Rubieże kultury popularnej. Popkultura w świecie przepływów

Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał
978-83-61886-36-5

Anna Nacher w książce Rubieże kultury popularnej: popkultura w świecie przepływów uchwyciła nie tylko rozmaitość i różnorodność współczesnych praktyk kulturowych, które zwykliśmy określać jako zjawiska czy teksty kultury popularnej, ale zaproponowała odbiorcy niezwykle interesującą wędrówkę szlakiem wydarzeń i procesów mało rozpoznanych w podejmującej problemy popkultury literaturze. W toku barwnej i błyskotliwie tworzonej opowieści Autorka analizuje działalność undergroundowych wytwórni muzycznych, pojawienie się kultury używania substancji psychoaktywnych, slow food, miejskie praktyki oporu w postaci guerilla gardening, hipsterstwo, etnodesign czy fenomenem tzw. world music. Swoje rozważania prowadzi w oparciu o krytyczny aparat pojęciowy współczesnego kulturoznawstwa (często przywołując pojęcie ekonomii dyskursywnej), ale i z rzadko spotykanym zaangażowaniem, które jest niewątpliwie jednym z największych walorów tej książki. Rubieże kultury popularnej są bowiem efektem nie tylko wnikliwej pasji badawczej Autorki, ale również swoistym zapisem doświadczeń biograficznych Anny Nacher, jej głębokiego zainteresowania muzyką, ekologią, sztuką, mediami czy praktykami kontrkultury. Tak powstała fascynująca książka, która próbuje uchwycić dynamikę współczesnej kultury popularnej, wskazując na intrygujące paralele, powiązania i konteksty zjawisk, które podważają podziały i demontują stabilne granice między formalnymi i nieformalnymi obiegami kultury, jak też między różnie wartościowanymi zjawiskami popkultury.

źródło opisu: http://arsenal.art.pl

źródło okładki: http://arsenal.art.pl/

Magdalena Gościniak | 2012-09-23
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kogo kręci kultura. I to nie tylko ta „popularna”, ale każda – bo Anna Nacher odczarowuje „kulturalne” podziały. I robi to wyraźnym cięciem – nie ma przeproś.
Autorka poddaje gruntownej analizie zjawiska, które fluktuują w czasie – raz znajdują się na rubieżach, innym razem zaś trafiają do „mainstreamu”. Dziesięć rozdziałów to dziesięć tematów rozgrywających się na linii napięć: taneczny – cielesny | centralny – prowincjonalny | etniczny – autentyczny | ekologiczny – ekonomiczny | medialny – kontr/kulturalny | cybernetyczny – aktywistyczny | psychoaktywny – psychedeliczny | szybki – powolny | ogrodzony, prywatny – ogrodowy, wspólny | hipsterski – gadżeciarski.
Anna Nacher prowadzi nas przez hybrydową przestrzeń zjawisk świetnie nam znanych, ale bardzo rzadko analizowanych naukowo. Robi to bardzo sprawnie – książkę czyta się z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się kolejnego rozdziału. I przekroczenia kolejnej rubieży.

Ma
| Anna Nacher,...