Auf dem Turm

Miejscowość Dikaiarchaeia, położona w omijanej przez wszystkich "zona morta" na Sycylii, niesamowita przez swą skrajną nędzę i zaniedbanie, jest sceną, na której rozgrywają się wydarzenia z pogranicza rzeczywistości i fantazji. Młode niemieckie małżeństwo, wskutek defektu samochodu zmuszone przerwać tu swoją wakacyjną podróż, zostaje wciągnięte do uczestniczenia w "nadzwyczajnej imprezie", mimo niepohamowanej niechęci wobec wszystkiego, co je tu spotyka. Spacer przez D., w czasie którego przybyszów nie odstępuje na krok dziwny kustosz, w zasadzie główna postać powieści, staje się okazją do wywoływania duchów złej przeszłości. Na domiar wszystkiego sama impreza, według kustosza główna atrakcja, okazuje się brutalnym bestialstwem popełnionym w imię przyciągnięcia cudzoziemców do skrajnie wynędzniałego miasteczka.
Akcja rozwija się w atmosferze napięcia, tajemniczości i złowróżbnego oczekiwania. Oszczędna fabuła daje okazję do odsłonięcia kilku głębszych problemów: skrzyżowania śmierci i erotyki, niemożności porozumienia się w skali stosunków mikro- i makrospołecznych.
Bezspornym walorem powieści jest oryginalny sposób wypowiedzi, dzięki któremu ta "historia za historią", ten "świat za światem" są jeszcze bardziej nieprawdopodobne i niesamowite.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1987

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

czyt_am | 2017-05-31

Straszna książka. Napisana i skonstruowana nie najgorzej, tylko pytanie: po co? Zwykle jeśli tekst budzi we mnie silne, nawet negatywne emocje, stawiam wysoką notę, bo to znaczy, że wypełnia jedno z zadań literatury: porusza, potrząsa.
Ta książka też mnie poruszyła (na tyle Hoffmanowi wystarczyło talentu), bo fabuła jest rzeczywista, a bohaterowie wiarygodni. A jednocześnie odraza, jaką czuję do nich, do świata ich wartości i do ich mentalności, jest taka, że nie mam ochoty o tym świecie wiedzieć. Tak, wiem, że on istnieje, i to tuż obok mnie - taki świat ludzi jałowych, pozbawionych czucia, w żadnym calu niewybitnych, pozbawionych indywidualności, osobniczości - jakby w ich mózgu brakowało jakiegoś enzymu. To ludzie, którzy w sprzyjających okolicznościach stają się Himmlerami. Bo mogą popełniać zbrodnie bez emocji, z powodu braku kontaktu z samym sobą.
Ale jeżeli już chciałbym odświeżyć sobie poczucie osamotnienia, wrażenie jałowości i bezsensu ludzkiego losu, jakie miewałem w...

koszałekopałek | 2016-10-05
Nadzieja | 2016-09-24