Druga śmierć opery

Opera's Second Death
978-83-60457-63-4
filozofia i etyka
Kamil Szkup

Opera jako forma jest już w zasadzie martwa. Uważa się, że ostatnie wielkie opery powstały około 1900 roku. Filozof i znawca psychoanalizy Slavoj Zizek zwraca jednak uwagę, że rok 1900 to także rok "wynalezienia" przez Freuda psychoanalizy. Czy jest to przypadek? Książka Zizka i Dolara to dogłębne studium opery - gatunku, jego arcydzieł i natury jego śmierci. Używając olśniewającego zestawu narzędzi, autorzy badają dziwne impulsy, które rządzą postaciami u Mozarta i Wagnera, badają również nasze własne pragnienie śmierci i miłość do opery. Mozarta rozumienie psychoanalizy i poczucie humoru Wagnera to tylko dwie z wielu niespodzianek w błyskotliwej analizie Zizka i Dolara. Druga śmierą opery to rozbudowana aria na temat, który na pewno nie jest martwy.

źródło opisu: tylna okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl