Rozwinąć skrzydła

Okładka książki Rozwinąć skrzydła Grzegorz Polok
Okładka książki Rozwinąć skrzydła
Grzegorz Polok Wydawnictwo: KAGA-DRUK poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
KAGA-DRUK
2009-01-01
2009-01-01
dda alkoholizm dorosłe dzieci alkoholików

Okładka książki Osoba starsza w perspektywie społeczno-pastoralnej Celary Ireneusz, Grzegorz Polok
Osoba starsza ... Celary Ireneusz, Gr...
Okładka książki Osoba - cnota - wartość Kapias Michał, Grzegorz Polok
Osoba - cnota ... Kapias Michał, Grze...
Okładka książki Aksjologia w czasach kultury młodości - szkic do portretu Aleksander Lipski, Kapias Michał, Grzegorz Polok
Aksjologia w c... Aleksander Lipski, ...
Okładka książki Etos pracy w przestrzeni społeczno-pastoralnej Celary Ireneusz, Grzegorz Polok
Etos pracy w p... Celary Ireneusz, Gr...

Książkę przeczytałem wyłącznie dlatego, że była wymagana do zaliczenia przedmiotu na studiach. :')

Z jednej strony mogę ją polecić - porusza ważny temat dorosłych dzieci alkoholików (DDA) i dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (DDD). Raczej wątpię, żeby była odkrywcza dla kogoś, kto już ma jakąś wiedzę w tej materii, jednakże mnie pomogła poszerzyć horyzonty oraz uświadomić sobie, że posiadam pewne cechy i zachowania DDD.

Co ciekawe, pomiędzy tym, co pisze autor, pojawiają się także komentarze/przemyślenia różnych DDA/DDD. Tak samo koniec książki został poświęcony historiom/przeżyciom, dzięki czemu można lepiej poznać to, co czują i w jaki sposób myślą osoby z dysfunkcyjnych rodzin.

Z drugiej strony widać i czuć, że książka została napisana przez księdza. To nie zarzut - osobiście nie jestem religijny, jednakże absolutnie nie przeszkadza mi czyjaś wiara. Trochę niezręcznie czytało mi się o chrześcijańskim Bogu i o tym, jak ważny był i jest w trudnych sytuacjach dla ludzi. Odniosłem wrażenie, może mylne, że przekonywali o tym, że co prawda terapia może pomóc, ale gdyby nie Bóg, to nie poradziliby sobie z syfem, który ich otaczał. Jak najbardziej to rozumiem, jednakże... ach, zostawię ten temat w spokoju. :')

Dobra książka jako wprowadzenie do tematu DDA oraz DDD. Bardzo ciekawe są opowieści osób, które wywodzą się z takich domów. Jak sobie poradziły, jak im się żyło kiedyś i teraz. Choć zdecydowanie książka z dużą ilością odnoszenia się do wiary. W końcu napisana przez księdza.

Głównie opowieści Dzieci Dorosłych Alkoholików lub z Rodzin Dysfunkcyjnych - o ich życiu i wychodzeniu z piekła, jakim jest stan psychiczny człowieka wychowywanego w patologicznych rodzinach. Jest też komentarz, omówienie, sposoby terapii. Książka bardzo religijna - ofiary w niej opisane znalazły pomoc w wierze w Boga.

Jak dla mnie odkrywcza pewnie dlatego że jakoś nigdy nie zgłębiałam problemu. Cieszę się że na nią trafiłam. Też jestem DDD. Polecam każdemu kto nie zna zagadnienia.

Z jednej strony dobrze, że ta książka powstała bo porusza istotną kwestię współczesnego społeczeństwa - DDD. Czym więcej będzie mówione i pisane na ten temat, tym bardziej problem będzie dostrzegany i tym bardziej profesjonalną pomoc otrzymają osoby borykające się z tym problemem. Co do zawartości tej książki, to jest ona przeciętna, Głównie składa się z ogólnodostępnej psychoedukacji, przy której można wręcz zasnąć, bo to jak czytanie opracowań naukowych. Ocenę podnosi druga część książki, która składa się z życiorysów osób dotkniętych problemem. Sumując te dwie części, dostajemy ocenę przeciętną. Można przeczytać, ale jest wiele lepszych książek na temat syndromu DDD i DDA.

W książce przedstawiony jest problem dysfunkcyjnych rodzin. W większości opisane są rodziny w których jest problem alkoholowy. W dorosłym życiu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mają trudność w dostosowaniu się do środowiska. DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) nie wiedza jak postępować, boją się mówić o swoich problemach i uczuciach. W książce jest dużo wypowiedzi osób DDA, opisują oni swoje dzieciństwo i zmagania z życiem. Pomocom dla DDA jest uczestnictwo w spotkaniach grupowych lub indywidualnych z psychoterapeutą. W książce nie znajduję się prosta odpowiedź na pytanie "Jak wyjść w ciężkiej sytuacji?". Ukazane jest natomiast, że dużo osób boryka się z podobnym problemem i warto zgłosić się o pomoc do specjalisty, aby polepszyć swoje życie.

Bogobojna autorka i jej spojrzenie na świat... właściwie w książce możemy jedynie przeczytać to, co już doskonale wiemy. Żadnych porad, nic... Zwyczajne lanie wody, którego sama mogłabym zostać autorką. Obiecujące tytuły rozdziałów, w których nie ma żadnych pomocnych informacji.

• Poradniki
  • Psychologia
  • Audiobooki
  • Przeczytane w 2018
  • W prywatnej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Rozwinąć skrzydła