Cisza po życiu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0033-1
historyczna
Bartek

„Cześć, giniemy!” – to ostatnie słowa wypowiedziane przez pilotów samolotu IŁ-62M „Tadeusz Kościuszko” Polskich Linii Lotniczych LOT, który 9 maja 1987 roku zderzył się z ziemią w Lesie Kabackim. Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Załoga i pasażerowie ponieśli śmierć na miejscu. Zginęły 183 osoby. „Tadeusz Kościuszko” wyleciał z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku....

Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Załoga i pasażerowie ponieśli śmierć na miejscu. Zginęły 183 osoby. „Tadeusz Kościuszko” wyleciał z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku. Na skutek kłopotów technicznych kapitanowie musieli jednak podjąć decyzję o awaryjnym lądowaniu. Ponad pół godziny trwały ich zmagania, by z powrotem sprowadzić maszynę na lotnisko w Warszawie – ponad trzydzieści minut pasażerowie przeżywali nadchodzącą śmierć.

Książka jest zapisem tych wydarzeń, zawiera relacje rodzin oraz życiorysy osób, które zginęły w samolocie.

joaśka | 2012-11-18

Wstrząsająca książka... O śmierci, losie, przeznaczeniu, przeczuciach, bezradności, heroizmie pilotów, dramatach rodzin, ostatnich chwilach życia i ciszy po życiu... Pamiętam tę katastrofę, miałam wtedy 17 lat i nie zastanawiałam się nad tym, co się stało. Ot, kolejne zdarzenie, kolejny dramat w TV. Jestem wdzięczna autorowi, że poruszył ten temat w sposób tak poruszający, wrażliwy, ale i bardzo konkretny, autentyczny i prawdziwy. Dzięki Niemu te 183 osoby nie zginęły do końca, a pamięć o nich będzie wiecznie żywa.

Myszor | 2014-06-13
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Miałem silną pokusę, by pozostawić tę książkę bez oceny. Bo co tu oceniać? Styl, tematykę, uczucia, które pozostawiła? Ten pierwszy z pewnością nie jest doskonały, ale pozostałe kryteria doskonale by to przysłoniły... I głównie te właśnie myśli i odczucia spowodowały, że zdecydowałem się jednak wystawić notę - pierwszą taką w mojej biblioteczce.

Zawsze chciałem przeczytać "Ciszę po życiu" i wiele o niej słyszałem, zanim w końcu po nią sięgnąłem. Ten do głębi prawdziwy reportaż zmusza do pewnych refleksji, lecz może nie być odpowiedni dla każdego. Napisać, że "smutny" czy "straszny" - to może być za mało.

Magdalena | 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Trudna książka, bo traktująca o trudnym temacie, jakim jest śmierć. Bolesne doświadczenia osób, które tak niespodziewanie straciły najbliższych. Mocna relacja zapisu z "czarnej skrzynki" wciąga w lekturę już od pierwszych stron.
Ukłony dla autora za delikatne, nie brutalne i nie przejaskrawione, ale prawdziwe, proste i w swej prostocie najbardziej poruszające za serce, przedstawienie tragedii rodzin ofiar samolotu "Tadeusz Kościuszko". Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej katastrofie, która miała miejsce zanim jeszcze pojawiłam się na świecie, a której historia chyba została zapomniana przez wielu.
Lektura godna polecenia.

Czytelnik_Anonimowy | 2012-10-08

Sięgnąłem po nią ponieważ zainteresowała mnie sprawa „Tadeusza Kościuszki”. I odnoszę wrażenie, że prawdopodobnie ktokolwiek niezainteresowany tematem nie odbierze książki tak jak… no właśnie jak? Jak odebrać książkę w której autor sięga do ludzi, którzy opowiadają historię ofiar tamtej katastrofy. I są to opowieści o córkach, synach, matkach… i tym co zostało po ich śmierci w tamtym samolocie.

anaso | 2017-01-23

Dziękuję autorowi za tę książkę. Za to, że nadał twarze tym, którzy zginęli w tak straszliwej katastrofie. Dziękuję, że napisał o nich tak...normalnie, zwyczajnie, prawdziwie. Bez dodawania niepotrzebnych słów. Lektura smutna, skłaniająca do refleksji...

amelius_xx | 2016-11-21

Jeden z lepszych reportaży, które czytałam. Nieraz popłakałam się nad losem tych ludzi, bo sama mam dzieci w domu, męża, wiele złych rzeczy może nas w życiu spotkać, zupełnie nieprzewidzianych, czasem zbiegi okoliczności nas ratują a może anioł stróż... A czasem jest to chwila. Te przeczucia... Mocna lektura. Polecam

janek1979 | 2017-06-04
Weronika | 2017-03-29