Ciało i ducha ratować żywieniem

Okładka książki Ciało i ducha ratować żywieniem Ewa Dąbrowska
Okładka książki Ciało i ducha ratować żywieniem
Ewa Dąbrowska Wydawnictwo: Michalineum zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Michalineum
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7019-137-5
zdrowie medcyna

Mam mieszane odczucia na temat tej pozycji. Wokół wszelkich diet jest masa kontrowersji. Były już diety keto, diety sokowe, diety vege. Co "celebryta" to inny pomysł na sukces:) O tym która dieta była słuszna bardziej lub mniej ,chyba dowiadujemy się gdzieś pod koniec naszej własnej historii. Tak naprawdę nie wnikając w dietę to książka raczej dla ludzi wierzących, dlaczego ? Głównie dlatego że jest przesiąknięta odnośnikami religijnymi, przez co nie jest to strikte pozycja naukowa. Takim sposobem może napewno trafić do "religijnej niszy" i odstraszyć tych mocno "anty religijnych". Przez wiele lat byłam mocno związana z wszystkim co "wydawało mi się zdrowe i naturalne", czy wychodzi mi to na dobre .... róznie to bywa... myślę że każdy jest inny jednak restrykcyjne diety trzeba robić przynajmniej w początkowej fazie, pod okiem kogoś doświadczonego. Nie zniechęcam nikogo do tej diety ale tez nikogo nie zachęcam po prostu , nie znam jej , w obliczu choroby chwytamy się wszystkiego. Nie lubię jednak skrajności w życiu , a czytając tą pozycję miałam metlik w głowie, czytanie cudzej korespondencji, świadectw ozdrowień było dla mnie troszkę jak pranie mózgu, troszkę się takich fanatyzmów boje choć pociągają i nie raz się na takie eksperymenty kuszę. Myślę że jeśli ktoś uwierzy w tą lub inną dietę ma szanse wyleczenia większe niż osoba która żyje zdrowo ale w sumie nie wie po co ;). Także polecam zdrowe przyciąganie, a co do książki ostatnio wolę bardziej naukowe podejście. Moja ocena jest neutralna.

Książka opisuje tzw. post Daniela o którym wzmiankę można znaleźć już w Biblii. Książka jest zapisem kilku audycji w Radio Maryja stąd dużo odwołań do Boga co może razić niektórych czytelników.

Sam post opisany jest w sposób rzetelny. Autorka sugeruje by osoby przeprowadzające taką dietę samodzielnie i bez opieki lekarza stosowały ją przez 14 dni. Natomiast dłuższe posty aż do 42 dni należy wykonywać pod profesjonalną opieką.

W zasadzie z punktu widzenia większości popularnych diet nie ma tu niczego innego, żadna z diet (jakie ja znam) bowiem nie podważa znaczenia warzyw jako skarbnicy witamin i mikroelementów. Z drugiej strony w przypadku niniejszej kuracji nacisk położony jest niemalże w stu procentach na warzywa i owoce, bez wyjątku w sytuacji zastosowania postu. Co rzuciło mi się oczy? Nie przeszkadzało autorce napisać o szkodliwości mleka i mięsa, które "gniją" w jelitach czy niekorzystnym dla zdrowia cukrze, by potem w proponowanych przepisach umieszczać produkty mleczne czy cukier. Niemniej pożyteczna lektura z perspektywy propagowania spożywania większych ilości owoców i warzywa, pełnoziarnistych zbóż i kiszonek.

Bardzo wartościowa publikacja, do której powinien sięgnąć każdy, kto chciałby zdrowo się odżywiać. Dr Ewa Dąbrowska opisuje tutaj wpływ żywienia na zdrowie, który w dalszym ciągu traktuje się bardzo po macoszemu, bo przecież "można jeść wszystko, byle z umiarem". Kiedy zainteresowałam się żywieniem i zmieniłam swoją dietę na bardziej wartościową, na własnej skórze poczułam, jak to stwierdzenie jest dalece nieprawdziwe i jak bardzo to, co jemy, wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, zdrowie, samopoczucie, płodność, przebieg ciąży itd.

"Post" czyli dieta warzywno- owocowa bez zbóż i strączków, zagryzane Raphaholinem, jest tak radykalny, że powinie być bezwzględnie przeprowadzony pod kontrolą lekarza - a założę się, że gros czytelników tego nie robi. Są madrzejsze sposoby odchudzania, choćby dieta strukturalna. Całość podlana obrzydliwym radiomaryjnym sosem.

Książeczka niewielka pod względem objętości ale ważna, moim zdaniem, pod względem merytorycznym. Na fali wszystkich popularnych diet wybrać dla siebie właściwą to wcale nie jest takie proste.
Doktor Dąbrowska w cyklu wykładów opowiada o zdrowotnym wpływie postu na nasze samopoczucie. Przedstawia plusy, ale opisuje też negatywne sytuacje, które mogą się pojawić w trakcie stosowania opracowanej przez nią diety, złożonej tylko z warzyw i owoców.
Warto poczytać, choćby po to, żeby poznać na czym polega taka dieta, jak ją stosować, jakich efektów się spodziewać.

Niestety, albo stety, należę do przeciwników takich wymagających diet głodówkowych. Rozumiem dni z deficytem kalorycznym, ale same soki i warzywa? Białko jest materiałem budulcowym całego organizmu... W sumie to nie jest zła ta książka (przepisy będą do wykorzystania w przyszłości),jednakże a) łączy religię z dietetyką; b) powinno być ostrzeżenie na samym początku, że należy to wszystko skonsultować z lekarzem; c) medycyna poszła do przodu od 1995 r.

Książeczka jest zapisem audycji radiowych dr Ewy Dąbrowskiej na temat leczniczego postu owocowo-warzywnego i zdrowego żywienia.
Znajdziemy tutaj informacje o zasadach diety, jej sposobie uzdrawiającego wpływu na organizm, przykłady wyleczonych pacjentów oraz przepisy diety owocowo-warzywnej i zdrowego żywienia. Każdy rozdział skupia się na innym zagadnieniu, dzięki czemu możemy lepiej poznać pewne aspekty wiążące się z postem i odżywianiem np. o odżywianiu wewnętrznym, kryzysach ozdrowieńczych i sygnałach alarmowych wysyłanych przez nasze ciało. Na końcu lektury znajduje się wykład, który wszystko bardzo dobrze podsumowuje. Dzięki tej publikacji możemy rozszerzyć wiedzę, którą zdobyliśmy przy czytaniu "Przywracać zdrowie żywieniem". Niektórych z tych omówionych tematów bardzo zabrakło mi w tamtej pozycji, no ale w takiej małej objętości ciężko zawrzeć wszystko.
Polecam i zachęcam do stosowania zasad dobrego odżywiania.

Zbiór felietonów / audycji autorstwa Ewy Dąbrowskiej. Wskazane do przeczytania zwłaszcza przez chorych - może znajdą wskazówki i drogę do zdrowia.

Dieta Dąbrowskiej jest chyba poza ośrodkiem leczniczym niebezpieczna, ale jej przepisy są dla mnie żródłem wielu inspiracji kuchennych. Brawo dla Pani.

• Zdrowie
  • Poradniki