Kobieta porzucona

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
La femme abandonnee
Ag2S

Inne wydania

Dzieło autorstwa Honore de Balzaca, pisarza francuskiego, ojca powieści realistycznej. Jako student prawa, porzucił naukę, by oddać się literaturze. Jeden z najbardziej pracowitych pisarzy w dziejach literatury, pozostawił około 100 powieści, w większości napisanych w latach 1829-1850, które złożyły się na monumentalny cykl zatytułowany "Komedia ludzka".

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/

książek: 1934
asiula1000 | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Język staroświecki, ale uczucia jakże piękne.
Głos Joanny Domańskiej (audiobook) bardzo dobrze ilustrował losy nieszczęśliwej miłości.
Balzác (i za to go cenię) po mistrzowsku potrafi oddać niuanse gwałtownych, romantycznych uczuć. Skąd tak dobrze znał psychikę kobiet? Dodatkowo sugestywne opisy gestów, mimiki.
Wymiana zdań i listów między wicehrabiną Klarą a baronem Gastonem - majstersztyk.

Społeczna presja i wygodnictwo na pozór biorą górę.
Tak stało się blisko 200 lat temu, jak byłoby dziś?

Witold Lisek | 2014-01-14

artdeco92 | 2012-10-14

Balzac to Balzac, klasyki się nie kwestionuje. Warto sięgnąć, warto się zmierzyć, warto pogrzebać i doszukać się czegoś tylko dla siebie. Niestety ja niewiele tego "dla siebie" u Balzaka znajduję. Zupełnie prywatnie i buńczucznie twierdzę, że Balzak pisze rozwlekle, a jego bohaterowie są tak mało wyraziści i nieżyciowi, że okrutnie trudno się z nimi identyfikować. Wszystko jest przerysowane i przelane jak woda. Nie dałam rady skończyć Beatrix, choć dawałam jej szansę kilkakrotnie. Jednak zupełnie niewyobrażalna postać panny Touches (opis na 7 stron, tak, że wychodzi z tego jakiś zamazany fantom) okazała się nie do przejścia. Niemniej, jak na początku - klasyka klasyką i należy się zaznajomić i spróbować.

olaf2009 | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Nudna jak romansidło, jednak zakończenie jest bardzo zaskakujące, romantyczne i zmuszające do refleksji, poza tym akcja nie jest zbyt zawiła, czyta się szybko, więc uważam, że czytanie nie było stratą czasu.

Aneta | 2017-11-16

Klasyka broni się sama. Aż żal że nie można się na chwile przenieść w czasie i poczuć się damą w sukni :)

Wabi | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Wicehrabina Beauseant cierpi po tym, jak zostaje powtórnie porzucona przez mężczyznę.

kjonca | 2017-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Powiedziałbym, że ta książka się zestarzała. Być może kiedyś tak się, żyło i pisało, ale ja cały czas miałem skojarzania z jakimś "Harlequinem" (tak, też ze 2 czy 3 mi się zdarzyło kiedyś przeczytać.)
Rzekłbym "zbyt egzaltowana i nieżyciowa" :)

fuzja | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobook