Dobre kobiety z Chin. Głosy z ukrycia

Xue Xinran Wydawnictwo: W.A.B. literatura faktu
Solitude. A Return to the Self
Katarzyna Kulpa
W.A.B.
Chiny Chińczycy kobiety literatura chińska literatura faktu psychologia socjologia
Solitude. A Return to the Self
literatura faktu
Katarzyna Kulpa

Kiedyś starałam się wytrwać do końca każdego zaczętego tytułu, ale od jakiegoś czasu na szczęście się z tego wyleczyłam. Jest tyle ciekawych książek, które mam ochotę przeczytać, że szkoda mi czasu na męczenie się z tymi słabymi. A właśnie książka ze zdjęcia do takich należy.
Czytam sporo o Państwie Środka i jeszcze nie zdarzyło mi się nie dokończyć jakiegoś tytułu w tej...

Opowieści o życiu chińskich kobiet, zawarte w tej książce są wstrząsające - aż człowiekowi się nie chce wierzyć, że coś takiego może mieć miejsce. Przypominały mi one powieść "Dzikie łabędzie", która głęboko wryła mi się w pamięć przez swoją drastyczność. Xinran Xue wspomina jeszcze czasy XX wieku, głębokiej komuny w Chinach, sięgając momentami nawet do Rewolucji...

Bardzo poruszające, wnikliwe reportaże o Chinkach pisane przez Chinkę. Zadziwia niedowierzanie, z jakim krajanka pisze o swoich rozmówczyniach, a poszczególne historie chwytają za serce coraz mocniej. Obraz Chin, jakich nie znamy, bolesnych, okrutnych, cierpiących, dzikich. Polecam serdecznie.

Ksiazka, ktora na zawsze zostaje w pamieci. Dramatyczna do bolu. Wolalabym, zeby to byla powiesc grozy, a nie reportaz :(

Książka opisuje niełatwe decyzje chińskich kobiet z różnych warstw społecznych. Czasem trudne do zrozumienia decyzje są zazwyczaj obarczone ogromnym poświęceniem i cierpieniem.

Niesamowicie poruszająca książka. Społeczeństwo chińskie jest przerażająco i fascynująco odmienne dla europejczyków.

Chińska Ewa Drzyzga. Xinran jest dziennikarką w lokalnym radiu w Chinach. Mimo wielu obostrzeń, z sukcesem prowadzi na antenie program poświęcony tematyce społecznej a w szczególności kobietom. Aby lepiej poznać swoje rodaczki, Xinran zachęca je do zwierzeń, przez co dostaje mnóstwo listów i telefonów i poznaje wiele dramatycznych historii. „Dobre kobiety z Chin” to właśnie...

Autorka posiada talent do pisania. Wszystkie wydarzenia zapisane na kartach tej książki pomimo, iż przykre, czasem drastyczne, są opisane w sposób łatwy, prosty i lekki do czytania. Brak wyszukanego słownictwa to duży plus.
Dla osoby, która interesuje się tą częścią świata to pozycja, według mnie, niemalże obowiązkowa. W książce zawarte są wspomnienia wielu kobiet, które...

Zbiór opowieści z Chin poświęconych losom kobiet zebrane przez chińską dziennikarkę radiową. Historię pojedynczych kobiet, ale w pewien sposób reprezentacyjne dla wielu pokoleń. Niewiele historii kończy się dobrze. Gwałty, małżeństwa wymuszone, brak miłości, brak szacunku, brak nadziei, redukcja inteligentnego człowieka do roli służącego, brak zasad, używanie władzy jako...

Jako Azjomaniaczka wciagam każdą pozycję o historiii kulturze Azj - tak nie sposób było nie przeczytać i tej :) Czasami wstrząsająca, a czasami też dająca bardzo do myślenia o tym jakie życie przyszło wieść kobietom w dalekiej Azji.

Dyskusje

• Chiny