Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację

Seria: Stein
Wydawnictwo: Mamania
mantra

Pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości. „Dziecko z bliska” kompleksowo opisuje relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. • Jak pomóc dziecku rozpoznawać i wyrażać emocje? • Czy karać, czy nagradzać? • Jak i gdzie postawić granice? • Konsekwentnie zabraniać czy czasem pozwolić? • Jak nie zapomnieć o własnych...

• Jak pomóc dziecku rozpoznawać i wyrażać emocje?
• Czy karać, czy nagradzać?
• Jak i gdzie postawić granice?
• Konsekwentnie zabraniać czy czasem pozwolić?
• Jak nie zapomnieć o własnych potrzebach?

Agnieszka Stein, ceniona przez polskich rodziców psycholog dziecięca proponuje inspirującą koncepcję trzech R:

RELACJA – nawiązanie i dbanie o dobrą więź pomiędzy dorosłymi a dziećmi;
REGULACJA – rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych; nauka samoregulacji emocji;
ROZWÓJ – wsparcie dziecka w rozwoju; rozwój osobisty dzięki obcowaniu z dziećmi.

O książce:

Książka Agnieszki Stein jest unikalna. Mądra, choć się nie mądrzy. Praktyczna, a przecież nie pokazuje jedynej „właściwej” drogi. Pełna szacunku zarówno dla dzieci, jak i rodziców. „Dziecko z bliska” pokazuje, że jesteśmy istotami społecznymi, a nasze
człowieczeństwo spełnia się w bliskich relacjach z innymi ludźmi. Jednak relacje możemy tworzyć tylko wtedy, gdy zaufamy innym.
A zaufania uczymy się od pierwszych chwil życia. Agnieszka Stein wie, że „najważniejsze sprawy świata decydują się w dziecinnym pokoju”.

źródło opisu: http://www.mamania.pl/ksiazki/dziecko-z-bliska,29

źródło okładki: http://www.mamania.pl/ksiazki/dziecko-z-bliska,29

ambiguity | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Po książkę sięgnęłam na fali popularności rodzicielstwa bliskości (no i żeby nie być posądzoną o lenistwo intelektualne ;). Bardzo do mnie przemawia sam termin RB i przywołuje wyłącznie same pozytywne skojarzenia. Jednak sposób przekazywania „idei” RB (szczególnie na znanych mi blogach) ma często zabarwienie dyktatury i przymusu. Trzeba, musisz, nie wolno. Brak w tym przekazie szacunku, który jest przecież fundamentem rodzicielstwa bliskości.
Tymczasem Agnieszka Stein używa zupełnie innego języka. Szukaj, próbuj, wybieraj, adaptuj. Autorka wierzy w kompetencje rodzica do wspierania dziecka, jak i w kompetencje dziecka do rozwijania się.
Dla mnie szczególnie istotna jest prezentowana w książce koncepcja wrodzonych cech osobniczych. Fakt, że w jednej rodzinie sprawdza się chusta i karminie piersią, niekoniecznie oznacza, iż taki sam model sprawdzi się w innej. Autorka zakłada, że człowiek rodzi się z jakimś wzorem zapisanym w genach i nawet usilne starania nie zamienią zasadniczych...

Hanna | 2016-10-12
Przeczytana: 08 października 2016

Jeśli ktoś jest zainteresowany rodzicielstwem bliskości, naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Autorka w naprawdę przystępny (i przyjemny w czytaniu, co nie zawsze jest oczywistością w tego typu pozycjach) sposób przybliża czym jest, a czym nie jest ten popularny, a jednak chyba trochę kontrowersyjny trend. Oczywiście przybliży z punktu widzenia zwolennika, ale w sposób daleki od dogmatyzmu i z wielkim szacunkiem dla kompetencji rodziców. Bo tu właśnie znalazłam coś, czego ostatnio bardzo brakuje mi w omawianiu kwestii opieki nad dziećmi i ich wychowania - pogląd, że warto słuchać siebie i że jako rodzice najlepiej znamy swoje pociechy, a więc w wielu kwestiach jesteśmy po prostu najbardziej kompetentni, mimo naszych niepewności. Mało tutaj gotowych poradnikowych rozwiązań, ale po lekturze poczułam się pewniejsza i spokojniejsza - rzecz wcale nieoczywista w przypadku lektury poradników dotyczących wychowania.

linka35 | 2015-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Wspaniała książka. Idealne uzupełnienie dla książek o rodzicielstwie bliskości, ale też po prostu o rodzicielstwie, komunikacji i szczęściu jakie można czerpać w kontaktach z dzieckiem. Żałuję, że nie przeczytałam wcześniej. Wiem jednak w jakim kierunku się zmieniać. To książka nie tylko dla rodziców, ale i dla osób bliskości. Nie jest to poradnik w stylu amerykańskim, gdzie treści ciągle się powtarzają. Tu jedno wynika z drugiego, zdania są cudowne i aż chciałoby się je w większości zapamiętać i cytować.

Engo | 2016-03-15

Ta książka sprawiła, że w reszcie w relacjach ze swoim dzieckiem poczułam ulgę. Poza tym utwierdziła mnie we własnych spostrzeżeniach i uczuciach, co do których miałam wątpliwości, czy są słuszne. Uczucia i słuszność - dziś już tak nie myślę, po prostu staram się ufać sobie.
Uważam, że rodzice, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rodzicielstwem powinni przeczytać tą książkę w pierwszej kolejności.

jusder | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Brakuje przykładów zastosowania zasad rodzicielstwa bliskości w praktyce. Rodzice sięgający po tą książkę jako pierwszą w tej tematyce mogą czuć się zagubieni po jej lekturze. Trzeba zmienić postępowanie wobec własnego dziecka ale nie bardzo wiadomo jak. Mimo wszystko lektura obowiązkowa. Będę czytać jeszcze parę razy. Z ołówkiem w ręku.

Olga | 2015-05-05

Tym razem poradnikowo. W związku z moim stanem, od czasu do czasu lubię sięgać po książki związane ze świadomym rodzicielstwem, wychowaniem dziecka i jego rozwojem. Tym razem sięgnęłam po pozycję Agnieszki Stein "Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację". Autorkę znam z wywiadów, które udało mi się przeczytać na różnych portalach. Mam poczucie, że jest to bardzo świadoma kobieta. Byłam ciekawa, jakie porady zaprezentuje w swojej książce? Chyba mogłam się spodziewać tego, z czym się spotkałam, przerzucając kolejne strony.

Książka o rodzicielstwie bliskości, które uczy absolutnej tolerancji i podejścia do dziecka, jak do równorzędnego człowieka. Wiele pomysłów zapadło w mojej głowie na dłużej i szczerze, mam nadzieję, że będę potrafiła zastosować je w mojej codzienności. Rodzicielstwo bliskości bardzo do mnie przemawia, choć nie jestem w nie ślepo zapatrzona.

Mam poczucie, że po modzie na bezstresowe wychowanie należy z umiarem dozować każde koncepcje, które próbują bardzo...

aeljot | 2012-11-14
Przeczytana: czerwiec 2012

Ciekawa i potrzebna książka. Uświadamia wiele rzeczy, które człowiek wie, które są oczywiste ale czasem trudne do uświadomienia sobie. Podoba mi się, że autorka nie narzuca swojego zdania, nie mówi, ze trzeba robić tak a nie inaczej.

Justyna_78 | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

Jest to moja pierwsza książka o rodzicielstwie bliskości i napewno nie ostatnia.
Książka pozwoliła mi spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy za co autorce mogę podziękować bo myślę, że rodzicielstwo bliskości bardziej się sprawdzi niż "karny jeżyk", lista kar i nagród itp. tak myślę... ale jak autorka podkreśla rodzic wychowania dziecka też się musi nauczyć.
Po lekturze będę bardziej uważna, będę starała się analizować zachowania dziecka i starać się poznawać przyczyny takiego a nie innego zachowania mojego dziecka i napewno będę bardziej wyrozumiała.
Naprawdę myślę o tej książce jako o lekturze bardzo cennej dla każdego rodzica. Mały minus za brak przykładów z życia wziętych czasami autorka przedstawia tylko teorię a jak zachować się w praktyce? nadal niektóre tematy pozostały bez odpowiedzi. A może Pani Stein napisała by coś jeszcze o rodzicielstwie bliskości? Ja namawiam.

Gorąco polecam książkę wszystkim przyszłym i obecnym rodzicom - także tym, którzy nie są zwolennikami teorii rodzicielstwa bliskości. Można nie zgadzać się z niektórymi założeniami zawartymi w książce, ale mimo wszystko warto ją przeczytać. Jest bardzo inspirująca, pomaga spojrzeć na świat z perspektywy dziecka, zrozumieć lepiej etapy jego rozwoju, a tym samym lepiej zrozumieć dziecko i jego potrzeby (a przez to mieć także więcej cierpliwości do "uciążliwych", z perspektywy rodziców, zachowań). Warto również przeczytać tę książkę wiele razy, bo na różnych etapach rozwoju dziecka, zwraca się mocniej uwagę na inne fragmenty. Polecam wszystkim, którzy chcą stworzyć zdrową, silną więź z własnym dzieckiem, a także pomóc mu rozwinąć osobowość i tworzyć udane relacje z innymi ludźmi. Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica!

Róża_Bzowa | 2018-10-29
Przeczytana: 26 października 2018

Świetny poradnik, napisany prostym językiem, ale poparty rzetelną wiedzą i praktyką psychologiczną.

Co ciekawe nie ma tam konkretnych porad ani wskazówek, tylko ogólne przesłanie, żeby słuchać własnej intuicji opierając się na dobrej relacji i znajomości potrzeb dziecka.

Uznałabym to zatem nie za stricte poradnik, a raczej za wprowadzenie do nurtu rodzicielstwa bliskości.

Lektura dla każdego rodzica, ale także dla osób zajmujących się dziećmi.