Mamo, to moje życie

The Mom Factor
83-7033-552-7
matka, córka, relacja, psychologia
Simcha

Książka dotyczy problemu więzi matka - dorosłe dziecko. Choć autorzy przedstawiają krótko proces kształtowania się tej relacji w dzieciństwie, główna ich uwaga skupia się na uzdrowieniu więzi dorosłych osób z ich matkami. Autorzy omawiają sześć typów relacji, nazywając je kolejno: Mama Manekin, Mama Porcelanowa Figurka, Mama Kontroler, Mama Puchar Zwycięstwa, Mama Zawsze Szef, Mama Master...

Autorzy omawiają sześć typów relacji, nazywając je kolejno: Mama Manekin, Mama Porcelanowa Figurka, Mama Kontroler, Mama Puchar Zwycięstwa, Mama Zawsze Szef, Mama Master Card. Zajmują się też opisem druzgocących dla ludzkiej psychiki skutków nieprawidłowej więzi z najważniejszą osobą w naszym życiu, wskazują drogi radzenia sobie z tym problemem w oparciu o wspólnotę, która umożliwia proces "powtórnego matkowania".

* Jak uwolnić się od ciężaru przeszłości?
* Jak powiedzieć mamie „nie” bez poczucia winy?
* Jak zbudować zdrowe relacje z mamą?
* Jak uzdrowić relacje z innymi ludźmi?

Książka ta nie jest krytyką naszych mam, ale wyjściem naprzeciw jednej z największych potrzeb współczesności: pojednaniu.

mcgregore | 2013-09-24
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Myślisz, że po wyprowadzce z domu rodzinnego jesteś w pełni dojrzały i niezależny? Często tak nie jest. Niewidzialne emocjonalne nici łączące Cię z osobami, które przez wiele lat dzieciństwa były dla Ciebie autorytetem absolutnym, mogą poplątać Ci całe życie...Wie o nich tylko podświadomy umysł, który będzie prowadził Cię w coraz większe życiowe kłopoty. Kłopoty z relacjami małżeńskimi, uzależnieniami, pracą...
Jak to rozpoznać i jak temu zaradzić w dorosłym życiu.?
Najpierw zrozumieć, że nasi rodzice to także ludzie, mający wady i niedoskonali, a później uświadomić sobie fakt, że nie jesteśmy już dziećmi i nie musimy grzecznie akceptować i powtarzać wielu toksycznych wzorców zachowań utrwalonych w dzieciństwie.

Vendie | 2014-11-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka z mojej ulubionej serii, polecam dla ludzi ktorzy maja problem z zawiazaniem blizszej relacji z drugim czlowiekiem, nie maja trwałych związków czy nie potrafią opuścić domu.
Ksiązka nie obraza matek, tylko pokazuje jak wielka odpowiedzialnosc ciazy na niej, jaki wplyw to ma na nasze dalsze zycie, mowi tez o potrzebach dziecka, gdzie szukac milosci ktorej matka nam nie przekazala.
Świetnie napisana, podzielona na rozdzialy o roznych typach mam i dobrze bo co matka to inny typ psychologiczny, warto przeczytac!

8KR | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Poradnik to książka, po którą sięga coraz mniej osób. Ludzie wolą postępować zgodnie z własnymi przekonaniami i mają, rzecz jasna, do tego prawo. Korzyści wypływające z przeczytania rozdziałów pełnych rad są jednak niemałe. Zderzenie ze światopoglądem, szanowanymi wartościami, doświadczeniami, i nie tylko, zapewnia przeanalizowanie treści kartek dzieła Henry’ego Clouda i Johnego Townsenda.

Uważam, że książka, którą stworzyli porusza problemy dotyczące każdego. Ból z nich wypływający nie musi być odczuwany bezpośrednio przez osobę kupującą. Konflikt na płaszczyźnie matka – dorosłe dziecko jest niezwykle częsty, a wnioski wysnute po zapoznaniu się z „Mamo, to moje życie”, jeżeli nie muszą działać w teraźniejszości, mogą zaowocować w przyszłości lub zmienić spojrzenie w przeszłość.

Autorzy przedstawiają sześć typów matek (trafnie dostrzegają ich różnicowanie), opowiadają o sytuacjach i analizują je równo z czytelnikiem. Pokazują, że stosunki z matką mają wpływ na przyszłość, a...

Bardzo dobra książka. Opisuje 6 typów mam, konsekwencje jakie płyną z danego typu dla dziecka oraz kroki, jakie dorosłe dziecko musi podjąć , aby uzdrowić problemy wynikłe z relacji z matką. Oczywiście w jednej osobie może mieścić się więcej niż jeden typ. Plus także za to, że książka jest wyważona, nie "wyjeżdża" na matki, nie miesza ich z błotem, nie podsyca nienawiści, ale pokazuje problem i drogę wyjścia.

Lisek | 2013-11-20

Bozia kocha, Bozia radzi, Bozia nigdy Cię nie zdradzi...
"Brak poczucia jedności z Bogiem jako wynik konfliktu dziecka z matką"
"Dorosłość oznacza wejście w stałą więź z Bogiem i Jezusem"
"Bóg jest naszym ostatecznym rodzicem, matka tylko przygotowuje dziecko do więzi z nim"
...
To jest książka Religijno (katolicko) - psychologiczna z naciskiem na religię jednak, a nie psychologię.

Jeśli pominiemy masę cytatów i biblijnych przypowieści, pozostaną nam powtarzane w każdym rozdziale te same porady - znajdź sobie przyjaciół, albo grupę wsparcia.

Książka opisuje kilka rodzajów błędów wychowawczych i każde 10-15 stron z sześciu rozdziałów o typach mam będzie dobrym poradnikiem "jak nie wychowywać dziecka" i jakie problemy emocjonalne może mieć w dorosłym życiu, jeśli je tak jednak wychowamy.

Jest też motyw ustalania granic w relacjach z matką. Pomysł bardzo ciekawy, ale w całej książce poświęcono mu zaledwie 4-5 stron.

Umysły autorów przesłoniło niesienie miłosierdzia nad wiedzę...

Kasia | 2012-02-07

Bardzo pomocna przy trudnych relacjach z matką :)

Anna | 2016-11-18
kaneko | 2016-10-25