Zgłosuj na książki roku 2017

Człowiek i kultura

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Filozofii Realistycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-60144-14-5
filozofia i etyka
Revenga

Książka stanowi poprawione i rozszerzone wydanie O rozumienie kultury M. A. Krąpca. Jest znakomitą podstawową monografią z dziedziny filozofii kultury rozumianej jako przejaw działalności człowieka uprawiającego naturę. Na tak rozumianą kulturę składają się dziedzina poznania naukowego i przednaukowego, moralność wraz z obyczajowością, sztuka z techniką i religia w jej aspekcie indywidualnym i wspólnotowym. Autor odwołuje się do ideałów greckiej paidei, rzymskiej urbnitas, chrześcijańskiej sanctitas, renesansowej urbanitas, by ukazać różnorodne cele życia ludzkiego i ludzkiej kultury. III rozdział książki stanowi specyficzną wyodrębnioną całość, którą można określić metafizyką moralności (działania ludzkiego). Książka zawiera indeksy: osobowy i przedmiotowy.

źródło opisu: http://www.ptta.pl/index.php?id=publ_filrealis&lang=pl

źródło okładki: http://www.ptta.pl/index.php?id=publ_filrealis&lang=pl

karolinaflora | 2013-10-24
Przeczytana: 22 października 2013

ciekawa, bo porządkuje kilka ujęć - istotę paidei chrześcijańskiej wywiedzioną ze scholastyki średniowiecznej i konsekwencje estetyczne tego systemu, co z kolei pozwala zdefiniować kulturę ze względu na trójpodział możliwości poznawczych człowieka. co się w ogólnych ramach zgodzi z opisową definicją Kłoskowskiej.

Tomasz Kwasik | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia