Szczęśliwy książę

1965-01-01
56 min.
bajki wilde

[...]
-Wokół ogrodu wznosił się bardzo wysoki mur, ale nie obchodziło mnie co się za nim znajduje, ponieważ wszystko wokół mnie było tak piękne. Dworzanie nazywali mnie szczęśliwym księciem. I rzeczywiście byłem szczęśliwy. Jeśli przyjemność może być szczęściem. Tak żyłem i tak umarłem.
A teraz, kiedy jestem już martwy, postawili mnie tutaj wysoko, żebym mógł zobaczyć całą brzydotę i cierpienie mojego miasta. Choć moje serce jest zrobione z ołowiu, nie mogę powtrzymać łez.

𝐁𝐀𝐉𝐊𝐀 𝐙 𝐌𝐎𝐑𝐀Ł𝐄𝐌 !
Znamy dziś cenę wszystkiego, choć tak naprawdę nie znamy wartości niczego.

[...]

Bardzo fajna bajka :)

Bardzo fajna bajka :)

Arcydzieło, klasyka polecana dla każdego .

Arcydzieło, klasyka polecana dla każdego .

Hmmm jakby to ująć nazwisko autora zobowiązuje, ale treść dziwna. Każda historia z morałem, ale również zakończona śmiercią jednego z bohaterów. Nie jest to taka śmierć, że wystraszy dziecko, ale będzie miało pytania. Piękne są ilustracje (ja mam inne wydanie) Książka starsza, ale ważna dla dzieci tak od 10 lat.

Ponownie przeczytałam w ramach Wyzwania Czytelniczego LC na czerwiec 2020.

Moja babcia czytała tę bajkę mojej mamie, mama mnie, ja swoim córkom, mam nadzieję, że one też podtrzymają tradycję. Książka żyje sobie z moją rodziną od pokoleń, do dziś żelazna pozycja dla dzieci, które gościnnie nocują w naszym domu. Opowieść z XIX stulecia, popełniona przez znanego klasyka pióra. Króciutka i zwięzła, jej lektura trwa tylko kilkanaście minut, ale niesie z sobą tyle wzruszeń i emocji, co niejedno opasłe tomiszcze. Zakochają się w niej nie tylko dzieci, bo to bajka dla wszystkich - małych i dużych.

On kochał ją, ona jego, kochali też ludzi i świat i żyli niekoniecznie długo, ale szczęśliwie. Polecam tę piękną, wzruszającą i wartościową opowieść. Polecam, polecam.

A zaczyna się tak : „ Na wysokim cokole, górując nad miastem, wznosił się pomnik szczęśliwego księcia. Cały był pokryty delikatnymi złotymi blaszkami, oczy miał z dwóch błyszczących szafirów, a na rękojeści jego miecza świecił olbrzymi rubin…”.

PS. Informacja dla posiadaczy czytników. „Szczęśliwy książę” jest do pobrania za darmo na Woblinku.

Ponownie przeczytałam w ramach Wyzwania Czytelniczego LC na czerwiec 2020.

Jaskółka pomaga nieszczęśliwym ludziom na prośbę pomnika księcia.

Jaskółka pomaga nieszczęśliwym ludziom na prośbę pomnika księcia.

Ta cieniutka książeczka, gdzieś pomiędzy innymi swoje życie wiodła, niezauważona, zapomniana, aż moje palce ją wyciągnęły z uścisku opasłych tomiszczy, życie swoje na nowo zyskała. Zachwyciła pięknem, od pierwszego zdania. Jak można zakochać się w trzcinie, która wciąż z wiatrem flirt prowadzi? Co innego szczęśliwy książę. Przypowieść to głęboka, nie zdradzę treści, ale powiem tylko, że dorosły czytelnik poczyta ją jako odzwierciedlenie siebie.

"There is no Mistery so great as Misery."
Moje pierwsze spotkanie z Oscarem Wildem i na pewno nie ostatnie. Przede wszystkim, czy jest to bajka dla dzieci? Moim zdaniem nie do końca. Niektóre cytaty zapadają w pamięć, a żeby w pełni zrozumieć ich przekaz, trzeba spojrzeć na nie oczami dorosłego.

"There is no Mistery so great as Misery."

Ciekawe :)

Ciekawe :)

Piękna i wzruszająca bajka.

Piękna i wzruszająca bajka.

• Dzieciństwo
  • Domowa biblioteczka