Cisza po życiu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0033-1
historyczna
Bartek

„Cześć, giniemy!” – to ostatnie słowa wypowiedziane przez pilotów samolotu IŁ-62M „Tadeusz Kościuszko” Polskich Linii Lotniczych LOT, który 9 maja 1987 roku zderzył się z ziemią w Lesie Kabackim. Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Załoga i pasażerowie ponieśli śmierć na miejscu. Zginęły 183 osoby. „Tadeusz Kościuszko” wyleciał z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku....

Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Załoga i pasażerowie ponieśli śmierć na miejscu. Zginęły 183 osoby. „Tadeusz Kościuszko” wyleciał z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku. Na skutek kłopotów technicznych kapitanowie musieli jednak podjąć decyzję o awaryjnym lądowaniu. Ponad pół godziny trwały ich zmagania, by z powrotem sprowadzić maszynę na lotnisko w Warszawie – ponad trzydzieści minut pasażerowie przeżywali nadchodzącą śmierć.

Książka jest zapisem tych wydarzeń, zawiera relacje rodzin oraz życiorysy osób, które zginęły w samolocie.

Niezwykle przejmująca, choć niezbyt długa książka o pasażerach, którzy wsiedli na pokład latającej trumny, by już nigdy nie zobaczyć swoich bliskich. Zawiera w sobie to, czego zazwyczaj nie dostrzegamy, mówiąc o katastrofach lotniczych - wielkie nadzieje i ostatnie dni tragicznie zmarłych, a także dalsze życie ich rodzin. Do bólu indywidualne historie, które nie pozwalają czytelnikowi dokonać normalnego w takich momentach wyparcia i sprowadzić pasażerów do suchego faktu "183 zabitych, w tym 11 członków załogi". Ogromne znaczenie ma też to, że reportaż ten został napisany dość krótko po katastrofie, kiedy ludzie bezpośrednio dotknięci zdarzeniem nie zdążyli jeszcze do końca przeżyć żałoby, wspomnienia nie zatarły się, a relacje stały się przez to bardziej emocjonalne.

Oczywiście wszyscy woleliby, żeby ta książka nigdy nie została wydana. Katastrofa Iła-62M "Tadeusz Kościuszko" o numerze rejestracyjnym SP-LBG to bez wątpienia najgorsza katastrofa lotnicza w historii Polski, nie...

joaśka | 2012-11-18

Wstrząsająca książka... O śmierci, losie, przeznaczeniu, przeczuciach, bezradności, heroizmie pilotów, dramatach rodzin, ostatnich chwilach życia i ciszy po życiu... Pamiętam tę katastrofę, miałam wtedy 17 lat i nie zastanawiałam się nad tym, co się stało. Ot, kolejne zdarzenie, kolejny dramat w TV. Jestem wdzięczna autorowi, że poruszył ten temat w sposób tak poruszający, wrażliwy, ale i bardzo konkretny, autentyczny i prawdziwy. Dzięki Niemu te 183 osoby nie zginęły do końca, a pamięć o nich będzie wiecznie żywa.

Magdalena | 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Trudna książka, bo traktująca o trudnym temacie, jakim jest śmierć. Bolesne doświadczenia osób, które tak niespodziewanie straciły najbliższych. Mocna relacja zapisu z "czarnej skrzynki" wciąga w lekturę już od pierwszych stron.
Ukłony dla autora za delikatne, nie brutalne i nie przejaskrawione, ale prawdziwe, proste i w swej prostocie najbardziej poruszające za serce, przedstawienie tragedii rodzin ofiar samolotu "Tadeusz Kościuszko". Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej katastrofie, która miała miejsce zanim jeszcze pojawiłam się na świecie, a której historia chyba została zapomniana przez wielu.
Lektura godna polecenia.

Myszor | 2014-06-13
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Miałem silną pokusę, by pozostawić tę książkę bez oceny. Bo co tu oceniać? Styl, tematykę, uczucia, które pozostawiła? Ten pierwszy z pewnością nie jest doskonały, ale pozostałe kryteria doskonale by to przysłoniły... I głównie te właśnie myśli i odczucia spowodowały, że zdecydowałem się jednak wystawić notę - pierwszą taką w mojej biblioteczce.

Zawsze chciałem przeczytać "Ciszę po życiu" i wiele o niej słyszałem, zanim w końcu po nią sięgnąłem. Ten do głębi prawdziwy reportaż zmusza do pewnych refleksji, lecz może nie być odpowiedni dla każdego. Napisać, że "smutny" czy "straszny" - to może być za mało.

anaso | 2017-01-23

Dziękuję autorowi za tę książkę. Za to, że nadał twarze tym, którzy zginęli w tak straszliwej katastrofie. Dziękuję, że napisał o nich tak...normalnie, zwyczajnie, prawdziwie. Bez dodawania niepotrzebnych słów. Lektura smutna, skłaniająca do refleksji...

Czytelnik_Anonimowy | 2012-10-08

Sięgnąłem po nią ponieważ zainteresowała mnie sprawa „Tadeusza Kościuszki”. I odnoszę wrażenie, że prawdopodobnie ktokolwiek niezainteresowany tematem nie odbierze książki tak jak… no właśnie jak? Jak odebrać książkę w której autor sięga do ludzi, którzy opowiadają historię ofiar tamtej katastrofy. I są to opowieści o córkach, synach, matkach… i tym co zostało po ich śmierci w tamtym samolocie.

amelius_xx | 2016-11-21

Jeden z lepszych reportaży, które czytałam. Nieraz popłakałam się nad losem tych ludzi, bo sama mam dzieci w domu, męża, wiele złych rzeczy może nas w życiu spotkać, zupełnie nieprzewidzianych, czasem zbiegi okoliczności nas ratują a może anioł stróż... A czasem jest to chwila. Te przeczucia... Mocna lektura. Polecam

Damian Ciesielski | 2018-01-11
Natalia | 2017-07-31