Rebelia

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Cykl: Matthew Shardlake (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
Sovereign
rebelia, Anglia, Tudorowie
Nelyt

Kolejny, już trzeci tom niezwykłych przygód londyńskiego prawnika, Matthew Shardlake’a, oraz jego asystenta, Jacka Baraka pióra C. J. Sansoma, autora wydanych w Polsce książek „Komisarz” i „Alchemik”. Anglia, rok 1541. Po wykryciu kolejnego spisku, Henryk VIII wyrusza na północ kraju, by ugruntować tam swoją władzę. Władcy towarzyszy Matthew Shardlake, któremu arcybiskup Cranmer zlecił ważną...

Anglia, rok 1541. Po wykryciu kolejnego spisku, Henryk VIII wyrusza na północ kraju, by ugruntować tam swoją władzę. Władcy towarzyszy Matthew Shardlake, któremu arcybiskup Cranmer zlecił ważną misję. Jeden z ocalałych przywódców rebelii, sir Edward Broderick, zna najgłębsze sekrety spiskowców. Jego wiedza jest bezcenna i Shadlake musi dopilnować, by mężczyzna trafił do Tower w jednym kawałku... Jednak sprawy szybko zaczynają się komplikować. Po przybyciu do Yorku, Shardlake zostaje zamieszany w tajemnicze morderstwo – komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, by pozbyć się niewygodnego wysłannika. Niedługo później sir Broderick podejmuje nieudaną próbę samobójczą... Shardlake i Barak muszą się spieszyć, jeśli chcą dowieźć byłego przywódcę rebelii do Tower – życiu ich wszystkich grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Jaką tajemnicę skrywa więzień i komu najbardziej zależy, by nigdy nie ujrzała światła dziennego?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,925,1415,rebelia.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,925,1415,rebelia.html

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 711

Garbaty detektyw na tropie

Czym dla współczesnej literatury jest „Imię róży” Umberto Eco powszechnie wiadomo – to klasyk postmodernizmu. Pod pokładem kryminalnej intrygi, niebanalnej przecież, włoski profesor semiologii przemycił pokaźny arsenał odniesień, tropów, aluzji, które nie pozwalały traktować tej powieści jako czystego kryminału. Czytelnik wie od samego początku, że ma do czynienia z grą dla inteligentnych i uczestniczy w niej, o paradoksie, z pełną powagą.

O tym balansowaniu na granicy umowności i powagi zdają się często zapominać autorzy, którzy umieszczają sensacyjne intrygi w dwudziestoleciu międzywojennym, w romantyzmie, średniowieczu lub starożytności. Powieści historyczne pożenione z kryminałami rzadko bywają wiarygodnym źródłem wiedzy o Dawności, która to najczęściej jest tylko wygodnym kostiumem – nie krępuje ruchów fabuły, a nieźle uatrakcyjnia całość. Te pierwsze konstatacje najlepiej chyba oddają ducha powieści C.J. Sansoma „Rebelia.”

Największym atutem dzieła jest główny bohater, Matthew Shardlake, londyński prawnik, bohater cyklu powieściowego C. J. Samsona. Detektyw to niezwykły (iluż my już mieliśmy niezwykłych detektywów!). Ani młody, ani atrakcyjny, garbaty, przesadnie usłużny względem ważniejszych od siebie. I właśnie w takiej odsłonie bohater wygląda najciekawiej – to maleńki trybik w maszynie hierarchicznego społeczeństwa Anglii. Znający swoje miejsce, usuwający się w cień chętnie i bez specjalnej zachęty.

Niestety, gdy na jego życie zaczynają dybać przeróżne...

Niestety, gdy na jego życie zaczynają dybać przeróżne niebezpieczeństwa, nasz protagonista usiłuje wziąć sprawy w swojej ręce i ze zwierzyny, na którą poluje morderca, zamienia się w myśliwego. Dość niewiarygodnie wygląda ta metamorfoza, ale, pal to licho, akcja wartko rwie do przodu, zawiłości fabuły czytelnik przemierza raz niemalże galopując, innym razem ma czas przyjrzeć się temu, czemu autor poświęcił sporo, chyba nawet zbyt dużo, uwagi – opisom renesansowej Anglii, której stabilności zagrozić może tytułowa rebelia.

Chwilami, gdy Sansom opiera punkt ciężkości o skomplikowane rozważania dynastyczne, akcja rozwija się zbyt mozolnie. Możemy odnieść wrażenie, że wcale nie potrzebujemy tych wszystkich nazwisk, koneksji rodzinnych, zawiłości dziedziczenia, prawego i nieprawego łoża. Nie budują one atmosfery epoki. Są nużące i ciężkawe niczym archaiczny podręcznik historii. Te elementy na szczęście nie utrudniają odbioru całości – w kryminale fundamentalną jest kwestia „Kto i dlaczego zabił?”, a autor szczęśliwie przypomina sobie o tej zasadzie rychło w czas.

Podsumowując, „Rebelia” to przyzwoity kryminał. Ponad 600 stron meandrycznej intrygi, opowieści o skromnym londyńskim prawniku przedzierającym się przez labirynt spisków, w którym co i rusz pojawia się kolejne niebezpieczeństwo i tajemnica. Solidna literatura środka, pozbawiona większej ambicji niż ta, by czytelnik dobrze się bawił.

Palcem natomiast można pogrozić wydawnictwu, które w opisie książki uparcie twierdzi, że główny bohater powieści jest średniowiecznym detektywem żyjącym w szesnastowiecznej Anglii…

Tomasz Fijałkowski

MinasTirith | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 30 października 2016

Powieść C.J. Sansoma może nie jest kryminałem najwyższych lotów,ale zanurzyłem się w fabułę bez większych oporów.Książka jest osadzona w realiach średniowiecznej Anglii za panowania Henryka Ósmego.Ale książka nie jest opisana z perspektywy kronikarza opowiadającego o dziejach dynastii Tudorów lecz z punktu widzenia skromnego prawnika, który musi wykonać tajną misję. Większość akcji toczy się w mieście Yorku gdzie pod kluczem znajduje się główny członek spisku , który był skierowany przeciw koronie.I tu ma pole do popisu nasz główny bohater, który ma zagwarantować bezpieczeństwo więźniowi przed transportem do Tower.Pieprzu akcji dodaje wizytacja Króla Yorku wraz z piątą żoną Katarzyną Howard.W tej misji wspiera go asystent,We dwójkę muszą stawić czoła innemu ważniejszemu zadaniu.Na naszych bohaterów na każdym kroku czyha zagrożenie życia.Ale pomimo wartkiej akcji,nie czułem rosnącego napięcia.Kolejnym minusem okazał się wątek miłosny, który mnie nie przekonał.Natomiast mocną stroną...

EB4 | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, C.J. SANSOM
Przeczytana: 10 listopada 2015

Król Anglii szaleje - ma już piątą żonę Katarzyna Howard. A Matthiew znowu musi stanąć na wezwanie wpływowego lorda i wykonać tajną misję - wagi królewskiej. Także i tym razem ma do czynienia z przebiegłym mordercą, który czyha na jego życie. Pomaga mu wierny przyjaciel Barak, który na swej drodze spotyka miłość. W tle jak zwykle ciekawe dzieje Anglii. Uwagę przykuwa świetnie opisane życie codzienne zwykłych ludzi, jak i wyżej urodzonych arystokratów, którzy bardziej niż prości ludzie obawiają się dworskich spisków i intryg zagrażających ich życiu. Świetna nauka historycznego słownictwa! Bardzo polecam!

Justka25 | 2015-08-05

Dalsze losy nietypowego detektywa-prawnika :) Nie zawiodłam się, kolejne części trzymają poziom tak jak pierwsza :)

Lilu | 2015-07-27
Przeczytana: 23 lipca 2015

Wiedza historyczna, polityczna, oryginalność wątków i niezwykła wrażliwość Sansoma to czysta przyjemność czytania.

Renee | 2015-04-21
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Zaskakująca trzecia już odsłona historycznego kryminału, którego głównym bohaterem jest londyński prawnik Matthew Shardlake. Ty razem udaje się z misją do Yorku, aby dopilnować bezpiecznego przetransportowania więźnia do Tower. Jednak na miejscu sprawy przybierają zaskakujący obrót i Matthew zostaje wplątany w zaskakujące wydarzenia, które konsekwencją są próby pozbawienia go życia. Pomimo objętości mnie książka nie nużyła i wciągnęłam się w opisywane wydarzenia. Z pewnością skuszę się na kolejne przygody garbatego prawnika.

jackie19 | 2015-03-23
Przeczytana: luty 2015

Zawsze lubiłam historię. Poznawać życie zwykłych ludzi sprzed wieków, sposoby panowania największych królów, ich drogi do objęcia tronów. Dowiadywać się jak przebiegały największe wojny i bitwy ówczesnych lat.
Jednak do tej pory nie miałam do czynienia z powieściami stricte historycznymi. Aż do dnia kiedy zobaczyłam na półce w Biedronce "Rebelie". Nie dość, że książka historyczna to jeszcze kryminał! Od razu poczułam nagłą chęć kupienia jej. Moje zachowanie potęgował fakt, że cena była stosunkowo niska, więc stwierdziłam, że nie mogę przepuścić takiej okazji!

Głównym bohaterem jest Matthew Shardlake, prawnik królewski znany z zamiłowania do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Spostrzegawczość, wnikliwość i sumienność w powierzonych mu zadaniach staje się, w kręgach prawniczych i nie tylko, powszechnie znana. Arcybiskup Cranmer wyznacza mu zadanie. Dostarczyć cennego więźnia do londyńskiego Tower - sir Edwarda Broderica, który jest przetrzymywany w mieście York. Na miejscu...

Aleksandra | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2015 r.
Przeczytana: 17 lutego 2015

Całkiem przyjemna książka. Nie porywająca, ale przyjemna. Lekka opowieść detektywistyczna, osadzona w czasach Henryka VIII, najsławniejszego z Tudorów. Wątki fikcyjne mieszają się z wątkami historycznymi, tradycyjnie, jak w wielu tego typu książkach.
Niestety, mniej więcej od połowy wiedziałam, jakie jest rozwiązanie zagadki. A tak lubię zwroty akcji na ostatnich stronach...

amalgamat | 2015-01-27
Przeczytana: styczeń 2015

Książka z rzucającym na kolana klimatem XVI- wiecznej Anglii i dworskich intryg w czasie panowania Henryka VIII. Porywa w wir przygody, odbierając nas światu. Wprost trudno uwierzyć, że tak szybko się kończy.

czytamcałyczas | 2015-01-04

Czasy króla Henryka VIII to wdzięczny temat dla pisarzy.W końcu kontrowersyjny i okrutny władca zapisał się wielkimi literami na kartach historii.
Ta książka to nie podręcznik to historii,chociaż odniesień do historii jest tu dość sporo.
To nawet dobry kryminał,,obsadzony w roku 1541.Podczas kasacyj zakonów i zerwania Anglii z Rzymem.
Mamy zabójstwo,spiski.Ogólnie fabuła nawet wciąga.A tym,że jest kilka dłużyzn,przez co czasem czyta się opornie.

Mel | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Duży plus za tło historyczne i atmosferę powieści, ale jednak zbyt rozwlekle momentami. Przez to powieść się dłuży i nuży, a nie intryguje.