta, niektóre wciąż obecne na Ziemi gatunki już dawno przestałyby istnieć. Podobno obecnie co dwadzieścia minut wymiera jeden gatunek. Nikt o zdrowym umyśle nie będzie upatrywał przyczyn w działalności zoo. Szkoda tylko, że „ekolodzy” jakoś nie chcą się zająć tym, co naprawdę jest przyczyną tej rzezi. No, ale to tylko taka dygresja, wróćmy do lektury i filmu.

Tematyka wychowania psa bez kar i z pomocą klikera jako narzędzia, które to ułatwia, jest niezgłębiona, gdyż każdy pies jest inny i do każdego trzeba podejść indywidualnie. Ponadto każdy właściciel czy treser ma inne wymagania oraz inne możliwości. Ilość problemów, jakie mogą powstać, jest nieograniczona, ale Kliker i załączona płyta The HOW of BOW WOW dają solidne podstawy, by poznać mechanizmy, na których wszystko się opiera i wiedzieć, czego szukać; które z proponowanych, na przykład w sieci, rozwiązań, są prawidłowe, a które nie. Myślę, że dla każdego początkującego wydanie z płytą będzie wartościowym nabytkiem

Wasz Andrew

Tekst opublikowany również na blogach:

Bardzo długo wahałam się nad zakupem tego tytułu. Z jednej strony chciałam poznać metody słynnej klikerowej prekursorki Karen Pryor, z drugiej zaś, odstraszał mnie pierwszy rozdział książki zatytułowany "I pies, i delfin".

No właśnie. Delfin. Moje zdanie dotyczące przetrzymywania tych inteligentnych istot w delfinariach i oceanariach ku uciesze ludzi jest bardzo jasno sprecyzowane. Zatem, gdybym miała ocenić książkę przez pryzmat pierwszego rozdziału, w którym autorka książki tłumaczy zasadność używania klikera na przykładzie tresury delfinów wmawiając czytelnikowi, że te cudowne ssaki uwielbiają wykonywać sztuczki, kłaniać się, skakać, wykonywać szereg innych, niejednokrotnie kompletnie sprzecznych z ich naturą czynności, w nagrodę dostając rybę, dotyk człowieka lub możliwość wykonania kolejnej sztuczki (!),i o zgrozo, to wszystko tylko na komendę tresera, moja ocena byłaby najniższa, na jaką pozwala ta strona.

Zagryzłam jednak zęby i dotarłam do kolejnych rozdziałów, które nie budziły już we mnie tak skrajnych emocji. Ostatecznie w książce znalazłam wiele cennych informacji na temat zasadności szkolenia przy pomocy wzmocnień warunkowych, sposobu skutecznego uwarunkowania klikera oraz wreszcie prawidłowego jego zastosowania w praktyce.

W tym miejscu muszę dodać, iż z wypowiedzi autorki wywnioskowałam, że nie jest ona przeciwniczką stosowania awersyjnych metod szkolenia psów. Dopuszcza je ona na tym samym poziomie, co metody pozytywne, jednak z tą różnicą, iż te ostatnie uważa za bardziej skuteczne.

Częste odnoszenie się autorki do tresury delfinów i brak krytyki metod awersyjnych, zaowocowały powstaniem w mojej głowie swego rodzaju filtru, który zatrzymywał subiektywne opinie autorki, przepuszczając jedynie suche fakty. Starałam się w ten sposób wybrać z książki tylko te informacje, które uważam za użyteczne i które nie są sprzeczne z moimi poglądami.

Podsumowując książka jest cenną kopalnią wiedzy teoretycznej dla każdego, kto chce prawidłowo korzystać z metody klikerowej. Polecam ją zarówno laikom, jak i osobom, które co nieco o tej metodzie już wiedzą, ale ich wiedza merytoryczna nie jest w pełni uporządkowana. Jeśli jednak spodziewacie się, Drodzy Czytelnicy, instrukcji krok po kroku, jak nauczyć Waszego pupila jakiejś sztuczki czy czynności, może Was spotkać rozczarowanie, gdyż zupełnie nie takie jest zadanie tej książki. Przeciwnikom zniewalania delfinów w basenach, lekturę tego tytułu proponuję uzupełnić uspakajającym naparem z melisy.

Książka mnie rozczarowała. Owszem, opisuje metodę klikerową w teorii natomiast mało jest w niej opisów ćwiczeń (oprócz tych naprawdę podstawowych). Książka dla początkujących, jednakże uważam, że są lepsze pozycje dostępne w naszych księgarniach opisujące podstawy metody pozytywnej.

Książka dobrze opisuje o co chodzi w szkoleniu klikerowym. Na początku opisane jest tresowanie delfinów :),potem różne ćwiczenia itd. Dołączona jest także super płyta na której zobaczymy używanie tych metod na żywo.

Ciekawa pozycja, niezbędna dla wszystkich właścicieli czworonogów, którzy pragną poznać metody wzmacniania pozytywnych reakcji u psa, za pomocą małego urządzenia, zwanym klikierem.

Cóż, mam wrażenie, że to lektura na jeden wdech ;-) Napisana przystępnym językiem, bardzo prosta w odbiorze. Zawiera sporo ćwiczeń i informacji, które będą ciekawe i przydatne dla osób rozpoczynających przygodę z pozytywnym szkoleniem.

Świetna książka napisana w prosty sposób . Polecam !

Świetna książka napisana w prosty sposób . Polecam !

• Psy
  • Kynologia