Uczeń czarnoksiężnika

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Der Zauberlehrling
831008644X
Amanda

Utwór Goethego składający się z 14 strof, opowiada o uczniu czarnoksiężnika, który podczas nieobecności mistrza próbuje czarów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Micky | 2015-07-14

W czasie nieobecności starego mistrza, młody adept postanawia wykorzystać tę sposobność, by trochę poczarować (na co dawno miał ochotę). Jest pewien, że znając przyzwyczajenia i tajniki sztuki mistrza, uda mu się wykorzystać magię dla własnych przyjemności.

Postanawia wziąć stosowną kąpiel; do balii woda płynie zbyt wolno, więc; przemienia miotłę w istotę ludzką, z dzbanem na głowie, aby mogła nim nieść wodę (dziwna fantazja). Po czym gdy zaczyna się już z balii przelewać, znów próbuje odczarować miotłę ("miotła miotłą będzie"), ale okazuje się, iż zapomniał odpowiedniego zaklęcia.
Decyduje się na ostateczność; szablą przecina miotłę na pół, ale to zamiast oczekiwanego skutku, wręcz pogarsza sytuację. Wreszcie niepokorny uczeń wzywa mistrza - "Ratujże mnie, mistrzu! Mistrzu!”.
I wszystko kończy się dobrze.

Moja ulubiona bajka z dzieciństwa :)

gatunek: ballada

ciekawostka:

W 1940 r. powstał film animowany stanowiący przedstawienie tej ballady, wyprodukowany przez The Walt...

Neifile | 2017-08-08
mentallyblind | 2016-08-16