Rebelia

Okładka książki Rebelia C.J. Sansom
Okładka książki Rebelia
C.J. Sansom Wydawnictwo: Albatros Cykl: Matthew Shardlake (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Matthew Shardlake (tom 3)
Sovereign
Albatros
2012-09-07
2012-09-07
2007-03-22
Zbigniew Kościuk
rebelia Anglia Tudorowie

Garbaty detektyw na tropie

Tak jak poprzednio, nie porywajaca fabuła, watki poboczne nie potrzebne. Na plus jest niewatpliwie to ze akcja osadzona jest w 16to wiecznej Anglii za panowania Henryka 8go.

Powieść C.J. Sansoma może nie jest kryminałem najwyższych lotów,ale zanurzyłem się w fabułę bez większych oporów.Książka jest osadzona w realiach średniowiecznej Anglii za panowania Henryka Ósmego.Ale książka nie jest opisana z perspektywy kronikarza opowiadającego o dziejach dynastii Tudorów lecz z punktu widzenia skromnego prawnika, który musi wykonać tajną misję. Większość akcji toczy się w mieście Yorku gdzie pod kluczem znajduje się główny członek spisku , który był skierowany przeciw koronie.I tu ma pole do popisu nasz główny bohater, który ma zagwarantować bezpieczeństwo więźniowi przed transportem do Tower.Pieprzu akcji dodaje wizytacja Króla Yorku wraz z piątą żoną Katarzyną Howard.W tej misji wspiera go asystent,We dwójkę muszą stawić czoła innemu ważniejszemu zadaniu.Na naszych bohaterów na każdym kroku czyha zagrożenie życia.Ale pomimo wartkiej akcji,nie czułem rosnącego napięcia.Kolejnym minusem okazał się wątek miłosny, który mnie nie przekonał.Natomiast mocną stroną książki jest oddana groza tamtych czasów .Gdzie za każde uchybienie lub przesłanki o zdradzie czekało delikwenta przesłuchanie w Tower.Trzeci tom opowiadający o przygodach prawnika Matthewa Sharldlaka okazał się niezłą lekturą.Pomimo przewidywalnego finału polecam miłośnikom historii, zagadek i serialowi ''Dynastia Tudorów' ze świetną kreacją Jonathana Rhys Meyersa.

Król Anglii szaleje - ma już piątą żonę Katarzyna Howard. A Matthiew znowu musi stanąć na wezwanie wpływowego lorda i wykonać tajną misję - wagi królewskiej. Także i tym razem ma do czynienia z przebiegłym mordercą, który czyha na jego życie. Pomaga mu wierny przyjaciel Barak, który na swej drodze spotyka miłość. W tle jak zwykle ciekawe dzieje Anglii. Uwagę przykuwa świetnie opisane życie codzienne zwykłych ludzi, jak i wyżej urodzonych arystokratów, którzy bardziej niż prości ludzie obawiają się dworskich spisków i intryg zagrażających ich życiu. Świetna nauka historycznego słownictwa! Bardzo polecam!

Dalsze losy nietypowego detektywa-prawnika :) Nie zawiodłam się, kolejne części trzymają poziom tak jak pierwsza :)

Zaskakująca trzecia już odsłona historycznego kryminału, którego głównym bohaterem jest londyński prawnik Matthew Shardlake. Ty razem udaje się z misją do Yorku, aby dopilnować bezpiecznego przetransportowania więźnia do Tower. Jednak na miejscu sprawy przybierają zaskakujący obrót i Matthew zostaje wplątany w zaskakujące wydarzenia, które konsekwencją są próby pozbawienia go życia. Pomimo objętości mnie książka nie nużyła i wciągnęłam się w opisywane wydarzenia. Z pewnością skuszę się na kolejne przygody garbatego prawnika.

Zawsze lubiłam historię. Poznawać życie zwykłych ludzi sprzed wieków, sposoby panowania największych królów, ich drogi do objęcia tronów. Dowiadywać się jak przebiegały największe wojny i bitwy ówczesnych lat.
Jednak do tej pory nie miałam do czynienia z powieściami stricte historycznymi. Aż do dnia kiedy zobaczyłam na półce w Biedronce "Rebelie". Nie dość, że książka historyczna to jeszcze kryminał! Od razu poczułam nagłą chęć kupienia jej. Moje zachowanie potęgował fakt, że cena była stosunkowo niska, więc stwierdziłam, że nie mogę przepuścić takiej okazji!

Głównym bohaterem jest Matthew Shardlake, prawnik królewski znany z zamiłowania do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Spostrzegawczość, wnikliwość i sumienność w powierzonych mu zadaniach staje się, w kręgach prawniczych i nie tylko, powszechnie znana. Arcybiskup Cranmer wyznacza mu zadanie. Dostarczyć cennego więźnia do londyńskiego Tower - sir Edwarda Broderica, który jest przetrzymywany w mieście York. Na miejscu zaczynają się dziać, wokół prawnika i jego asystenta dziwne rzeczy.

Morderstwa, nagłe ataki na życie Shardlake, spisek przeciwko królowi i podejrzane schadzki nocą. Kto stoi za tym wszystkim? Czy jest to jedna osoba, czy może zorganizowana siatka, która dąży do obalenia króla?

Shardlake odkrywa dokumenty podważające prawa Henryka VIII do tronu oraz prawdę o prowadzeniu się Katarzyny Howard - ta wiedza może zaprowadzić prosto w ręce kata. Mimo, że w książce wiele jest archaizmów i dialogów typowych dla tej epoko to czyta się ją z zapartym tchem tym bardziej, że poznaje się w jakiej rzeczywistości przyszło żyć ówczesnym mieszkańcom Anglii.

Czytając "Rebelie" byłam pozytywnie zaskoczona, ponieważ sięgając po nią, tak naprawdę nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Trochę się bałam, że będzie to nudna książka, która jedynie co ma do zaoferowania to suche fakty historyczne. Na szczęście już po pierwszych stronach przekonałam się o tym, że autor jest wybitnym pisarzem, który świetnie połączył historię z kryminałem.
Akcja toczy się wartko, a w powieści występuje wiele autentycznych postaci. Sama intryga również opiera się na wydarzeniach historycznych, o czym zresztą autor donosi na końcu książki.

C.J. Sansom to angielski historyk, który jest autorem niezwykle interesującego cyklu powieści sensacyjnych dziejących się w czasach panowania Henryka VIII. Już pierwsza powieść cyklu, zatytułowana „Komisarz”, wzbudziła wielkie zainteresowanie czytelników, za drugą, „Alchemik”, autor otrzymał nagrodę Crime Writers Association. „Rebelia” jest trzecią częścią tej serii.

Szkoda, że zaczęłam swoją przygodę z tym autorem od jego trzeciej powieści. Jednak wiem, że jeśli będę miała okazję przeczytania jego poprzednich pozycji z cyklu o prawniku Matthew Shardlake, nie zawaham się tego zrobić!

zapraszam na bloga: http://www.blaskksiazek.pl/

Całkiem przyjemna książka. Nie porywająca, ale przyjemna. Lekka opowieść detektywistyczna, osadzona w czasach Henryka VIII, najsławniejszego z Tudorów. Wątki fikcyjne mieszają się z wątkami historycznymi, tradycyjnie, jak w wielu tego typu książkach.
Niestety, mniej więcej od połowy wiedziałam, jakie jest rozwiązanie zagadki. A tak lubię zwroty akcji na ostatnich stronach...

Książka z rzucającym na kolana klimatem XVI- wiecznej Anglii i dworskich intryg w czasie panowania Henryka VIII. Porywa w wir przygody, odbierając nas światu. Wprost trudno uwierzyć, że tak szybko się kończy.

Czasy króla Henryka VIII to wdzięczny temat dla pisarzy.W końcu kontrowersyjny i okrutny władca zapisał się wielkimi literami na kartach historii.
Ta książka to nie podręcznik to historii,chociaż odniesień do historii jest tu dość sporo.
To nawet dobry kryminał,,obsadzony w roku 1541.Podczas kasacyj zakonów i zerwania Anglii z Rzymem.
Mamy zabójstwo,spiski.Ogólnie fabuła nawet wciąga.A tym,że jest kilka dłużyzn,przez co czasem czyta się opornie.

Mamy zabójstwo,spiski.Ogólnie fabuła...

Duży plus za tło historyczne i atmosferę powieści, ale jednak zbyt rozwlekle momentami. Przez to powieść się dłuży i nuży, a nie intryguje.

• Powieść historyczna
  • Z historią w tle