Kyś

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Seria: Współczesna literatura rosyjska. Biblioteka Polityki.
Wydawnictwo: Polityka
Кысь
rosyjska
Ambrose

Tam gdzie badano cząstki elementarne - dziś tylko lipowe łyżki, gliniane miski i łuczywo. Gdzie biegły sześciopasmowe ulice - dziś błotnista ścieżka. Gdzie stał Kreml - dziś drewniana chałupina z pięterkiem, a i to, jak się okazuje, jedna z najokazalszych w wiosce bez imienia, która kiedyś nazywała się "Moskwa". Wychłodzony i wychudzony świat po atomowej apokalipsie to od lat jedna z...

Wychłodzony i wychudzony świat po atomowej apokalipsie to od lat jedna z ulubionych pożywek fantastyki. Ten, jaki opisuje Tatiana Tołstoj, jest jednak swoisty: apokalipsa przeszła jakoś bokiem, niektórzy ocaleli, mutacje nie takie zabójcze... Tyle, że rozpadło się wszystko, co technologicznie powyżej wrzeciona, a społecznie powyżej samowystarczalnej osady nazywanej od imion kolejnych władców.
Skutki tego pierwszego rozpadu okazują się raczej groteskowe (łykowe kapcie, zupki z lebiody, gliniane piece), natomiast drugi rozpad jest znacznie bardziej przerażający. Władza w osadzie jakby sięgała do wszystkich pokładów rosyjskich dziejów: jest i samodzierżawna, i patriarchalna, bojarska w swej powadze, skora do pałacowych spisków i skrytobójstw. Poddani z kolei są po chłopsku brutalni, po gogolowsku zastraszeni, posowiecku chamscy. I nawet literatura , choć skrzętnie przepisywana na brzozowej korze, niekoniecznie jest pomocna.

źródło opisu: Polityka Spółdzielnia Pracy, 2011

źródło okładki: http://skleppolityki.pl

Justyna | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Książka pierwszorzędna! Bardzo spodobała mi się antyutopijna wizja świata przedstawionego przez Tatianę Tołstoj. Pisarka to naprawdę fantastyczna, archaiczny język, masa zabobonów, tradycji i legend, świetny pomysł na książkę.

W wyniku Wybuchu Moskwa staje się osadą, złożoną z drewnianych chat i mieszkańców - Dawnych (ludzi sprzed Wybuchu) i mutantów z Effektami (uszy czy kogucie grzebienie na całym ciele, ogonek, stopy pod pachami i inne cuda), a także wygeneratów, czyli niewolników bogaczy. Ludzie Ci wiodą baaardzo proste życie: jedzą myszy, pilnują ognia, bo nie umieją go rozpalać, handlują czym popadnie, prawie się nie myją. Ich przywódcą i wielkim wodzem jest Najwyższy Basza Fiodor Kuźmicz, który pisze wiersze, bajki, wynalazł koło i ogień. Wszystko się całkowicie zmienia, gdy na jaw wychodzi, że to tylko farsa i udawanie. Prawdziwe księgi przetrwały, a ludzie mają zakaz czytania i przechowywania ich w domach.

Głównym bohaterem jest Benedikt, jego życie śledzimy oczami...

MountainTobacco | 2014-04-01

Dziwna to opowieść, jakby o ludzkości na wspak:) Przewrotna, intrygująca i głęboko zapadająca w pamięć. Ile w niej fantastyki, a ile utajonej mniej lub bardziej prawdy o nas samych tego nikt nie wie... Niezbyt ładny ten świat z "Kyś", za to pięknie opisany. Zgodnie z nazwiskiem na okładce. Świat szlag trafił, a jako pierwsze znów szerzą się kłamstwa i zabobony... znów ktoś pcha się przed kogoś innego... Warto przeczytać to dzieło wnuczki Tołstoja.

bibliofilka | 2011-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Nazwisko Tołstoj zobowiązuje. Pisarz, który je nosi, powinien pisać naprawdę dobrze. Tatiana Tołstoj to potrafi i rzeczywiście jest wnuczką pisarza. Nie Lwa jednak, a Aleksieja, znanego w Rosji z literatury dla dzieci. Poza tym jej babka pisała wiersze, a dziadek był tłumaczem.

Tatiana przedstawia świat, który wskutek jakiegoś bliżej nieokreślonego Wybuchu cofnął się do epoki kamienia łupanego. W miejscu, gdzie kiedyś była Moskwa, znajduje się skupisko drewnianych osad, zamieszkałych przez prymitywnych mutantów. Nie ma tu człowieka bez feleru, defektu. Jeden ma ogon, inny rogi, pewna kobieta jest łysa, a z głowy wyrastają kogucie grzebienie, niektórzy mają łuski, skrzela, są gigantycznego wzrostu. Wszystko to Effekt po Wybuchu.

Gród ten nazywa się Fiodoro-Kuźmiczów. Struktura społeczna posiada tu ścisłą hierarchię. Na samej górze drabiny stoi Najwyższy Basza Fiodor Kuźmicz, oby żył długo, który obdarował ludzi ogniem i wymyślił koło, skonstruował łódź drewnianą i sanie....

skiatos | 2011-12-31
Przeczytana: 20 czerwca 2005

Wspaniała. Tyle lat po lekturze, a wciąż żywa... Ironiczna przestroga, wspaniały język, kapitalne neologizmy i kongenialne tłumaczenie. No i ta "chwilozofia"... :)

Marek Krzystek | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Czytanie pierwszych parunastu stron przypomina bieg przez płotki, ale warto nabić sobie parę guzów, bo gdy dostosujemy się do fantazyjnego stylu książki, czytanie staje się samą przyjemnością. Nie ma wyrazu którego autorka nie potrafiłaby przekręcić, odwrócić, przekabacić, wykoślawić, zamienić, ale tak sprytnie, że całość jest jasna i klarowna, a to dzięki wspaniałemu wyczuciu znaczenia słów. Pobieżnie świat ten wygląda inaczej, ale szybko odkrywany, że jednak jest jakiś obznajomiony i pokrewny, …taki swojski, taki do którego jesteśmy wzwyczajeni, mimo że zamieszkują go jakieś dziwolągi, wygeneraci, dawni ludzie, rozpalacze, baby z grzebieniami kurzymi i całe mnóstwo innych ludków.
Opisuje Rosję, właściwie Kraj Rad, po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, czy jakiegokolwiek inszego atomowego paskudztwa, przyczyna jest mało ważna, ważny jest Effekt tego wybuchu, który zrodził różne stworki i monstra. Choć te wszystkie zdumiewające stworzenia są jakoś inne od nam znanych, ale...

Lakritza | 2015-08-12

Pamiętam, jak Krzysztof Kowalewski czytał Kysia w radiu w Programie Trzecim, Trójce.
Wracałam z pracy z drugiej zmiany, nie zawsze zdążałam, ale słuchałam z otwartą tak zwaną buzią i zachwytem.
Ktoś kiedyś powiedział, stwierdził, podsumował, (odmawiając przeczytania), że to sciencte fiction i znów się zdziwiłam. Tutaj nie ma robotów ani nowoczesności, wręcz przeciwnie:).
Uwielbiam książki w których jest tyle powagi co humoru.
Język Kysia jest mistrzostwem.
Czytanie za każdym razem sprawia mi ogromną przyjemność. To uczta.
"Biorę" sobie chwilozofię, ludzika, i effekty, wygeneratów, rdzę; to mój język. Nie dla każdego zrozumiały.
Wielką radość sprawia mi także literatura z motywem biblioteki.
Inaczej niż Benedikta, książki czytane drugi trzeci i kolejny raz, nie nudzą mnie zupełnie.
Kyś Tatiany Tołstoj to jedna z moich najukochańszych książek.

| 2013-08-12

O zagładzie atomowej napisano już tysiące książek, ale w tak prześmiewczy sposób chyba pierwszy raz. Autorka z gorzką ironią ukazuje świat 200 lat po wybuchu, którego rozwój stoi na poziomie epoki kamienia łupanego, a szczytem myśli technicznej jest niedawno skonstruowane koromysło. W zasadzie jest to bardziej niż książka katastroficzna satyra na przywary prostego ludu: głupota, chamstwo, wiara w zabobony i zacofanie, które nigdy nie ulegną zniszczeniu. Możemy też być pewni, że ustrój i biurokracja przetrwają każdą zagładę, niczym karaluchy. I walonki też.

Ewa | 2015-01-13

Książka rewelacyjna, czytałam ją kilkakrotnie w tym dwukrotnie będąc w ciąży i przyznam, że niewiele książek wprawia mnie w aż tak doby humor jak ta książka. Jest ona dla mnie przede wszystkim wspaniałą parodią relacji damsko - męskich oraz parodią relacji społecznych. Zmusza do refleksji ale przede wszystkim zmusza do śmiechu i uśmiechu.

Ula | 2016-05-07
Przeczytana: 06 maja 2016

Niezwykła post-apokalipsa, gdzie głównym wątkiem jest przewrotnie pokazana obsesja... czytania. Polecam!

Męczyła mnie ta książka, ale dałem radę. Okropna, więc dobra.