Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty. Wydanie XIII

Wydawnictwo: Rewasz
978-83-62460-21-2
Meehoow

Przewodnik ten to obszerne i szczegółowe kompendium wiedzy o Bieszczadach podane w przystępnej i przejrzystej formie. Rozdział Dlaczego w Bieszczady to wstępna charakterystyka tej grupy górskiej pomaga zorientować się czego można spodziewać się po pobycie tutaj, a czego raczej tu nie znajdziemy. Rozdział O Bieszczadach ogólnie ujmuje bieszczadzkie sprawy niejako "z lotu ptaka" - opowiada czym są Bieszczady i jaka była ich historia. Głębszą wiedzę o regionie zawiera rozdział Bieszczadzkie tematy, gdzie w krótkich artykułach omówione są najciekawsze zagadnienia historii, geografii, przyrody, etnografii i socjologii Bieszczadów dawniej i dziś. Część szczegółowa przewodnika opisuje poszczególne pasma górskie. Są nimi: Wysoki Dział czyli pasmo Chryszczatej i Wołosania, pasmo graniczne od Łupkowa do Roztok Górnych, masyw Łopiennika i Falowej, pasmo graniczne od Roztok do Ustrzyk Górnych z Jasłem, Rabią Skałą i Wielką Rawką, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, masyw Tarnicy i Halicza z pasmem granicznym aż po przeł. Użocką, Przedgórze Bieszczadzkie (Otryt i Żuków) oraz okolice bieszczadzkich zalewów: solińskiego i myczkowieckiego. Opisano zejścia z pasma granicznego na Słowację. Najobszerniejszą część przewodnika stanowi Słownik miejscowości zawierający szczegółowe informacje krajoznawcze i wszystkich miejscowościach na omawianym terenie, w tym także nieistniejących.

źródło opisu: http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dane_szczegolo...(?)

źródło okładki: Wydawnictwo Rewasz

Gavrilo | 2018-10-04
Przeczytana: wrzesień 2018

Bardzo porządny przewodnik o klasycznym układzie treści: wiadomości ogólne- trasy-opisy miejscowości-rady praktyczne. Bardzo dużo wiadomości ogólnych o Bieszczadach (1/3 książki), we wszelkich aspektach, ze szczególnym naciskiem na ich historię i "kultowość" tych gór, co akurat dla mnie jest dużym plusem. Opisy tras precyzyjne, ale nierozwinięte zanadto, bez opinii "jak tu pięknie i uroczo", tylko suche fakty i to również uważam za pozytyw. Poza tym dużo praktycznych informacji, dość dobrze zaktualizowanych (mam 17 wydanie z 2018 r.).
Minusem jest wielkość stosowanej czcionki sprawiająca iż lektura przewodnika może być wyzwaniem w pochmurny dzień. Oczywiście wynika to z kompaktowej formy tego wydawnictwa, ale nie widzę w nim treści, które można by usunąć bez utraty merytorycznej jakości na rzecz komfortu jego lektury.
Nie znam dobrze rynku ale wydaje mi się, że to obecnie to właściwie jedyny dobry przewodnik po Bieszczadach, cechujący się wnikliwym podejściem do tematu. Inne to...

lolipop13 | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Zwykły, przyzwoity przewodnik poświęcony Bieszczadom. Gdy go kupowałam w sklepie w Wetlinie, był jednym z najciekawszych i najsensowniejszych z dostępnych tam publikacji. Nie jestem jednak w pełni zadowolona z niego. Przewodnik zawiera rozbudowaną wstępną część teoretyczną o historii i geografii tego obszaru. Znajduje się w nim też obszerna część opisująca miejscowości w Bieszczadach z ich historią. Natomiast część właściwa proponująca trasy wycieczek wydaje się być często mało precyzyjna, skrótowa, zdawkowa. Ponadto autorzy skupiają się głownie na trasach maksymalnych, długich, wielogodzinnych. W związku z tym niekoniecznie będzie to dobra propozycja dla mniej sprawnych fizycznie turystów czy osób podróżujących z dziećmi.

Jeśli będę się ponownie wybierać w Bieszczady, raczej poszukam innego przewodnika mniej skupionego tylko i wyłącznie na pieszej turystyce.

kardanik | 2015-08-23
Przeczytana: wrzesień 2013

doskonały przewodnik!

dla realnie zainteresowanych, mnóstwo ciekawych informacji o kirkutach, okresie wojennym, nieistniejących wsiach itp. Poza tym podręczny format, który można wziąć do plecaka (tu nie zgadzam się z poprzednimi recenzentami - w upał nosi się 5 litrów wody w plecaku, to maleństwo nie przeszkadza - połoniny nie są AŻ tak wymagające! Są wydania w miękkiej oprawie). Co do zdjęć, owszem stare i nieatrakcyjne, ale czy nie odwiedza się tych miejsc po to, by zobaczyć to na własne oczy? Gdyby chcieć oglądać ładne widoki - polecam fanpage "Dzień Dobry Bieszczady". Wszystko, co naprawdę chce się zobaczyć, można na żywo, przewodnik jest po to, by zachęcić/polecić/zrecenzować!

Smaczek: autorzy niektórych tras rozbrajająco szczerze oceniają ich atrakcyjność. Aż by się chciało ich poznać!
Urzeka. Czekam na wznowienie.

agata06 | 2015-04-07
Przeczytana: 10 września 2014

Zawsze razem z nim podróżuję w przepiękne Bieszczady... Nie ukrywam, że kilka razy wprowadził mnie w błąd (tylko w drobnych szczegółach), ostatnio szukałam postumentu przy cerkwi w Smolniku ale niestety informacja była nieaktualna... Poza kilkoma szczegółami rzetelnie przygotowany przewodnik.

Prawdziwy turysta raczej nie będzie "tachał ze sobą" takiego grubego i ciężkiego przewodnika (jak to sugeruje tytuł serii). No chyba, że to turysta zmotoryzowany. Po pierwsze, szkoda tę ładnie wydaną książkę (twarda oprawa) skazywać na ciągłe wyciąganie i wkładanie do plecaka (walizki). Zniszczy się. A po drugie, połowa książki to informacje ogólne o terenie (historia, zwierzęta, roślinność, ludność itp.). Ciekawe to nawet i przydatne ale to mogę sobie przeczytać w domu. Na wycieczce (wyprawie) bardziej przydatna jest druga, bardzo szczegółowa część opisująca poszczególne regiony Bieszczad, jej mniejsze i większe miejscowości lub wsie (istniejące lub nieistniejące), zabytki oraz trasy górskie.
Co jest jeszcze na plus - dwie wstążeczki (zakładki), sporo mapek i rycin. Na minus - mało ciekawych fotografii (ale w końcu to nie ma być album). W każdym razie - książka warta swojej ceny, przydatna w domu przy projektowaniu trasy wędrówki i ładnie się prezentuje na półce.

Tadeusz45 | 2013-02-10

Ciekawy przewodnik, w sezonie ciągle czytany.

gucio292 | 2013-01-24

Zdecydowanie najlepszy z nowych (po latach '70) przewodników!

Smiejka | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, Góry

Jeden z lepszych przewodników po Biesach. Kupiony na pierwszą wyrypę i tak już zostało. Czytam od deski do deski co roku i się nie nudzi! Polecam!

Meehoow | 2012-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Ze zdumieniem wyczytałem w przedmowie, że w teoretycznie najbardziej aktualnym wydaniu nie będzie gruntownych zmian, bo wymagałoby to przeredagownia niemal całego przewodnika, tudzież, że autorzy rezygnują z części poświęconej gastronomii, dzięki czemu udało się go nieco odchudzić (sic!). To ja się pytam - co w przewodniku turystycznym jest ważniejsze: ponad 40-stronnicowe wywody historyczne sięgające, bagatela, epoki kamienia łupanego (notabene okraszone wielce wymownym podtytułem "Długie, nieciekawe dzieje") czy informacje praktyczne? Nie można nie odnieść wrażenia, że w tym przypadku komuś najzwyczajniej w świecie "się nie chciało".

Minus również za dwie fotki na kredowych wklejkach. Pierwsza to zupełnie bezpłciowe letnie zdjęcie Jeziora Solińskiego ("Dla tego widoku warto wybrać się w Bieszczady"), które to zastąpiło o wiele bardziej klimatyczne, jesienne, z poprzednich wydań - kto widział, ten wie. Drugą stanowi "pływająca" - z powodu zbyt dużej kompresji JPG - synagoga w...

Thomas | 2011-04-01

Gorąco polecam całą serie przewodników "Rewasza". Zawsze wędruję z plecakiem, namiotem i właśnie przewodnikiem z tego wydawnictwa:)