Okładka książki Kybalion. Studium hermetycznej filozofii starożytnego Egiptu i Grecji autorstwa Trzech Wtajemniczonych Franz Bardon
Franz Bardon Wydawnictwo: Franz Bardon ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Franz Bardon
2003-01-01
2003-01-01
Kybalio hermetyzm gnoza filozofia filozofia ezoteryczna

Bardzo interesująca pozycja pozująca kilka uniwersalnych zasad jakie rządzą naszym światem i jak w praktyce te zasady wykorzystywane były a zapewne i są wykorzystywane do sprawowania władzy.

"Większość ludzi jest bardziej lub mniej niewolnikami dziedziczności, środowiska etc., i wykazuje bardzo mało wolności. Są oni zalewani opiniami, zwyczajami i myślami zewnętrznego świata, jak również emocjami, uczuciami, nastrojami itp. (...) Z oburzeniem zaprzeczają oni temu twierdzeniu, mówiąc: " Z pewnością mam swobodę działania, (...) robię dokładnie to, co chcę" (...)".

Kybalion przedstawia hermetyzm i siedem jego praw. Jednak czy na pewno? Hermetyści nie są przekonani co do słuszności założeń dzieła "Trzech Wtajemniczonych", nie jest on jednoznaczny z ich naukami, zatem czym w ogóle jest Kybalion?
Przypomina coś na kształt poradnika couchowego ad. XIX wiek. Intencjonalnie zamieściłem cytat, który można odnieść jeden do jednego do czasów obecnych i chociażby mindfulness - bo czyż nie jest to próba odparcia FOMO i wpływu social mediów na codzienne życie? Bombardowanie się zastrzykami dopaminy przeglądając tiktok/ig/fb i wszystkie inne źródła krótkich, nie mających żadnych treści poza rozrywkowych jest już uznane za prywatne uprawianie hazardu. Codziennie miliardy ludzi degeneruje swoje mózgi na własne życzenie, a Kybalion ukazuje pewny trend, który nie rozpoczął się ze startem internetu. Dążenie do natychmiastowego zaspokojenia ludzkich pragnień w jak najprostszy, niewymagający czasu sposób to proces trwający całe epoki. Czy dochodzimy do końca tej drogi? Całkiem możliwe, że gdyby twórcy ujrzeli naszą rzeczywistość, uznaliby to za koszmar senny. Jednak jak moglibyśmy porzucić wszystkie pozostałe wygody i ułatwienia, które zastaliśmy w XXI wieku?

Pytania, pytania, pytania... "Serowość" Kybaliona ukazuje się tam, gdzie próbuje indoktrynować. Nie wychodzi mu to zbyt dobrze, gdy mówią o różnicach społecznych: "Bogaci posiadają wiele, czego brakuje ubogim, ale ubodzy często posiadają rzeczy poza zasięgiem bogatych". Odnosząc to do XIX, mieli na myśli drapiące wszy, umieranie na banalne schorzenia czy analfabetyzm? :)

Dodatkowo Kybalion przedstawia podziały na "męskie" i "żeńskie" pierwiastki w każdym z nas, które dzisiejsze insta influencerstwo przetłumaczyło na man power i woman power, i utożsamia te określenia z płciami (totalna, wielowarstwowa bzdura). O ile podział na "Mnie" i "Ja" w formie, jaką podałem wcześniej był niefortunny, o ile spłycenie tego dzisiaj do ról kobieta/mężczyzna jest chichotem historii. Mieliśmy być nieco inteligentniejsi czyż nie? :)

Prędzej czy później, gdy zgłębia się literaturę okultystyczną i hermetyczną Kybalion wypłynie na powierzchnię zainteresowań i będzie ściągało naszą wędkę do wody, natomiast z żadnej innej przyczyny bym po pozycję nie sięgał z ww. powodów. To jest po prostu zastępowalne o wiele mniej agresywnymi filozofiami przedstawionymi, i reprezentowanymi w dzisiejszym świecie.

Magiczna, ale poukładana i logiczna. Polecam wszystkim lubiącym rozkminę z pogranicza realnego i nierealnego

Świetny trening mentalny i wykładnia nauk hermetycznych. Autorzy próbują podawać przykłady z nauki na dowodzenie swoich filozoficznych tez, często traktując jej odkrycia jako niepełne przejawy swoich praw, których, jak twierdzą, jeszcze nie da się w pełni odkryć. Szanuję odniesienie się do racjonalności, klarowność i konkretność oraz nie zaprzeczam, że niektóre dogmaty są dowodzone w sposób przekonujący i trudny do zanegowania (np. rozważania o prawie przyczyny i skutku). Szczególnie w pamięć zapadł mi rozdział 7 i rozważania wokół twierdzenia:
WSZYSTKO jest we wszystkim, a wszystko jest we WSZYSTKIM. Jest to bardzo wysoka próba sportretowania absolutu oraz niesamowite ćwiczenie intelektualne, angażujące wiele ostatecznych kategorii i idei z "pogranicza umysłu".
Ciężko też zaprzeczyć, że pomimo dobrych chęci Kybalion niezmiennie działa na niedopowiedzeniach i niejasnościach oraz hołduje wielu pseudonaukowym teoriom (np. telepatii czy też oddziaływaniu na przyrodę),nierzadko popadając przy tym w zbędne wartościowanie, dlatego czytając należy uzbroić się w sceptycyzm.

"Usta mądrości są zamknięte dla wszystkiego z wyjątkiem uszu zrozumienia" ~Kybalion.

Ta pozycja to kawał solidnej, dobrze skonsolidowanej wiedzy, prostej w odbiorze i trudnej w przyswojeniu. Zawiera w sobie esencję prawd o funkcjonowaniu rzeczywistości, wspartą rzeczową argumentacją. Prawa brzmią następująco:

SIEDEM PRAW HERMETYCZNYCH:

I. PRAWO MENTALIZMU
WSZYSTKO jest UMYSŁEM; Wszechświat jest Mentalny.

II. PRAWO ZGODNOŚCI
Tak jak na górze, tak i na dole; tak jak na dole, tak i na górze.

III. PRAWO WIBRACJI
Nic nie spoczywa; wszystko jest w ruchu; wszystko wibruje.

IV. PRAWO BIEGUNOWOŚCI
Wszystko jest podwójne; wszystko ma swoje bieguny; wszystko tworzy parę ze swoim przeciwieństwem; podobne i niepodobne są tym samym; przeciwieństwa są identyczne w swojej naturze, lecz różne w stopniu; skrajności się spotykają; wszystkie prawdy są jedynie półprawdami; wszystkie paradoksy da się pogodzić.

V. PRAWO RYTMU
Wszystko płynie, na zewnątrz i do środka; wszystko ma swoje pływy; wszystkie rzeczy wznoszą się i upadają; ruch wahadła manifestuje się we wszystkim; miara wychylenia w prawo jest miarą wychylenia w lewo; rytm się kompensuje.

VI. PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU
Każda przyczyna ma swój skutek; każdy skutek ma swoją przyczynę; wszystko dzieję się według Prawa; przypadek to jedynie nazwa dla nierozpoznanego Prawa; istnieje wiele płaszczyzn przyczynowości, lecz nic nie wymyka się Prawu.

VII. PRAWO RODZAJU
Rodzaj jest we wszystkim; wszystko ma swoje męskie i żeńskie pierwiastki; rodzaj manifestuje się na wszystkich płaszczyznach.

* * *

Pozycja zdecydowanie nie dla każdego, a dla każdego, kto jest gotowy wpuścić do siebie te idee.

SIEDEM PRAW HERMETYCZNYCH:

I. PRAWO MENTALIZMU
WSZYSTKO jest...

To jest dokładna instrukcja naszego życia , napisana w taki sposób aby każdy kto ją czyta znalazł to czego szuka.
Głupiec odnajdzie ciąg liter i szyderstwo z jego głupoty. Uczeń odpowiedzi na ważne pytania ,dlaczego tak a nie inaczej. Zrozpaczony pocieszenie a mędrzec przypomnienie o słuszności jego drogi.
Najpierw doświadcz tej nauki zawartej w tym dziele później pisz opinię zanim znajdziesz jej sens może minąć tysiąc lat a u innych chwila.
Jestem tym szczęśliwcem który posiada tę książkę w wydaniu papierowym w języku polskim.

Najpierw doświadcz tej nauki zawartej w tym dziele później pisz...

audiobook. do powtorki

audiobook. do powtorki

Świetnie opisuje założenia hermetyzmu, jednak by się przekonać na ile to warto trzeba wypróbować tą wiedzę - tutaj nie znajdziemy instrukcji jak to robić.
Nie mniej książka krótka i ciekawa, opisuje w detalu każde z 7 praw uniwersalnych którymi rządzi się wszechświat.

Pseudonauka, której nie polecam osobom racjonalnie myślącym. Autorzy obiecują mistyczną wiedzę w zamian za brak krytycznego myślenia, bazując na niezrozumieniu nauki ("Nie zastanawiaj się ani nie bój"). Mogą połechtać czyjeś kruche ego elitarnością swoich tajemnic. Wymieniają liczne moce, które może posiąść "zaawansowany mentalny alchemik" - wywoływanie lub wstrzymywanie burz, trzęsień ziemi, kontrolowanie umysłów. Kilka ogólników zaczerpnięto z dokonań nauki po to, by przepchnąć między nimi własne "płaszczyzny rzeczywistości." Przeczytałam całość w ramach wyzwania, które mi rzucono. Z przyjemnością pozostaję "materialistyczną, wulgarną świnią", jak autorzy określili swoich oponentów.

• Poszukuję