Po drugiej stronie świtu

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Other Side of Dawn
Livre

- Jeśli was złapią, musicie udawać, że niczego nie wiecie. Jesteście tylko dzieciakami, które działają na własną rękę. Ci ludzie są twardzi i bezwzględni, a stawka jest wysoka. Jeśli wam nie uwierzą, spróbują was złamać. Są w tym bardzo dobrzy. Spojrzałam na Fi, która patrzyła na Ryana blada jak kreda. - To kontrofensywa, którą przygotowujemy od blisko pół roku. - Chcesz powiedzieć, że...

Spojrzałam na Fi, która patrzyła na Ryana blada jak kreda.
- To kontrofensywa, którą przygotowujemy od blisko pół roku.
- Chcesz powiedzieć, że idziemy na całość? - zapytał Kevin. - Wszystko albo nic?

Kto okaże się prawdziwym przywódcą grupy? Czy Ellie uda się odnaleźć rodzinę? Czy wśród przyjaciół jest jeszcze miejsce na miłość?

Jutro 7. Po drugiej stronie świtu to ostatnia część bestsellerowej serii, która zdobyła czytelników na całym świecie. W USA znalazła się ona na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. W Polsce również stały się bestsellerami.

W przyszłym roku ukaże się pierwsza część cyklu Kroniki Ellie opowiadająca dalsze losy głównej bohaterki serii Jutro.

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

nadzieja1925 | 2014-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Tak jak już pisałam: wojna zmienia ludzi, pomaga im dojrzeć, jest ich kochankiem w cierpieniu i śmierci... Oczywiście kiedyś musi nastąpić również jej koniec, ale czy to będzie takie proste? I co się stanie wtedy, gdy już wojna się skończy? Czy damy radę powrócić do normalnego życia wiedząc, że zabijaliśmy, że każdego dnia stawaliśmy oko w oko ze śmiercią, że najbliżsi wokół nas umierali, cierpieli, harowali jak woły dla obcych...
W każdym razie "Jutro 7. Po drugiej stronie świtu" jest kolejną i niestety ostatnią (no może jeszcze są Kroniki Ellie, ale to już nie będzie to samo) z książek opisujących naszych wspaniałych bohaterów i ich życia w trakcie wojny. Dzieciaki, zresztą nie wiele starsze ode mnie, przechodziły piekło z powodu wojny. Były rozdzielone z rodzinami, mieszkały w lesie i na obrzeżach miasta ukrywając się, szukały jedzenia, chroniły młodszych i zabijały... I to tylko dla tego, że ktoś miał takie widzimisie, aby rozpocząć wojnę.
Na początku była ich ośmioro, a teraz...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W zasadzie nie interesowało mnie zakończenie cyklu. Hmm... Chyba źle to o nim świadczy. Wszystkie części były interesujące, niektóre bardzo porywające i lekkie, ale nie były jakieś szczególne. Nic nie wniosły i tak naprawdę zaginęły wśród innych książek. Z przykrością musiałam stwierdzić (kiedy zabierałam się za czytanie), że nie mogę sobie absolutnie nic przypomnieć z poprzedniej części.

Ale co do ostatniego tomu. Przeczytałam go dość szybko, ale nie przykładając do powieści zbytniej uwagi. Była rozczarowaniem, gdyż zakończenie historii i dalsze losy bohaterów były do przewidzenia. Niestety, ale cóż... Gdybym miałam podsumować całą serię powiedziałabym po prostu, że to ciekawe powieści przygodowe dla młodzieży, dla czytelników w kategorii wiekowej 15-16. Wyższa kategoria wiekowa - absolutnie nie.

„Nigdy nie płacz po niczym, co nie może zapłakać po tobie”.

Ostatnia z części cyklu „Jutro” poza mną. Muszę przyznać... jest mi bardzo smutno, że musiałam się pożegnać się z ludźmi, z którymi spędziłam naprawdę sporo czasu i zdążyłam się z nimi zaprzyjaźnić. Na pewno sięgnę pewnego dnia po „Kroniki Ellie”, ale to już chyba nie będzie to samo.

Pojawiają się widoki na zakończenie wojny, grupa przyjaciół jest pełna nadziei i rusza do ataku. W tej części było naprawdę dużo akcji i całość wywarła na mnie dobre wrażenie, ale w dużej mierze skupiała się na głównej bohaterce, reszta przyjaciół została tutaj zepchnięta na dalszy plan. Książka obfituje w wiele ciekawych i zaskakujących wydarzeń, było dość smutno, momentami przerażająco, ale nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że przez dużą część książki autor robi nas w konia i że opowieść i tak zakończy się dobrze… i nie myliłam się. Może nie można nazwać tego w 100% happy endem, zakończenie było dość słodko-gorzkie, ale ja wciąż oczekiwałam...

lacerta | 2018-09-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2018

Seria "Jutro" wreszcie za mną. Odczuwałam jakąś dziwną potrzebę dokończenia jej, chociaż tak naprawdę nie do końca mnie to interesowało. Autor ma ciekawy styl, ale znacznie lepiej i zdecydowanie przyjemniej czytałoby mi się całą serię, gdyby Marsden nie zdecydował się na narrację prowadzoną przez Ellie. Główna bohaterka dalej jest wyjątkową jojczałą i hipokrytką. Dzięki czemu wciąż znajduje się na mojej liście najbardziej irytujących bohaterów.
W ostatnim tomie akcja rusza do przodu szybko, dużo się dzieje i to na pewno jest plusem. Jednak nie potrafiłam wciągnąć się w książkę i w sumie przez treść przeszłam bez emocji, chociaż była to najbardziej brutalna część.
"Po drugiej stronie świtu" to ciekawe i pełne akcji zakończenie serii. Jednak główna bohaterka, Ellie, wciąż psuła mi przyjemność z czytania i uważam, że książki serii "Jutro", od samego początku, byłyby lepsze bez niej.

Martyna | 2012-11-03
Przeczytana: 09 października 2011

Kursor zdążył mignąć już chyba ze sto razy. A ja wciąż wpatrywałam się w ekran monitora, nie wiedząc, co napisać. Zastanawiając się, jak ubrać w słowa moje odczucia po przeczytaniu ostatniej części "Jutra". To jest naprawdę bardzo, bardzo ciężkie.

Ellie, Homer, Fi, Lee, Kevin oraz 'dzikusy' przetrwali wiele. Niezliczone ilości akcji sabotażowych, pojedynków sam na sam, momentów, w których znajdowali się na krawędzi śmierci. Ale teraz czeka ich coś więcej. Posunięcie, które może ich kosztować życie, bądź ratunek dla Australii. Ale muszą się podjąć tego wyzwania. Inaczej nie byliby sobą, prawda?

Muszę przyznać, że w przeciwieństwie do poprzednich części Jutra, "Po drugiej stronie świtu" trzymało w napięciu od pierwszej strony. John Marsden operuje świetnym językiem, czy to w scenach walki, czy w filozoficznych rozmyślaniach. Po raz pierwszy także postać Ellie mnie nie denerwowała, wręcz przeciwnie: w jakiś sposób dotarła do mnie, zrozumiałam jej położenie i stawiałam czoła...

Anita | 2014-01-10
Zaczytana | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Ostatnia część jest równie wciągająca jak poprzednie.John Marsden pisze w taki sposób,że ciężko się oderwać,brnie się przez kolejne rozdziały,a stron ubywa w błyskawicznym tempie.
Wydarzenia przedstawione w tej części są zaskakujące,dużo się dzieje,wkrada się niepewność o dalsze losy bohaterów.
Zakończenie jest dość dobrym podsumowaniem,ale czegoś mi w nim zabrakło.Nawet sama nie jestem w stanie określić czego dokładnie,może po prostu więcej emocji...
Cała seria wypada naprawdę świetnie i uważam,że warto ją przeczytać.Cieszę się,że wśród książek dla młodzieży infantylnych i nijakich,pomiędzy wilkołakami i wampirami znajduje się taka świetna seria.
Okazuje się,że to nie koniec,są jeszcze "Kroniki Ellie"... i tam poznamy dalszy ciąg losów Ellie i jej przyjaciół...na pewno przeczytam,a wszystkich zachęcam do sięgnięcia po "Jutro".

DwaSerca | 2016-03-16

Chciałam podsumować cała serię i oceniam ją na dobrą. Nie są to wybitne powieści, napisane bardzo prostym językiem, przystępne, ciekawe i wciągające.

AngelFire | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serie, 2015
Przeczytana: 08 grudnia 2015

"Moje myśli kręciły się wokół jednej sprawy.Wojny.Tego,co nam zrobiła,co robiła nadal,co zrobi w przyszłości.Wahałam się między skrajnościami:światłem i ciemnością-wyobrażałam sobie spotkanie z moimi wspaniałymi rodzicami i nasz powrót na farmę,a potem chwilę tuż przed śmiercią,kiedy kula wystrzeli z czyjejś broni.Ból towarzyszący jej wdzieraniu się we mnie,potworny ból,gdy życie wytryska i odpływa."

Wojna zbliża się ku końcowi.Ellie,Homer,Fi,Kevin i Lee dalej walczą.Dzięki Ryanowi przynajmniej dzieci są bezpieczne,nie licząc małego śmiałka,który postanowił zostać.Do tego dostawa żywności z Nowej Zelandii.I znów mogą stawić czoła wrogowi.Ta jedna z najtrudniejszych misji może okazać się śmiertelna.

Dla Ellie rozpoczyna się samotna wędrówka,ale i walka o życie.Zaczynając od szpitala,przez więzienie,kończąc na Simmons' Reef.Najgorsza jest jednak świadomość,że jej bliscy nie żyją,że została całkiem sama i zawiodła przyjaciół.

"Wiedziałam,że cokolwiek się wydarzy,nigdy nie będę...

Yukiki | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Szczerze mówiąc gdy czytałam poprzednie części nie wiedziałam co myśleć o tej serii. Poprzednie tomy były bardzo dobre, jednak nie zaciekawiły mnie na maksa. Żeby przeczytać choć jeden tom musiałam co 2 rozdziały robić sobie przerwy. Przy tej części, już ostatniej, naprawdę się wciągnęłam. W pewnym momencie nie chciałam się oderwać od książki. Myślę, że cała seria ma bardzo ciekawą fabułę i na pewno ją komuś polecę :)