Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom II

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Klinika Języka
Coryllus, Klinika Języka, historia
human25

Reżyser Grzegorz Braun tak mówi o tej książce: "Maciejewski to pisarz - rewizjonista, który poddał rewizji nasze dzieje sprzed 500 lat. Rzadko się zdarza, żeby jakąś książkę tak bardzo chciało się czytać i nie odkładać jej, a po jej skończeniu, żeby człowiek tak bardzo chciał się dzielić tym, co tam przeczytał". Rozproszona po różnych publikacjach wiedza na temat gospodarki stulecia XV i XVI...

Rozproszona po różnych publikacjach wiedza na temat gospodarki stulecia XV i XVI daje nam niesamowity obraz tamtych czasów. Nieprawdopodobną wręcz mapę, z której istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Przyzwyczajeni przez ostatnie 200 lat do tego, że nazywano nas peryferiami świata, że Polskę i Europę Środkową traktowano jako ubogiego krewnego Zachodu, nie zdawaliśmy sobie sprawy i nie zdajemy chyba nadal, że żyjemy w środku świata., Obszar zaznaczony od zachodu rzeką Nysą, od wschodu Popradem, którego krańcem jest miasto Częstochowa, a południowym Bańska Bystrzyca jest właśnie, a w czasach tu opisywanych był niejako podwójnie, środkiem świata.
Kiedy uświadomimy sobie, że tutaj właśnie koncentrowało się przez całe stulecia wydobycie stali, miedzi, złota, srebra oraz ołowiu, inaczej zaczniemy patrzeć na własną historię. Inaczej nie docieka chyba nikt, poprzestając na wyjaśnieniu najprostszym i najbardziej kłamliwym - na różnicach religijnych.

źródło opisu: Klinika Języka, 2012

źródło okładki: http://coryllus.pl/?wpsc-product=basn-jak-niedzwie...»

kazikowy | 2018-07-28
Przeczytana: 14 lipca 2018

Książkę polubiłem za kobierzec ciekawostek z ówczesnej, piętnastowiecznej i szesnastowiecznej Polski a także najbliższej tej Polsce Europy oraz przybliżenie ich drugoplanowych realiów politycznych i gospodarczych ale.... To ALE jest wielkim ALE z powodu wyprowadzania przez autora hipotez (nawet nie napiszę, że tez), które nie mają kompletnie żadnego poparcia w źródłach, a wnioskowanie i związki przyczynowo-skutkowe na temat relacji politycznych w RP Obojga Narodów Jagiellonów i u sąsiadów są wyprowadzane przez Gabriela Maciejewskiego bez jakichkolwiek podstaw, są w zasadzie wyssane z palca i opierają się wyłącznie na domysłach autora. Gdyby zastosować sposób wnioskowania autora w procesach sądowych wszyscy byśmy siedzieli w więzieniu. Wiem, że Gabriel Coryllus Maciejewski zastrzega wielokrotnie na kartach, że snuje tylko baśń zgodnie z tytułem książki, ale pisać baśń od nowa, od zera a pisać ją na tle prawdziwych wydarzeń historycznych to różnica, która sprawia, że czytelnik czuje...

Tytus | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Wspaniała książka, wszystko w niej kręci się wokół najważniejszego wydarzenia XVI wieku, czyli upadku Węgier po bitwie pod Mohaczem w 1526 roku. O bankierach, propagandystach, wróżbitach i czarnoksiężnikach, o przebiegłych Hohenzollernach, bezradnych i bezmyślnych Jagiellonach, o wygrywających Habsburgach i o rosnącej potędze Anglii. O tym w wielkim skrócie opowiada drugi tom Baśni jak niedźwiedź.
"Miasta to rządy mafii dysponującej pieniędzmi znacznie większymi niż ktokolwiek inny i kontrolującej przepływ tych pieniędzy. Władza oparta na miastach to władza od miast uzależniona, czyli władza uzależniona od organizacji tajnych." (s.286). Czyż do dzisiaj coś się zmieniło?

beczka | 2017-08-28

Kontynuacja, która nie idzie drogą wytyczoną przez poprzednika. Rozdziały są dłuższe, czyta się inaczej, ale poziom tak samo wysoki. Historia potrafi być ciekawa-tego się dowiedziałem czytając BJN T II

Julitym | 2017-07-05

Świetna demaskacja historii Polski.

dandop | 2017-07-05

Przeczytana dwukrotnie i mam nadzieję,że na tym nie koniec... Rozpoczęła moją fascynację twórczością Gabriela Maciejewskiego, którą traktuję jak odtrutkę na szkolne "historyczne" nudziarstwo

rotmistrz | 2017-06-30
Przeczytana: 02 lutego 2016

I to jest bomba! Emeryci i chorzy na nadciśnienie powinni uważać. To coś znacznie ciekawszego i mądrzejszego niż to, co usłyszeliście na lekcjach w szkole;)

Wodzu | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Warto pochylić się nad historią - w tym wydaniu - nawet trzeba.
Polecam wszystkim - małym i dużym.

Harald_Hardrade | 2014-12-08
Przeczytana: 2014 rok

Ciekawe, warto przeczytać dla chęci spojrzenia na historię Europy XIV-XVI wieku w inny sposób. Autor dokonuje śmiałych interpretacji wielu wydarzeń w sposób dla wielu nie do przyjęcia, zwłaszcza przez klasyków historycznych. Interesująco, nie nudząco, rzekłbym czasem naprawdę wciągająco. Parę interpretacji faktów historycy obalają (można znaleźć na forach), ocenę pozostawiam czytelnikom. Trochę dużo zgubionych liter w słowach (uwaga do edycji), jednak daję 8 za fajną wciągającą lekturę.
EDIT: niestety autor przy bliższym kontakcie i rozmowie okazuje się zwyczajnym gburem. Takie jest moje osobiste zdanie

Karol Eł | 2013-10-16
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo bardzo dobra książka, zwłaszcza dla miłośników historii samej w sobie, historii politycznej, a także ekonomii. Daje zupełnie inne spojrzenie na dotychczas wykładaną historię Polski średniowiecznej. Momentami ciężka do przyjęcia, chwilami ciężko się ją czytało, Jednakże warto i polecam. Maciejewski zaskakuje. Bo któż nam w szkole powiedział, że Jan Kochanowski, nie tylko wybitnym poetą był, ale także właścicielem huty... ? :)

wiking | 2012-10-02

Polska Jagiellonów jako potęga gospodarcza, która przez Georga Hohenzollerna zostaje doprowadzona do powlonego upadku. Jagiellonowie skłóceni ze sobą nie prezentują racji satnu, tylko swe racje dynastyczne, przez swą krrótkowzroczność zaprzepaszczają szansę dla Polski jako centrum Europy, nasz cywilizacja jest na owe czasy jeszcze zbyt słaba, aby brać udział w podziale tortu. Hołd pruski, który zabezpiecza interesy Hohenzollernów, doporwadzając do powstania I w Europie państwa protestanckiego, jest dla Polski niekorzystny, gdyż Georg pod przykrywką symbolu uniezależnia się od papieża i cesarza. A wszystko zaczyna się od powstania korporacji między papieżem a Janem Fuggerem i Hohenzellornem dotyczącej sprzedaży odpustów - majstersztyk w stylu Szpicbródki czy Kwinty. Do tego dwór krółewski - Polscy dyplomaci są jedynie informatorami obcych dworów i realizują ich politykę (Dantyszek, Łaski). Ważnymi centrami propagandy są drukarnie, które promują mądrości Lutra, wykorzystując je do...