Przewodnik psychodelicznego podróżnika

2019-05-24
2019-05-24
Maciej Lorenc
lsd psychodeliki

Okładka książki Trans/wizje nr 3 Carl Abrahamsson, Patryk Balawender, Dariusz Brzostek, Olga Drenda, James Fadiman, Paweł Frelik, Krzysztof Grudnik, Mateusz Janiszewski, Wojciech Jóźwiak, Filip Kozłowski, Maciej Lorenc, Oskar Majda, Gustav Meyrink, Dariusz Misiuna, Eryk Mruk, Redakcja pisma Trans/wizje, Tomasz Stawiszyński, Konrad Szlendak, Aldo Vargas-Tetmajer
Trans/wizje nr 3 Carl Abrahamsson, P...

Podpisuję się pod opiniami, dużo słów, mało treści.

Podpisuję się pod opiniami, dużo słów, mało treści.

Czytałem również `Jak zmienić swój umysł` Micheala Pollana, który z zawodu jest pisarzem. I to czuć w sposobie jaki możemy czytać tą książkę, czyli linearnie.

Fadiman jest naukowcem/psychologiem i to również jest wyczuwalne.
Książka to trochę informacji o tym jak powinna wyglądać terapeutyczna sesja psychodeliczna,plus dużo, dużo wywiadów, wstawek z innych książek oraz raportów z badań.

Książka sama w sobie dobra, ale bardziej do mocno wybiórczego czytania.

Fadiman jest naukowcem/psychologiem i to również jest wyczuwalne.

Bardzo ciekawa publikacja dotycząca naukowego i medycznego podejścia do psychodelików i substancji psychoaktywnych.

Dużo słów, mało treści. Oczekiwania były inne. Zasadniczo same odnośniki do źródeł...ciężko ocenić jednoznacznie

Zawiera cenne informacje dotyczące organizacji bardziej profesjonalnego tripa. Poza tym większość przydatnej wiedzy jest zawarta w dużo treściwszej „Czy psychodeliki uratują świat?”. W tej książce autor zawarł dużo słów i dość mało treści, kolejne rozdziały to raporty z tripów róznych ludzi i powtarzanie tych samych informacji. Mimo to, zwłaszcza początek książki, zawiera cenne dla psychonautów wskazówki, a na końcu są zawarte wyniki ciekawych badań odnośnie wpływu tych substancji na zachowanie ludzi.

Poza tym odnoszę wrażenie, że autor ze swoimi stwierdzeniami o Bogu i teorią spiskową dotyczącą rzekomego powodu delegalizacji psychodelików w latach 60’, dość mocno odleciał od rzeczywistości.

myślałam, że dowiem się czegoś więcej, ale koniec końców, to była taka se lekturka.

Kapitalny podręcznik. Pełne, o ile to możliwe, kompendium wiedzy na temat substancji psychodelicznych i informacji o badaniach, które przeprowadzono z ich udziałem w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
Świetny i naprawdę rzeczowy opis tego jak wybrać się w psychodeliczną podróż. Dałbym dychę, ale książka zawiera liczne powtórzenia. Autor sili się na dowodzenie i potwierdzanie swoich tez, których słuszność wydaje się nawet obiektywnemu czytelnikowi dowiedziona. Aż tylu przykładów nie potrzeba mnożyć. Łatwo jednak zrozumieć, że na taką postawę narracyjną wpływ miał stosunek rządów USA na badaczy zajmujących się działaniem psychodelików i możliwością ich wykorzystania w życiu społecznym.
Na szczęście świat się zmienia. Kilkadziesiąt lat temu baliśmy się akupunktury i wierzyliśmy że od tatuażu na pewno nabawimy się raka skóry. Cóż, psychodeliki nie sprawią, że oszalejesz, nie sprawią, że przestanie Ci się chcieć żyć, skoro świat to tylko "zarzutka", wizja i jedna z opcji. Nieprawda - dopiero teraz zobaczysz go naprawdę. Dopiero teraz zechce Ci się żyć.

Książka zawiera wskazówki dotyczące BHP przyjmowania psychodelików i informacje o tym, w jaki sposób te substancje mogą pomóc ludziom w rozwiązywaniu problemów i poprawie funkcjonowania (np. poprzez mikrodawkowanie). Znajdują się w niej bardzo ciekawe opisy sesji z inżynierami, matematykami, fizykami itp. którzy pod wpływem psychodelików pracowali nad zagadnieniami związanymi z pracą zawodową. Autor przytacza również wiele barwnych opowieści ze swojego życia i dzieli się doświadczeniami zebranymi przez kilka dekad eksperymentów.

James Fadiman to jeden z najbardziej zasłużonych znawców zagadnień związanych z psychodelikami, a jego książka zawiera wszystkie niezbędne informacje o bezpiecznym korzystaniu z tych substancji. Polecam :)

• Psychodeliki
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Przewodnik psychodelicznego podróżnika