Islamski bękart

2013-02-12
2013-02-12
Sławomir Skowroński
Islam dziecko kultura sierota

Książka mocna i ukazująca jakie piekło przeżył mały chłopiec z związku Angielki i Pakistańćzyka, aż mi się wierzyć nie chce że muzułmanin porwał jej dzieci i nigdy nie oddał, Polecam każdemu ,mocna wciągająca czyta się super na dodatek jest na faktach.

"Islamski bękart" przedstawia historię małego chłopca, któremu nie tylko odebrano matkę, ale też wolność wyboru. Jego los z góry został przesądzony, przez krewnych ojca, którzy korzystali ze wszystkich dostępnych możliwości, aby zrobić z niego dobrego muzułmanina. Eliminując, przy tym wiążące go z angielską matką korzenie w tym miedzy innymi jego akcent.
Brakuje mi, jednak w całej tej historii Mohameda dobrego zakończenia. Mimo tego, że książka jest oparta na faktach z życia autora, to nie zadbano o to, aby od początku do końca pozostała spójna. Autor w pewnym momencie uciął swoją opowieść i przeskoczył kilka ładnych lat do przodu. Nie wyjaśniając nam przy tym, jak udało mu się wyrwać spod kontroli krewnych, zamieszkujących bliską jego sercu Anglię. Pod tym, jednym względem jestem naprawdę rozczarowana tą książką. Gdyby autor poświęcił, jeszcze kilka stron aby nam zrelacjonować np. w to jaki sposób uniknął aranżowanego ślubu ze swojego kuzynką i to w jaki sposób udało mu się po około 20 latach, odnaleźć swoją matkę, bez rodzinnych fotografii. Mogłoby to uchronić potencjalnego czytelnik, przed wewnętrznym niedosytem informacji...

Mój blog - https://ksiazkazpazurem.blogspot.com/

Brakuje mi, jednak...

Doskonała powieść ukazująca dość mroczne oblicze wychowywania dzieci w fundamentalistycznych, islamskich rodzinach zamieszkujących Zachodnią Europę. Wychowywanie dzieci wydaje się być pozbawione kontroli państwa i powierzone jedynie rodzicom oraz indoktrynacji imamów. Czy można się wyrwać z tego zamkniętego kręgu? Czy może tego dokonać dziecko, oderwane na siłę od matki? Okazuje się, że jest to możliwe. Bez tego nie powstałaby ta książka, oparta na autentycznych wydarzeniach. Zdecydowanie warto przeczytać!

Chyba największym plusem tej książki jest jej autentyczność, bo opowiada o prawdziwych losach autora. Literacko bardzo przeciętnie, historia szczególnie nie porywa, a końcówka wręcz rozczarowuje. Opowieść urywa się; brakuje tego, co wydarzyło się między ostatnim rozdziałem, a epilogiem. Nie wiemy co i w jaki sposób doprowadziło do wydarzeń opisanych w epilogu, a szkoda. Chciałam również dowiedzieć się jak potoczyły się losy siostry narratora... ale niestety, o tym też ani słowa. Niedobrze.
Można przeczytać, jednak niespecjalnie polecam.

Książka bardzo trzymająca w napięciu, bardzo poruszająca serce i przykra. Smutno się czyta tą książkę, biorąc pod uwagę fakt że jest to książka pisana w oparciu na autentyczne zdarzenia z życia Khana. Prosta w czytaniu opowieść, o losach chłopca, który w bardzo szybkim tempie musiał stać się dorosłym.

Brakowało mi tylko wątku w jaki sposób odnalazł matkę.

Brakowało mi tylko wątku w jaki sposób odnalazł matkę.

Przy całej mojej ciekawości świata i chęci jego zrozumienia, są mechanizmy nim rządzące, których nie zaakceptuję nigdy. Okładka tej książki celnie oddaje jej treść.

Uwielbiam książki o tematyce Islamu, więc dla mnie była to prawdziwa gratka. ,,Islamski bękart'' czyli historia prawdziwa, oparta na faktach, całkowicie mnie pochłonęła. Przeczytałam ją w dwa dni. Momentami była naprawdę smutna i miałam ochotę ją rzucić, ale tylko dlatego, że nie potrafię zrozumieć jak jeden człowiek może zgotować taki los drugiemu człowiekowi. Kto ją przeczyta będzie wiedział o co mi chodzi.W każdym razie jest to książka godna uwagi, warta przeczytania i piękna, od początku do końca zabiera człowieka w podróż w głąb swojej duszy. Naprawdę polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Byłam bardzo pozytywnie nastawiona do tej książki. Myślałam, że się n niej nie zawiodę i naprawdę mi się ona spodoba.

Z początku tak było, ale potem trochę mi się ta powieść dłużyła. Nie podobało mi się zakończenia. Historia kończy się tak naprawdę w środku akcji i trochę mi brakowało tego, jak doszło do spotkania, które miało miejsce w epilogu.

Mimo to, jest to naprawdę ciekawa powieść, po którą warto sięgnąć.

Mimo to, jest to naprawdę...

Stylistycznie dość prostacko, lecz jeden z epizodów wywołał we mnie wściekłość. To rzadkie, by książka tak poruszyła.

Czy to fanatyczna wiara prowadzi do okrucieństwa czy jest wręcz odwrotnie - okrutnicy i sadyści przykrywają swoje skłonności pokazową religijnością ? W każdym razie fanatyzm i zło - to nieodłączna para. Do tego dochodzi hierarchiczna władza w rodzinie, gdzie prawo głosu ma najstarszy lub najsilniejszy mężczyzna, nawet, a może przede wszystkim, gdy jest on psychopatycznym sadystą.
Jak taka władza funkcjonuje - na przykładzie osieroconego chłopca, pół Anglika, pół Pakistańczyka. Warto przeczytać.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Orient
  • Arabskie

Dodaj cytat z książki Islamski bękart