Zdarzyła się miłość

Okładka książki Zdarzyła się miłość Elizabeth Berg
Okładka książki Zdarzyła się miłość
Elizabeth Berg Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
Once upon a time there was you
Prószyński i S-ka
2012-06-28
2012-06-28
978-83-7839-209-5
Anna Wojtaszczyk

Zgadzam się, że opis z okładki przekłamany - książka skupia się bardziej na uczuciach bohaterów i na wydarzeniu, które nastąpiło po niebezpiecznej "przygodzie" Sadie. Nie wiem jednak dlaczego, ale wciagnęłam się w tę historię. Może dlatego, że w końcu mogłam poczytać o osobach z pokolenia moich rodziców. Może dlatego, że w ujmujący mnie sposób zostały opisane relacje bohaterów z córką. A może to fragment rozmowy młodych o małżeństwach ich rodziców (tak mi osobiście bliski...). No i zakończenie nie tak oczywiste, jak by można zakładać. Kiedyś do tej pozycji wrócę.

Pierwszy wielki minus za opis książki - chyba większość z nas czyta opis przed wypożyczeniem czy zakupem książki - tutaj opis nijak ma się do fabuły książki. Tak naprawdę sytuacja z "wyprawą na skałki" szybko się wyjaśnia a według opisu na tym opiera się cała akcja. Kolejny minus za budowanie napięcia - gdy akcja zaczyna się rozkręcać, dziewczyna zostaje porwana i uwięziona nagle ciach! wszystko się szybko wyjaśnia a późniejsza historia już jest dosyć słaba. Mnie niestety rozczarowała ta książka

"Zdarzyła się miłość" to opowieść o dwójce dorosłych ludzi, którzy nie przemyśleli swoich decyzji i wyszli za siebie, mimo wcześniejszego wahania. Dzieciństwo obojga nie było usłane różami – matka Johna nie umiała okazywać mu miłości; natomiast matka Irene, popełniła samobójstwo i odnalazła ją córka. Zapewne te traumatyczne przeżycia przyczyniły się do sposobu w jaki okazywali sobie miłość – nie używali słów kocham cię, chyba, że chodziło o ich córkę.
Małżeństwem byli tylko osiem lat i wydaje się, że nigdy nie byli ze sobą szczęśliwi. Życie wydawało się im idealne, bo kochali się, jednak wszystko zmieniło się po ślubie. Jedyne co ich łączyło, to miłość do córki, o której możemy przekonać się w późniejszych rozdziałach.
Każdy z nich żył swoim życiem – nie rozmawiali ze sobą za często, a jeśli już to na tematy związane z ich dorastającą córką. Nie pytali nigdy jej o to, czy ich były znalazł sobie w końcu partnera, a Sadie sama z siebie również się tym nie dzieliła. Irene była desperatką i wciąż zamieszczała kolejne ogłoszenia w prasie, chcąc zacząć życie na nowo, jednak dla pięćdziesięciolatki nie było to takie łatwe. Natomiast John nie starał się, nie szukał nikogo na siłę. Zmuszony przez przyjaciela idzie na spotkanie grupy dla rozwodników i poznaje tam wspaniałą kobietę. Amy bardzo podobała się Johnowi, mimo że nieustannie szukał w niej podobieństwa z Irene. Kobieta w przeciwieństwie do byłej żony bardzo lubiła mówić, a także słuchać.
Akcja głównie toczy się wokół zaginięcia Sadie, które według mnie było za bardzo przekoloryzowane. Dziewczyna podczas pobytu u ojca prosi go, aby ten namówił matkę, by puściła córkę na wspinaczkę skałkową. Ostatecznie kobieta się godzi i postanawia zaufać jedynemu dziecku, dlatego nie prosi o numery telefonów do pozostałych uczestników wycieczki. Nastolatka jednak zamierza pojechać gdzie indziej. Nie chce by ci dowiedzieli się, że planuje wypad sam na sam z chłopakiem.
Dziewczyna bardzo długo czeka na Rona i jest lekko podirytowana. Zaczepia ją mężczyzna i prosi o wskazanie drogi do kawiarni. Ostatecznie zaprasza ją, na co zgadza się zła dziewczyna. Zamiast do restauracji, mężczyzna jedzie za miasto. Wywozi Sadie i zamyka ją w starej szopie.
Odnajduje ją policja po dwóch dniach.
Sadie nie dzwoni do matki i postanawia jednak wyjechać z chłopakiem, który jak się okazuje miał kiedyś raka i czekał na wyniki kontrolne, dlatego nie chciał bliskości z dziewczyną.
Irene bardzo martwi się o córkę, jednak nikt nie podziela jej zdania. Wszyscy uważają, że histeryzuje, a Sadie jest dorosła i wie co robi. Dzwoni do byłego męża, który bez wahania jedzie do niej.
Oczywiście nastolatka znajduje się cała i zdrowa. Dla zaskoczenia czytelnika, bądź jego zniechęcenia, wychodzi za mąż. Dla mnie jest to już lekka przesada.
Fabuła na samym początku wydawała mi się w miarę ciekawa. Przynajmniej z opisu na książce. Byłe małżeństwo martwi się o swoją córkę, przez co zbliża się do siebie. Zakończenie było jednak nie takie, jakiego się mogłam spodziewać. Miałam nadzieję, że chociaż to będzie dobre, jednak myliłam się.
Książka zawiera MULTUM błędów, a sam tekst w niektórych miejscach jest bardzo, ale to bardzo niezrozumiały. Nie rozumiem tego, jak można nie użyć kursywy bądź cudzysłowu, tam gdzie powinna być.
Szczerze mówiąc, bardzo zawiodłam się na tej książce. Oczekiwałam czegoś naprawdę romantycznego, a dostałam przekoloryzowaną historię z marnym zakończeniem. Może, gdyby tłumaczenie zostało zrobione staranniej, książkę czytałoby się lepiej, jednak mi zajęło to około tydzień. No ale może komuś spodoba się.

Podnosząca na duchu opowieść o parze dojrzałych, świadomych siebie ludzi, zagubionej nastolatce i wielkim pragnieniu miłości.

Nawet w dniu ślubu John i Irene przeczuwali, że może się on okazać błędem. Osiemnaście lat później są już po rozwodzie, mieszkają daleko od siebie i układają sobie życie z nowymi partnerami. Z pozoru nic ich nie łączy, za wyjątkiem córki, najważniejszej osoby w ich życiu. Jednak Sadie, przytłoczona miłością Irene i rozczarowana brakiem ojcowskiego zaangażowania ze strony Johna, coraz bardziej oddala się od rodziców. Gdy pewnego dnia wybiera się na wycieczkę w góry i znika bez śladu, Irene w panice zwraca się o pomoc do Johna. Wspólnie spędzony czas przywołuje wspomnienia. Ale czy rodzinna tragedia wystarczy, żeby do siebie wrócić? I czy każdy związek zasługuje na drugą szansę?

Książka dobra ale nie wystarczająco , wiem , że autor może kreować postaci rożne o rożnych charakterach i upodobaniach ale Irene działała mi na nerwy - to tak z osobistych dygresji :) choć myślałam ze koniec bedzie inny ...

Bardzo pozytywne zaskoczenie :) Spodziewałam się lekkiego czytadła, a dostałam książkę i zabawną, i mądrą, o rozstaniach i powrotach, dawaniu sobie drugich szans, dorastaniu i wpływie naszych decyzji na życie innych ludzi. Jakoś tak kojarzy mi się z filmem "Lepiej późno niż później", ze względu na starszą parę bohaterów i ogólny klimat książki. Polecam!

• Pdf mam
  • Moi mali książęta :)