Zgłosuj na książki roku 2017

Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Wydawnictwo: MIND
DIT KOMPETENTE BARN. PA VEJ MOD ET NYT VAERDIGRUNDLAG FOR FAMILIEN

Czy właściwie rozumiemy zachowanie naszych dzieci Czy umiemy zauważyć ich problemy Jak możemy rozwinąć ich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie Jakim traktowaniem krzywdzimy je najbardziej Kiedy na wychowanie jest już za późno Współcześni rodzice często czują się bezradni wobec swoich dzieci. Gubią się też w poradach wychowawczych które mają sprawić że ich pociechy staną się posłuszne i grzeczne. Jesper Juul europejski autorytet w dziedzinie wychowania twierdzi że dzieci wcale nie muszą być grzeczne. Powinny natomiast mieć zdrowe poczucie własnej wartości wierzyć w swoje siły i nawiązywać dobre relacje z innymi. Stopniowo powinny także uczyć się odpowiedzialności za siebie a w razie potrzeby także za innych.

źródło opisu: wydawnictwomind.pl/

źródło okładki: wydawnictwomind.pl/

anador | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Nie czytam raczej poradników, ten jest drugim, po jaki sięgnęłam w życiu. Pierwszy dotyczył niemowląt, dziś moje dziecię ma 8 lat :-) Sięgnęłam po "Twoje kompetentne dziecko" z wielką nadzieją na dawkę cennej nauki, rad, wsparcia w objętej drodze i wskazówek na owocne kroczenie nią. Skończyłam lekturę z niepewną miną. Nie twierdzę, że to zły poradnik, absolutnie nie jest zły. Zawiera sporo cennych uwag i spostrzeżeń, pozwala inaczej spojrzeć na tradycję i utarte w naszym społeczeństwie schematy dotyczące wychowywania dzieci, rady, krytykę i zasady wpajane nam przez rodziców, uczynne ciocie i gorliwych dziadków :-) W sporej części zgadzam się z przekazem J. Juula. Część, z którą się nie mogę zgodzić to nie jest coś, co neguję. To po prostu treść, której nie rozumiem. Podejrzewam, że jest to wypadkowa kilku czynników: zbyt dosłownego albo zbyt powierzchownego tłumaczenia na język polski, schematów mocno zakorzenionych w mojej głowie przez naszą kulturę i moje własne wychowanie, zbyt...

Kasia | 2015-11-07

To rzeczywiście, jak głosi okładka „lektura obowiązkowa świadomego rodzica”. Właściwie główny cel książki można by chyba ująć jako poszerzanie świadomości swojego rodzicielstwa. Juula stawia tezę kompetencji dziecka, nie w znaczeniu zdolności, inteligencji czy czegoś podobnego. Twoje kompetentne dziecko daje Ci informację zwrotną co do Twoich zachowań czytelniku, niezależnie czy Ty sam jesteś świadomy ich znaczenia czy też nie.
To prawda, nie jest to łatwa lekcja. To poszerzanie świadomości siłą rzeczy czasem będzie bolesne. Też tak tego doświadczam. Przyznaję, że początek lektury był dla mnie emocjonalnie trudny. I choć autor mówi jasno, że nie ma doskonałych rodziców, ani nawet „w przybliżeniu doskonałych”, to jednak korci, żeby schować głowę w piasek i udawać, że mnie to nie dotyczy… Żeby tej pokusie nie ulec czytam od czasu do czasu dobre książki dla rodziców. Ta do nich należy.
Pozostała część recenzji na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Ela91 | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Czyta się szybko i przyjemnie. Jesper Jull europejski autorytet w dziedzinie wychowania napisał książkę pt. „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?” Jest to lektura obalająca mity dawnego wychowania. Przez 260 kartek pedagog stara się odpowiedzieć na pytanie zawarte w podtytule książki: Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Po przeczytaniu tej publikacji, mogę powiedzieć: Dzieci potrzebują partnerskiej rozmowy, nie chodzi tu o pozwalanie dzieciom na wszystko, ale o uwzględnianie ich zdania w podejmowaniu ostatecznych decyzji, opartych na kompromisie. Wówczas dzieci kształtują zdrowe poczucie własnej wartości i wiary w siebie (jeśli chcesz widzieć różnice między tymi dwoma pojęciami, błędnie używanymi zamiennie, przeczytaj „Twoje kompetentne dziecko” Jespera Juula), zdrowe relacje rodzinne i rówieśnicze, zdrowe przekonania i postawy (bez grzecznych i wulgarnych zachowań – za to z zachowaniem wierności sobie). W książce tej znaleźć...

KasiaW | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Lektura obowiązkowa każdego rodzica!
Muszę przyznać, że jestem nieco rozczarowana tą książką. Nie dlatego, że Autor pisze bzdury, wręcz przeciwnie! Dziwnie to brzmi:) Myślę, że wielu rodziców podświadomie zna zasady zawarte w tej książce ale nie ma odwagi aby je stosować. Mnie osobiście to co przeczytałam dodało odwagi aby wreszcie zacząć działać tak jak już od dawna chciałam ale wydawało mi się niewłaściwe z powodu tradycyjnych naleciałości nt traktowania dzieci. Oczywiście przeczytałam tu wiele nowych stwierdzeń ale ogólnie treść książki usystematyzowała to o czym już wiedziałam. Co ciekawe podejście Juul'a jest w wielu punktach zbieżne z filozofią Beaty Pawlikowskiej, którą również polecam rodzicom i nie tylko. Przede wszystkim trzeba polubić siebie, tak szczerze, głęboko a dopiero wtedy będziemy mogli z szacunkiem traktować nasze dzieci i innych ludzi.

eddek | 2013-10-04
Przeczytana: 01 października 2013

Niezwykła książka, opisująca to, co najprostsze - codzienny szacunek, odpowiedzialność, podmiotowe traktowanie siebie, partnera, dziecka. Napisana zgodnie z tym, co zawiera - z szacunkiem do czytelnika, bez ocen. Książka, do której z pewnością będę wracać.

tamumarta | 2011-11-28
Przeczytana: 04 września 2011

Książka o 180 stopni zmieninła moje opinie na temat wychowywania dzieci. Wracam do niej raz za razem szukając wskazówek i inspiracji

Yooki | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane, Wychowawcze, 2017
Przeczytana: 12 września 2017

To trudna książka.
W koncepcji nieco podobna do Summerhill, jednak bardziej życiowa i przystająca do realiów życia w społeczeństwie.

Trudna bo wymaga od rodzica akceptacji faktu, że to on jest źródłem problemu a nie jego dziecko. Wymaga uświadomienia sobie, że nasze przekonania o wychowaniu dzieci mogą nie być jedyną słuszną drogą.

Ta książka rozbija układankę ww przekonań w drobny mak. Zmusza do ponownego przemyślenia: dlaczego jak tak postępuję? co chcę osiągnąć? co to tak naprawdę oznacza dla mojego dziecka?

Bardzo polecam. Warto spojrzeć na siebie i swoją relację z dzieckiem obiektywnym okiem z dystansu. Ta książka mnie wiele nauczyła.

gosia | 2014-12-19

Jedna z dwóch pozycji z zakresu "rodzicielstwa bliskości", która do mnie trafiła w 99%. Zostaje z nami na półce na stałe. Myślę, że w związku rozwojem dzieci i zapewne nadchodzącymi nowymi problemami- jeszcze nie raz do niej wrócę.

Magdalena | 2016-02-16
Przeczytana: 01 lipca 2014

Zanim sięgniesz po tę książkę, powinnam Cię ostrzec, że wytrąci Cię ona z dobrego samopoczucia. Pokaże bowiem i obnaży próby manipulacji, powielane głupie schematy i – nieważne już, czy popełniane świadomie czy nieświadomie (przynoszą szkodę tak czy inaczej) – gwałty na naturze i godności naszych dzieci.

Nie każdy ma też szczęście spotkać w życiu mądrych rodziców. Być może lektura tej książki przyniesie pożytek także tym czytelnikom, którzy dzieci nie mają, ale mają rodziców – to równie dobry powód, by do Juula zajrzeć. Zrozumienie pewnych mechanizmów może przynieść ulgę, a nawet i wybaczenie.
czytaj dalej... www.magdalenagolda.com/blog/kompetentne-dziecko
www.facebook.com/twojezycietwojasprawa/

lubo | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Absolutna rewelacja! Autor ujął w słowa to, co ja czułam od dawna, co było dla mnie logiczne i naturalne. Niestety wokół słyszy się głosy, które zagłuszają ten wewnętrzny... Polecam gorąco