Handlarka złotem

2012-10-01
2012-10-01
Viktor Grotowicz
Grenada Żydzi Fryderyk III Maurowie Kolumb Izabela Kastylijska

Jest to któraś z rzędu przeczytana przeze mnie książka pisarskiego duetu Iny Lorentz. Zauważyłam, że każdą kolejną oceniam coraz niżej. Dlaczego? Otóż mam wrażenie, że autorzy wypracowali sobie pewien schemat pisarski i kolejne powieści podkładają pod dobrze im znaną matrycę. Oczywiście książki te różnią się detalami, ale ogólny zarys fabuły jest dość podobny. To może bawić za pierwszym i drugim razem, ale potem zaczyna być nudne, ponieważ nie można doczekać się niczego nowego. Spróbuję zrobić jeszcze jedno podejście do którejś z powieści tych Państwa i mam nadzieję, że nie rozczaruję się kolejny raz, gdyż napisana przez nich Nierządnica jest moim zdaniem prawdziwym hitem. Czekam na kolejną rewelację. Tym razem jednak tylko 5 punktów.

Kolejne spotkanie z przeszłością...tym razem z Żydówką, która podaje się za swojego zmarłego brata...w przebraniu mężczyzny załatwia interesy...poznaje miłość...ucieka przed śmiercią...Historia chwilami nużąca...chwilami pasjonująca...w mojej ocenie przeciętna.

Największym atutem książki jest tło historyczne. Tereny dzisiejszych Niemiec, Austrii, Hiszpanii, XV wiek, czas pogromu Żydów, czas działalności "nieomylnej" świętej inkwizycji. Mam słabość do powieści, które dzieją się na tle konfliktów religijnych, dlatego nie odpuściłam jej do samego końca. Choć w słabszych momentach miałam chwile zwątpienia.
Książka trochę przygodowa, trochę historyczna, trochę awanturnicza z elementem miłosnym. Nierówna. Od intrygującej i wciągającej po monotonną. Jak dla mnie za dużo nazw, nazwisk opisów relacji między władcami.
Mimo nie najwyższej noty zaliczam ją do tych, które mogą mieć zdolność wpływania na światopogląd.

5/10

Książka trochę przygodowa,...

TAK NAPRAWDĘ TO JESZCZE NIE MAM TEJ KSIĄŻKI, ALE TYLKO W TEN SPOSÓB MOGŁAM DODAĆ WPIS. CZY KTOŚ MÓGŁBY MI JĄ SPRZEDAĆ? We wszystkich księgarniach i na allegro jest niedostępna :(. Bardzo mi na niej zależy, ma być na prezent świąteczny.

1978

Kolejna powieść historyczna duetu Iny Lorentz. Jest tu wartka akcja, bohaterowie z wyraźnym podziałem na dobrych i złych, dzielne kobiety,miłość, zdrady, walka o władzę. Czas przy tej książce płynie szybko i przyjemnie.

Powieść czyta się lekko, jest napisana w przystępny sposób, mimo że czytając ją trzeba się skupić, bo pojawia się w niej dużo nazwisk i informacji, ale dzięki temu ma ona dużo autentyczności. Zostały w niej przedstawione obrzędy kultury żydowskiej, które pomagają czytelnikowi zrozumieć tamte czasy. Choć może wydawać się że z początku książka jest zawiła i nie trzyma się kupy warto przebrnąć przez pierwsze rozdziały, ponieważ z biegiem akcji strony jakby same będą nam przeskakiwały podczas czytania. Książka jest pełna przygód i intryg, przeciwności losu, pokazująca jak wiele potrafią znieść kobiety. Jest fantastyczna, pozwala się czytelnikowi oderwać od rzeczywistości i docenić to co mamy w chwili obecnej. Jest to lektura, która przenosi nas w odległe czasy gdzie odmienna kultura nie była tolerowana przez większość ludności, dlatego uczy tolerancji i skłania do refleksji nad życiem.

Po przeczytaniu książki i zapoznaniu się z losem młodej Żydówki oraz jej rodzeństwa można posunąć się do stwierdzenia, że Lea jest ideałem poświęcenia, którego nie docenia rodzeństwo. Według którego jest ona zbyt władcza, ciągle nieobecna, nadopiekuńcza i tłamsząca ich potrzeby. Czy te negatywne uczucia sprawią że rodzeństwo Lei zacznie knuć za jej plecami i postanowi ją usunąć z roli głowy rodziny?! Odpowiedź na to pytanie na pewno znajdziecie czytając książkę, którą podkreślam jeszcze raz warto przeczytać.

Co niektórzy powiedzą że jest to romans historyczny. Zgodzę się, lecz nie do końca. Fakt przez całą fabułę powieści przeplatają się losy Lei i Rolanda, ale nie są one kluczowym wątkiem, powiedziałabym że romans bohaterów zszedł na dalszy plan, bardziej uwagę czytelnika skupiają poczynania bohaterki, jej odwaga, ciekawość świata i troska o dobro rodziny. Dopiero gdzieś na drugim planie rozgrywa się wątek uczuciowy pomiędzy Leą i Rolandem. Ale zdecydowanie polecam powieść pasjonatom romansów historycznych, bo nie zawiodą się, mimo iż na pierwszy plan wychodzi poświęcenie głównej bohaterki i jej oddanie dla rodziny. Książka potrafi tak wciągnąć, że z zaciekawieniem śledzi się losy silnej i charyzmatycznej Żydówki.

fantastyczna jak wszystkie tej autorki

fantastyczna jak wszystkie tej autorki

Iny Lorentz to właściwie pseudonim pary autorskiej Iny Lorentz i Eunama Marona. Jestem ciekawa jak to jest pisać książkę we dwie osoby. Ich najsłynniejszą książkę jest ,,Nierządnica”, która doczekała się ekranizacji. Jesteście ciekawi tego romansu historycznego?
Rok 1485. Niemcy. Trwają prześladowania Żydów. Naród ten jest gnębiony i zabijany tylko dlatego, że wierzy w innego Boga niż większość ludzi. Na młodą Żydówkę- Leę spadają same tragedie. Ojciec i brat giną podczas pogromu, a na nią spada obowiązek prowadzenia rodzinnego interesu. Czy jako kobieta ma szansę? Co stanie się, gdy Lea zakocha się w Rolandzie? Jaka przygoda ją czeka?
Nie powiedziałabym, że jest to tylko romans historyczny. Miłosnych uniesień i emocji mamy tutaj bardzo mało. Na pochwałę zasługuje niezwykle starannie dopracowane tło historyczne. Przeniosłam się do tamtych czasów i uświadomiłam sobie, że Żydzi zawsze mieli pod górkę. Naród, który zawsze był prześladowany przez innych.
Czułam się jakbym czytała książkę historyczną. Nie była naiwna, nie jest to lekkie, głupie romansidło. Z zaciekawieniem śledziłam poczynania Żydówki. Lea to niezwykle silna i charyzmatyczna bohaterka. Roland wprowadza do książki odrobinę humoru. Fabuła trzyma w napięciu. Wiele razy drżałam o życie postaci, które naprawdę bardzo polubiłam. Romans zszedł tutaj na trochę dalszy plan, ale to dobrze. Dzięki temu przeżyłam niesamowitą przygodę. Okładka przyciąga uwagę i ma w sobie to coś.

Polecam. Kto spotkał się z pozycjami tego Duetu Autorów,z trudnością zrezygnuje z sięgania po kolejna. Trzeba przyznać, że wątki są zbliżone i dość łatwo przewidywalne, ale to nie pomniejsza przyjemności czytania.

Kolejna rewelacyjna książka Iny Lorentz. Z przyjemnością po nią sięgnęłam. Opowiada ona o losach/przygodach młodej, osieroconej Żydówki Lei.Akcja toczy się na terenie Rzeszy i Hiszpanii. Szybko się czyta, wartka akcja, wiele ciekawych wątków. Polecam lekturę!

• Historyczne
  • Powieści historyczne

Dodaj cytat z książki Handlarka złotem