Allan Kardec

- Pisze książki: ezoteryka, senniki, horoskopy, filozofia, etyka
- Urodzony: 3 sierpnia 1804
- Zmarły: 31 marca 1869
Francuski pedagog i nauczyciel. W drugiej połowie XIX wieku zainteresował się zjawiskami mediumicznymi i zdecydował się w naukowy sposób zbadać ich przyczynę. Obserwacje, których dokonał w czasie setek seansów spirytystycznych, doprowadziły go do wniosku, że do zjawisk tych dochodzi pod wpływem Duchów, czyli dusz osób zmarłych, żyjących niegdyś na ziemi.
Kardec w sposób systematyczny uporządkował wszystkie swoje obserwacje, a także odpowiedzi, których Duchy udzielały na pytania dotyczące życia po śmierci, wpływu Duchów na nasz doczesny świat, sprawiedliwości, przyczyny cierpień, nierówności społecznych. Pierwsze swoje wnioski opublikował w dziele "Księga Duchów" wydanym we Francji w 1857 r. W kolejnych rozwijał przedstawioną teorię, popierał ją kolejnymi obserwacjami i wynikami swoich badań.
Dzięki swoim dziełom, a także wytężonej pracy nad pierwszym spirytystycznym czasopismem "Revue spirite", które ukazuje się do dziś, dał początek wielkiemu ruchowi społecznemu liczącemu dziś miliony członków na całym świecie. Ruch ten wciela w życie zasady przekazane z zaświatów i zebrane przez Allana Kardeca, zwłaszcza te dotyczące nieustannego rozwoju i stosowania na co dzień zasad miłosierdzia i wspierania ludzi w potrzebie.
- 177 przeczytało książki autora
- 611 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
[...] wiara w wieczne kary działała i miała swą rację bytu w określonych czasach; dziś nie tylko do nikogo nie przemawia, ale przyczynia się do powiększania grona niewierzących".
[...] wiara w wieczne kary działała i miała swą rację bytu w określonych czasach; dziś nie tylko do nikogo nie przemawia, ale przyczynia się...
Rozwiń ZwińPo co Bóg miałby ustanawiać dla człowieka prawo przebaczenia, jeśli sam by nie przebaczał? Wynikałoby z tego, że człowiek, który przebacza swym wrogom i odpłaca dobrem za zło, byłby lepszy od Boga, który pozostaje głuchy na żal tego, co go obraził oraz przez całą wieczność odmawia mu ulgi!
Po co Bóg miałby ustanawiać dla człowieka prawo przebaczenia, jeśli sam by nie przebaczał? Wynikałoby z tego, że człowiek, który przebacza s...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE