Corvus. Życie wśród ptaków

Tłumaczenie: Joanna Wajs, Adam Pluszka
Seria: Biosfera
Wydawnictwo: W.A.B.
Corvus. A Life With Birds
ptaki, ornitologia
offca

Przed szesnastu laty córka Esther Woolfson uratowała pisklę gawrona. Kurczak, bo takie imię otrzymał ptak, wzbudził w autorce fascynację krukowatymi. Innymi zwierzętami interesowała się zawsze; w dzieciństwie miała pudle, króliki, żółwia, szczury, a gdy zamieszkała na północy Szkocji, w Aberdeen, rozpoczęła się jej przygoda z ptakami. Od znajomej babki męża dostała gołębie (dziś trzyma ich kilkadziesiąt), od sprzedawczyni w sklepie zoologicznym papugę rozellę (miała nieodwracalnie uszkodzone pióra), od znajomych południowoamerykańską konurę słoneczną (nie mogli wytrzymać jej przeraźliwego głosu), od nieznajomej szpaka (który przeklinał), a córka na urodziny zażyczyła sobie nimfy. Ale to właśnie krukowate zachwyciły autorkę osobowością, nieprzeciętną inteligencją i siłą przywiązania. Woolfson bez cienia egzaltacji czy patosu pisze o empatii i partnerstwie, o przełamywaniu stereotypów i o destrukcyjnej sile słów „dzikie zwierzę" czy piętnującego określenia „szkodnik". Bada nazwy nadawane przedstawicielom krukowatych przez różne grupy etniczne, a szczególną uwagę poświęca przesądom z nimi związanym, istniejącym w różnych kręgach kulturowych. Przywołuje również takie postaci jak George Byron czy Truman Capote, opowiadając o ich stosunku do ptaków. Mieszkańcy przestworzy wydają się tak niedostępni, a przecież ich świat jest tak bliski - na wyciągnięcie ręki.

źródło opisu: WAB, 2012

źródło okładki: wab.com.pl

zimt89 | 2019-05-25

Książka pełna jest szacunku i zachwytu nad ptakami. Bardzo różna od nastawienia autorki "Ptakologii", pozbawiona infantylizmu i stawiania siebie w centrum uwagi. To Kurczak jest tak naprawdę najważniejszą jej postacią, potem Pyskacz. Do tego wszystko bardzo pięknie napisane.

KatarzynaWiera | 2018-09-11

Ornitologia dla humanistów - przyjemna i fascynująca.

Niedostępne. Tajemnicze. Owiane mitami, legendami. Pełne przesądów i stereotypów. Dotknięte piętnem człowieka i historii.
Były przekleństwem i inspiracją. Przedmiotem kultu. Towarzyszami samotnych. Łącznikami między życiem i śmiercią.

Jednak w kontakcie z człowiekiem to właśnie człowiek wydaje się być tym, który nie rozumie; patrzy tylko "jednym okiem"; nie dopuszcza do siebie głosu, że krukowate "wiedzą, nie wiedząc, jak rozumieją, przewidują, reagują", a ich postrzeganie rzeczywistości to coś bardziej złożonego niż tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb w celu przetrwania gatunku.

"Przeświadczenie, że człowiek ma wyłączność na "głębię" - na pamięć, świadomość, wyobraźnię, emocje - wydaje się i arogancją, i naiwnością. Wrażenie, że zwierzęta są bezmyślne, niekomunikatywne, nieemocjonalne jest niewątpliwie błędne, wynika z faktu, że nie rozumiemy ich języka."

Na każdej stronie zachwycałam się stylem i płynnością, z jaką została napisana ta krótka biografia krukowatych. Jej...

haLina | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Ciepła opowieść o ptakach i miłości do nich. Na smutny, deszczowy dzień, na chandrę- doskonała lektura poprawiająca humor i ucząca empatii. Bardzo mi się podobała.

lukaska | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, Biosfera, 2016
Przeczytana: 20 listopada 2016

Cudowne podejście do istot, które są tak inne od nas - autorka ma tyle szacunku, miłości i wyrozumiałości - jestem pełna podziwu. Mogłabym słuchać jeszcze dalej Jej opowieści... Szkoda, że tak szybko się skończyła ta książka...

Mary | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Przepiękna książka, wiele się z niej nauczyłam.

Kasia | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, Ptaki

Lekka i dobrze się ją czytało. Lubię książki o relacjach człowieka i innych zwierząt.

Ivyll | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Polecam każdemu, kogo interesują krukowate "od kuchni". I to nawet dosłownie. Autorka dość przypadkowo zostaje przybraną matką najpierw gawrona, potem sroki a na końcu wrony (jest też opiekunką wielu innych ptaków, lecz z innych rodzin, większości bardziej domowych). Opisując codzienne życie w towarzystwie krukowatych rozwiewa nieco mroczne legendy dotyczące przedstawicieli rodzaju Corvus, nie ujmując im nic z ich wyjątkowości.

| 2015-07-19

Bardzo ciekawie opisane historie ptasich przyjaciół.
Ich przyzwyczajeń, żywienia, kontaktów z ludźmi, miło się czyta.

jolasia | 2015-07-04

Od lat fascynuję się ptakami. Jestem jedną z tych osób, które na wakacje do zapchanej walizki wciskają mocno nadszarpnięty zębem czasu "Atlas ptaków". Od kilku lat mieszkam w okolicy, gdzie rządzą wrony, mam więc wspaniałą okazję obserwować je z bliska dzień po dniu. Na książkę pani Woolfson rzuciłam się więc łapczywie i z wielkimi oczekiwaniami. No i rzeczywiście w książce znajduje się masa ciekawych informacji, opisów, obserwacji, dywagacji o powstaniu ptasiego gatunku itd itd... nie można się czepiać. A jednak książka "nie zachwyca".Mam nieodparte wrażenie, że Autorce brak po prostu zmysłu snucia opowieści. Wszystko jest opisane po bożemu i skrupulatnie, ale trudno było mi się wciągnąć w tę książkę, która mogłaby być, nawet kosztem ornitologicznej wiedzy, pasjonującą opowieścią o spotkaniu się dwóch ewolucyjnie różnych gatunków. Najbardziej wzruszające dla mnie były fragmenty, w których Esther Wolfsoon opisuje momenty wielkiej bliskości ze swoimi fruwającymi braćmi...