Dobre kobiety z Chin. Głosy z ukrycia
- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Solitude. A Return to the Self
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2008-01-31
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-01-31
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788374143844
- Tłumacz:
- Katarzyna Kulpa
- Tagi:
- Chiny Chińczycy kobiety literatura chińska literatura faktu psychologia socjologia
Inspiracją do napisania Dobrych kobiet z Chin była dla Xue Xinran wypowiedź cudzoziemca, który zapytany, co wie na temat sytuacji kobiet w społeczeństwie chińskim, stwierdził, że panuje w nim równość. Autorka postanowiła pokazać, że Chiny to nie tylko herbata, jedwab i „rewolucja kulturalna”. A poza znanymi faktami ze społecznego i politycznego życia tego kraju istnieją jeszcze sprawy nieopisane i nieznane, dotyczące życia rodzinnego i seksualnego. Książka Xinran jest wynikiem jej długoletniego doświadczenia reporterskiego oraz rozmów, które przeprowadziła z setkami kobiet. Autorka uważnie śledzi zmiany, jakie dokonały się w sytuacji Chinek na przestrzeni dziejów. Zestawia losy matek, córek i wnuczek. W przejmujący sposób kreśli sylwetkę samobójczyni pojmującej miłość jako „obrazę moralności”, dziewczyny molestowanej przez ojca oraz tragedię młodych kobiet gwałconych przez hunwejbinów w ramach „szkolenia”. W te wszystkie historie wplata osobisty wątek, opisując własne doświadczenia z pracy w rozgłośni państwowej. Xinran poprzez silne i niezwykle interesujące bohaterki pokazuje niezapomniany obraz dawnego i obecnego życia chińskich kobiet. „The Limes” Xinran jest pełna współczucia, ale nie sentymentalizmu, co sprawia, że nie można się oderwać od tych niezwykłych historii. „Daily Mail”
[opis wydawcy]
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 500
- 438
- 84
- 22
- 11
- 9
- 8
- 8
- 7
- 7
OPINIE i DYSKUSJE
Ta jest książka już od kilku lat spoczywa na półkach bibliotecznych, zatem historie są na obecne czasy dość odległe, niemniej warto przeczytać, bo ukazuje życie kobiet w różnych okresach Chin, od rewolucji kulturalnej, poprzez kolejne lata, a skończywszy na dziewięćdziesiątych. Autorka pracująca jako spikerka radiowa dostała pozwolenie na prowadzenie audycji o kobietach chińskich, co było swoistym novum w mediach w tym kraju. Jej program okazał się sukcesem, ale czasami był to sukces kłopotliwy politycznie, a także wymagał poświęcenia czasu i emocji. Autorka dociekała wielu niesprawiedliwości względem kobiet, ale nie wszystkie mogła poruszać na antenie ze względu na specyfikę swojego kraju. Niemniej próbowała przemycać niektóre w jakiś zawoalowany sposób, aby choć trochę wesprzeć pewne grupy kobiet, sprawy, trudności, itp.
Książka napisana nieco archaicznym językiem, czasami "słodko-pudrowym", z bardzo różnymi opowieściami, o nierównym poziomie. Niemniej historie były ciekawe, bo ukazywały coś niezbyt znanego i bardzo poruszającego, niektóre historie nawet wstrząsały. Wszystkie dotyczyły losów kobiet w ówczesnych Chinach, patriarchalnym świecie, w którym kobieta miała jasno określoną rolę społeczną, służyła do konkretnych zadań, celów, a czasami wręcz do prostego używania, jak sprzęt zaspokajający konkretne funkcje. Tak było, ale warto byłoby przeczytać współczesny odpowiednik, aby przekonać się czy i jak kultura i traktowanie kobiet zmieniły się w Chinach na przestrzenie ostatnich dwudziestu lat.
Ta jest książka już od kilku lat spoczywa na półkach bibliotecznych, zatem historie są na obecne czasy dość odległe, niemniej warto przeczytać, bo ukazuje życie kobiet w różnych okresach Chin, od rewolucji kulturalnej, poprzez kolejne lata, a skończywszy na dziewięćdziesiątych. Autorka pracująca jako spikerka radiowa dostała pozwolenie na prowadzenie audycji o kobietach...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tochina witness- dla zapamiętania tytułu
china witness- dla zapamiętania tytułu
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka Xue Xinran dostarcza to, czego zabrakło w "Prowadzącym umarłych", a mianowicie perspektywy chińskich kobiet z różnych środowisk, zamieszkujących zarówno wielomilionowe miasta, jak i mikroskopijne wioski.
Na pewno nie jest to kompletny przekrój damskiej części chińskiego społeczeństwa, w moim odczuciu książka jest także bardzo nierówna, jednak uważam, że warto po nią sięgnąć, choćby ze względu na kilka historii, które przemówią do wyobraźni każdego, jak chociażby wspomnienia matek, których dzieci ucierpiały z powodu trzęsienia ziemi, lub opowieści o wizycie w wiosce, w której rodziny zamieszkują jednoizbowe jaskinie i których życie nie różni się szczególnie od tego, które wiedli ich przodkowie setki lat temu. Oczywiście w tle wszystkich tych historii migają nam obrazy dwudziestowiecznych Chin i ich tragicznej sytuacji społeczno-politycznej, która tak wielu doprowadziła do ruiny.
Książka Xue Xinran dostarcza to, czego zabrakło w "Prowadzącym umarłych", a mianowicie perspektywy chińskich kobiet z różnych środowisk, zamieszkujących zarówno wielomilionowe miasta, jak i mikroskopijne wioski.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa pewno nie jest to kompletny przekrój damskiej części chińskiego społeczeństwa, w moim odczuciu książka jest także bardzo nierówna, jednak uważam, że warto po...
Kiedyś starałam się wytrwać do końca każdego zaczętego tytułu, ale od jakiegoś czasu na szczęście się z tego wyleczyłam. Jest tyle ciekawych książek, które mam ochotę przeczytać, że szkoda mi czasu na męczenie się z tymi słabymi. A właśnie książka ze zdjęcia do takich należy.
Czytam sporo o Państwie Środka i jeszcze nie zdarzyło mi się nie dokończyć jakiegoś tytułu w tej tematyce, dlatego też z ciekawością złapałam za "Dobre kobiety z Chin"... Niestety im dalej w las, tym ciekawość mniejsza, a frustracja co raz większa... Nie mówię, że to zła książka, ale zdecydowanie nie można powiedzieć o niej, że jest fascynująca, co zapowiadał opis. Niestety konstrukcja książki nie trafiła w moje gusta. Lubię, kiedy bohaterowie danego reportażu stoją na pierwszym planie, w końcu to oni powinni być najważniejsi. W tym przypadku to autorka wybija się na przód, może niezamierzenie, ale niestety zepchnęła historie swoich bohaterek do poziomu tła. Przeczytałam około stu stron i poddałam się, nużyło mnie przedzieranie się przez codzienność Xue Xinran w poszukiwaniu tytułowych dobrych kobiet. Szkoda...
Kiedyś starałam się wytrwać do końca każdego zaczętego tytułu, ale od jakiegoś czasu na szczęście się z tego wyleczyłam. Jest tyle ciekawych książek, które mam ochotę przeczytać, że szkoda mi czasu na męczenie się z tymi słabymi. A właśnie książka ze zdjęcia do takich należy.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzytam sporo o Państwie Środka i jeszcze nie zdarzyło mi się nie dokończyć jakiegoś tytułu w tej...
Opowieści o życiu chińskich kobiet, zawarte w tej książce są wstrząsające - aż człowiekowi się nie chce wierzyć, że coś takiego może mieć miejsce. Przypominały mi one powieść "Dzikie łabędzie", która głęboko wryła mi się w pamięć przez swoją drastyczność. Xinran Xue wspomina jeszcze czasy XX wieku, głębokiej komuny w Chinach, sięgając momentami nawet do Rewolucji Kulturalnej. Od tego czasu (i od napisania książki) trochę wody już upłynęło, pojawia się więc pytanie jak teraz się żyje kobietom w Chinach, czy coś się zmieniło na lepsze.
Opowieści o życiu chińskich kobiet, zawarte w tej książce są wstrząsające - aż człowiekowi się nie chce wierzyć, że coś takiego może mieć miejsce. Przypominały mi one powieść "Dzikie łabędzie", która głęboko wryła mi się w pamięć przez swoją drastyczność. Xinran Xue wspomina jeszcze czasy XX wieku, głębokiej komuny w Chinach, sięgając momentami nawet do Rewolucji...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo poruszające, wnikliwe reportaże o Chinkach pisane przez Chinkę. Zadziwia niedowierzanie, z jakim krajanka pisze o swoich rozmówczyniach, a poszczególne historie chwytają za serce coraz mocniej. Obraz Chin, jakich nie znamy, bolesnych, okrutnych, cierpiących, dzikich. Polecam serdecznie.
Bardzo poruszające, wnikliwe reportaże o Chinkach pisane przez Chinkę. Zadziwia niedowierzanie, z jakim krajanka pisze o swoich rozmówczyniach, a poszczególne historie chwytają za serce coraz mocniej. Obraz Chin, jakich nie znamy, bolesnych, okrutnych, cierpiących, dzikich. Polecam serdecznie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiazka, ktora na zawsze zostaje w pamieci. Dramatyczna do bolu. Wolalabym, zeby to byla powiesc grozy, a nie reportaz :(
Ksiazka, ktora na zawsze zostaje w pamieci. Dramatyczna do bolu. Wolalabym, zeby to byla powiesc grozy, a nie reportaz :(
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka opisuje niełatwe decyzje chińskich kobiet z różnych warstw społecznych. Czasem trudne do zrozumienia decyzje są zazwyczaj obarczone ogromnym poświęceniem i cierpieniem.
Książka opisuje niełatwe decyzje chińskich kobiet z różnych warstw społecznych. Czasem trudne do zrozumienia decyzje są zazwyczaj obarczone ogromnym poświęceniem i cierpieniem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiesamowicie poruszająca książka. Społeczeństwo chińskie jest przerażająco i fascynująco odmienne dla europejczyków.
Niesamowicie poruszająca książka. Społeczeństwo chińskie jest przerażająco i fascynująco odmienne dla europejczyków.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toChińska Ewa Drzyzga. Xinran jest dziennikarką w lokalnym radiu w Chinach. Mimo wielu obostrzeń, z sukcesem prowadzi na antenie program poświęcony tematyce społecznej a w szczególności kobietom. Aby lepiej poznać swoje rodaczki, Xinran zachęca je do zwierzeń, przez co dostaje mnóstwo listów i telefonów i poznaje wiele dramatycznych historii. „Dobre kobiety z Chin” to właśnie opowieści tych kobiet, które przez lata dusiły w sobie swoje historie.
Mamy zatem przegląd największych chyba koszmarów, jakie mogą spotkać kobiety: molestowanie seksualne, gwałty, zdrady, porzucenie, upokorzenie, odrzucenie, samotność, bieda, prześladowanie, śmierć własnego dziecka... Krzywdzicielami są mężczyźni oraz reżim. A kobieta ma pokornie znosić swój los. Jest smutno, jest źle. Od takich opowieści trudno się oderwać, połyka się je jedną po drugiej.
Historie kobiet przekazywane są prostymi środkami, bez niepotrzebnego budowania napięcia. Niewątpliwie cudzy dramat ma moc przyciągania, ale z drugiej strony, zarys kultury, który wyłania się z tych opowieści ma moc jeszcze większą. Kulturę Chin być może kojarzymy z pewnymi stereotypami, choć niekoniecznie uświadamiamy sobie jaka jest mentalność i filozofia życiowa Chińczyków. Czytelniczki z Europy może szokować poziom pokory bohaterek, trudna do zrozumienia duma i poczucie honoru oraz niezmierzona cierpliwość. Inną kwestią jest „rewolucja kulturalna”, która przeobraziła kraj o pięknej i bogatej kulturze w państwo totalitarne, gdzie jednostka się nie liczy, a jedyną wartością jest służenie Partii. I to taki wspólny mianownik z naszą częścią Europy. Choć osobiście niewiele pamiętam z czasów reżimu sowieckiego, wydaje mi się, że nigdy nie słyszałam tak drastycznych historii na temat prześladowania obywateli.
Historie chińskich kobiet zebrane zostały w pierwszej połowie lat 90, ale w większości sięgają jeszcze wcześniejszych czasów. Być może wrażenie przepaści cywilizacyjnej jest tym większe, że mamy teraz rok 2016 i na pewno w samych Chinach życie wygląda teraz trochę inaczej. A czy zmieniła się mentalność? Przydałoby się współczesne świadectwo dla porównania.
Chińska Ewa Drzyzga. Xinran jest dziennikarką w lokalnym radiu w Chinach. Mimo wielu obostrzeń, z sukcesem prowadzi na antenie program poświęcony tematyce społecznej a w szczególności kobietom. Aby lepiej poznać swoje rodaczki, Xinran zachęca je do zwierzeń, przez co dostaje mnóstwo listów i telefonów i poznaje wiele dramatycznych historii. „Dobre kobiety z Chin” to właśnie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to