Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
Barbara BaranAlicja Długołęcka Wydawnictwo: W.A.B. poradniki
poradniki
W.A.B.
2022-06-15
2022-06-15

Okładka książki #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie Alicja Długołęcka, Agata Loewe, Michał Pozdał, Anja Rubik
#sexedpl. Rozm... Alicja Długołęcka,&...
Okładka książki Ginekologia dziecięca i dziewczęca Białka Agnieszka, Romuald Dębski, Alicja Długołęcka
Ginekologia dz... Białka Agnieszka, R...

Bardzo dobra, potrzebna książka, która wiele tematów przybliża i oswaja. Do przeczytania dla rodziców dzieci w każdym wieku.

Rozmowy o tym, jak poruszać tematy seksu i intymności w dziećmi.

Rozmowy o tym, jak poruszać tematy seksu i intymności w dziećmi.

Bardziej przydatna niż myślałam. Odpowiada na nurtujące pytania. Rozmowy znanych: Maciej Stuhr, Michał Żebrowski, Martyna Wojciechowska, Narcin Prokop (i.in) z wykwalifikowanymi psychologami. Nie zawsze sie zgadzam z tym co czytam, ale takie dyskusje i książki są potrzebne, jako drogiwskazy dla rodzicow w dynamicznie zmieniającym się świecie.

[RECENZJA DWÓCH KSIĄŻEK]
To są po prostu dobre książki, przekazujące dużo wiedzy zarówno dla nastolatków, jak i dla rodziców.

Wersja dla nastolatków (4⭐) została wydana kilka lat temu i zawiera podstawową wiedzę, więc aktualnie kilka rzeczy można by było do niej dość lub zmienić (nie pamiętam już czego mi brakowało). Nie mniej uważam, że każda młoda osoba powinna się z nią zapoznać, tym bardziej jeśli w domu temat seksulności/dojrzewania jest tabu. Przeszkadzały mi tylko dwie rzeczy napisane w przedmowie: 1) pierwsze doświadczenia seksuale w wieku 18lat, to dość późno - NIE. Każdy jest gotowy w innym momencie, co nawet chyba jest wspomniane w książce; 2) seks dotyczy każdego - NIE. Seksualność (dojrzewanie) dotyczy wszystkich, seks nie.

Wersja dla rodziców (4.5⭐)(lub osób zajmujących się dziećmi 0-18 lat) jest nowsza, w trochę innym formacie i ma więcej tekstu. Początkowo myślałam, że ta ilość tekstu jest dobra, ale po połowie zmieniłam zdanie. Pytania i odpowiedzi się powtarzały praktycznie w każdym przedziale wiekowym (książka jest podzielona na takie przedziały) i naprawdę miałam już dość czytać 5 raz tej samej odpowiedzi, tylko napisanej innymi słowami. Czasami też odpowiedź zupełnie nie pasowała do pytania - co jest trochę zabawne, ale tylko trochę, bo jednak to książka edukacyjna. Coś co mnie naprawdę zdenerwowało to stwierdzenie, że jeśli dziecko nie chce patrzeć na całującą się parę i przeszkadza mu, gdy rodzice okazują sobie uczucia, to ,,Trudno, trzeba przyjąć do wiadomości, że zawaliliśmy sprawę. Czegoś zabrakło we wcześniejszej edukacji." - NIE. Skoro całą książka kładzie nacisk na szanowanie granic dziecka, to dlaczego w takiej sytuacji jest to ,,zawalenie sprawy"? To, że dziecko (czy nawet osoba dorosła) brzydzi się widząc całujących się/ okazujących uczucia ludzi wcale nie znaczy, że z tego nie wyrośnie albo że samo będzie się brzydziło to robić - to znaczy tyle, że nie chce tego widzieć i powinno się to uszanować (tym bardziej, że pewnie większość ludzi przechodziła fazę na "fuj uczucia").
Ale żeby nie było tak negatywnie, to książka jest naprawdę dobra, a na wyróżnienie zasługuje rozdział z rozmowami o seksulności osób niepełnosprawnych i osób LGBT+ - najwięcej jest o osobach trans i tranzycji.

[RECENZJA DWÓCH KSIĄŻEK]

Bardzo mądra książka. Wyjaśniła mi wiele rzeczy na temat tego jak postępować z dzieciakami na różnych etapach ich życia w kwestiach związanych z seksualnością.

Świetny poradnik dla rodziców, ale nie tylko. Uważam, że nigdy nie jest za późno żeby jeszcze się czegoś dowiedzieć, a myślę że każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tam chociaż jedną rzecz o której jeszcze nie wiedział. Książka jest świetnie podzielona. Na całe szczęście zagadnienia i zjawiska opisują eksperci, a zaproszone do współpracy znane osoby zadają głównie pytania. Dobra pozycja żeby mieć, przeczytać i wracać co jakiś czas.

Ta książka jest bardzo potrzebna. Bardzo dobrze napisana, skarbnica wiedzy i to wiedzy podanej w naprawdę bardzo trafiający sposób. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Nie tylko rodzice dojrzewających dzieci. Nie tylko rodzice. Po prostu każdy.
Książka daje wiedzę o tym czym jest seksualność na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. Szczególnie rodzicom by wiedzieli jak podejść do tematu w każdym wieku dziecka, by umieli je wspierać i zawsze być po jego stronie pomimo własnej niewiedzy czy niepewności.
Bardzo wartościowy poradnik.

"Jak rozmawiać w domu o słowie na "s"?

Taka mnie myśl naszła po lekturze, że nijak się nie da, jeśli my dorośli nie będziemy potrafili między sobą o "tych sprawach" rozmawiać bez śmieszkowania, uszczypliwości, krępacji. Czy my pokolenie 20-30 latków tak potrafimy? Czy ktoś nas tego nauczył? No więc jak mamy zatem rozmawiać o seksualności z dziećmi, gdy sami nie czujemy się z tym dobrze?

Dlatego marzą mi się takie rozmowy, jakie przeczytacie w tej książce. Rozmowy pełne swobody, merytoryczne, bez oceniania i pełne zrozumienia. To nie jest podręcznik seksuologii, ani poradnik o seksie, ta książka to jest zapis ze spotkań jakie odbyły się między ludźmi, którzy znają się na temacie (psycholodzy, terapeuci, seksuolodzy, edukatorzy seksualni) a zaproszonymi do projektu znanymi osobami. Takie rozmowy równie dobrze mogliby przeprowadzić z nami nasi rodzice. Mogliby...

SEXED.PL powstała, aby pomóc współczesnym rodzicom wspierać dzieci w ich rozwoju fizycznym i psychicznym od 0 do 18 roku życia i dalej jeśli będzie taka potrzeba. Problemy, pytania, zagadnienia zostały podzielone ze względu na dany wiek dziecka. I tak o wspólnym kąpaniu się z dziećmi przeczytacie w dziale 0-5 lat, a o tym jak reagować, gdy w pokoju dziecka znajdziemy prezerwatywy w dziele 15-18. Choć tak naprawdę wiele tematów przewija się przez całe życie dziecka i trudno uznać, że coś mamy odfajkowane i z głowy. Aby nasze dzieci dobrze czuły się we własnym ciele i z szacunkiem podchodziły do seksualności rówieśników, warto pracować nad tym od początku i nieustannie.

Pamiętajcie "przymykając oczy na fakty, nie zatrzymamy rozwoju seksualnego dziecka. Będzie i tak przebiegał, tylko poza naszą świadomością". Pytanie, czy chcemy aby nasze dzieci o seksie dowiadywały się z Bravo Girl, czy od nas? Odpowiedźcie sobie na nie sami...

---

W 2017 roku z inicjatywy Anji Rubik powstała kampania edukacyjna Sexed.pl skierowana do młodzieży szkolnej, której celem była poprawa dostępu do edukacji seksualnej. Projekt zaowocował powstaniem fundacji, a książka to kolejny jej etap.

"Jak rozmawiać w domu o słowie na "s"?

To poradnik dla Rodziców, dla Rodziców, którzy chcą wiedzieć jak rozmawiać z własną pociechą o dojrzewaniu, płci, seksualności.

Ale po kolei. Ta pozycja to zapis rozmów znanych celebrytów, którzy sami będąc Rodzicami starają się lepiej poznać i zrozumieć swoje dzieci. Na ich pytania odpowiadają ekspertki i eksperci w dziedzinie psychologii, pedagogiki i edukacji seksualnej. To książka, która ukazuje jak zmienia się młody człowiek od momentu narodzin do osiągnięcia pełnoletności.

W obecnych czasach, gdzie dostęp do bardzo różnej tematyki w internecie jest powszechny, taki przewodnik wydaje się być niezwykle potrzebny i ważny. Temat seksualności często jest tematem tabu, a mały człowiek z wiekiem zaczyna zadawać coraz więcej pytań, zaczyna poszukiwać odpowiedzi na nurtujące pytania,ale także ma kontakt z treściami, nie zawsze adekwatnymi do wieku czy opartymi o rzetelną wiedzę. Warto sięgnąć po ten poradnik by nie tylko wiedzieć jak, ale i kiedy, rozmawiać i reagować.

Edukacja seksualna niestety bywa mylona z seksualizacją dzieci. Zajrzyjcie do tego przewodnika i przekonajcie się, że to zupełnie różne kwestie.
Ciekawe tematy, mnóstwo pytań i odpowiedzi oraz fotografie, otwiera oczy i zdecydowanie poszerza horyzonty.

Bardzo wartościowa książka.

Bardzo wartościowa książka.