Mocno mnie przytul

Wydawnictwo: Mamania
Besame mucho
Anna

Kolejna książka pediatry uwielbianego przez tysiące rodziców na całym świecie! "Mocno mnie przytul" to książka napisana w obronie dzieci, ale z ogromną sympatią dla rodziców. Stanowi mocny i pełen rzeczowych argumentów głos przeciwko teoriom samozwańczych ekspertów, którzy niemal obsesyjnie propagują konieczność przestrzegania harmonogramów i planów, drobiazgowych systemów kar i nagród, a...

Kolejna książka pediatry uwielbianego przez tysiące rodziców na całym świecie!

"Mocno mnie przytul" to książka napisana w obronie dzieci, ale z ogromną sympatią dla rodziców. Stanowi mocny i pełen rzeczowych argumentów głos przeciwko teoriom samozwańczych ekspertów, którzy niemal obsesyjnie propagują konieczność przestrzegania harmonogramów i planów, drobiazgowych systemów kar i nagród, a czasem nawet izolacji dziecka od rodziców.

Carlos Gonzalez, uznany autorytet pediatryczny, autor m.in. popularnej również w Polsce książki "Moje dziecko nie chce jeść", mocno wierzy (co więcej - udowadnia to!), że dzieci są dobre, szczere, towarzyskie, wyrozumiałe i że z całą pewnością zasługują na tyle miłości, ile tylko jesteśmy im w stanie zaofiarować. Żartobliwie i z humorem autor komentuje zakorzenione mity i teorie wychowawcze, pokazując jednocześnie, że najważniejsze, co można zrobić dla dziecka, znajduje się nie w umysłach teoretyków wychowania, ale w naszych sercach.

źródło opisu: http://www.mamania.pl/

źródło okładki: http://www.mamania.pl/

Okulary_na_nosie | 2018-06-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Idąc za ciosem świetnej książki "Moje dziecko nie chce jeść", zamówiłam kolejną tego samego autora. Przekazuje ważne kwestie, że dzieci są z natury dobre i jeśli chcemy coś dziecku powiedzieć, albo zrobić, zastanówmy się czy to samo byśmy zrobili żonie, mężowi, czy koledze z pracy. Mowa tutaj o krzyku za jakiś "występek", klapsach, zostawianiu samemu w trudnych momentach, w trakcie płaczu. Dzieciom należy się taki sam szacunek jak dorosłym.
Styl pisania bardzo zbliżony do poprzedniej książki, ale przeszkadzało mi na siłę udowadnianie wad badań naukowych innych ekspertów. Sięgnęłam po jego książkę już z pewnym nastawieniem, że nie chcę dzieci wychowywać w atmosferze gróźb, przemocy i kar. Zatem nie potrzebuję dodatkowej, rozbudowanej argumentacji, że jest to złe. Bardzo ciekawe były za to analogie do prymitywnych cywilizacji i świata zwierząt.
Cieszy mnie natomiast fakt, że jako kolejna osoba wskazuje, że tak negowane obecnie przez wszystkich noszenie dzieci na rękach,...

Eliza | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Autor podchodzi do tematu dzieci z bardzo dużą wyrozumiałością i patrzy na nie tak jak wielu z nas nigdy by nie spojrzało.
Moim zdaniem książka nie odpowiada na "pytanie" zawarte w podtytule, jednak jest warta przeczytania.

Dla mnie najcenniejsze w książce są fragmenty wyjaśniające zachowania dzieci na przykładzie tego jak dorośli by się zachowali w podobnej sytuacji. I wiecie co? To działa! Dzieci nie są z natury krnąbrne ani egoistyczne, na ich miejscu postąpilibyśmy tak samo lub gorzej.

Serdecznie polecam. Może zmienić postrzeganie dziecięcych zachować i sprawić że będziemy bardziej wyrozumiali :)

linka35 | 2017-08-28
Przeczytana: styczeń 2017

Są takie książki, podczas których czytania czujesz się jak na spotkaniu z dobrym znajomym przy kawie. Podobnie czytało mi się "Mocno mnie przytul". Poniekąd sama zostałam przytulona. Bardzo fajnie i szybko się czyta historyjki, które tak naprawdę rozprawiają się z mitami, które nadal funkcjonują w naszym społeczeństwie dotyczącymi wychowywania dzieci. Jak to u Gonzalesa sporo przypisów do źródeł, z których korzystał. Nie jest to jednak język trudny, naukowy ale przystępny raczej dla każdego rodzica. Nie bez znaczenia jest także, że sam autor należy do propagatorów karmienia piersią czy rodzicielstwa bliskości.

Martyna | 2019-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Oceniam książkę na 1. Autor całą książkę napisał w sposób sarkastyczny. Nie podaje żadnych wiarygodnych źródeł, krytykuje w bardzo nieprzyjemny sposób inne poglądy i postępowanie. Nie polecam

deli | 2018-02-09

ksiązka, która pomaga zrozumieć dziecko, która każe spojrzeć inaczej na 'manipulantów' i 'wymuszaczy'; świetne porównania do nas dorosłych; książka nie daje stricte odpowiedzi, co zrobić w danej, trudnej sytuacji, ale swoją mądrością i zwróceniem się ku dziecku, pomaga po prostu lepiej "być" z dzieckiem - zbudować tytułową silną więź

lazy_butterfly | 2016-09-19

"Mocno mnie przytul" to książka kładąca szczególny nacisk na obalanie mitów wychowawczych, z którymi styka się każda matka i ojciec. Autor zmierza się z nimi używając często dowodów naukowych, ale jeszcze częściej zdrowego rozsądku. Nierzadko zestawia współczesne, z naciskiem na zachodnie, rodzicielstwo z tym bardziej "pierwotnym".
Gonzales dziwi się, jak łatwo pole decyzyjne w zakresie dzieci oddaliśmy różnej maści autorytetom z tytułami naukowymi, a także (sic!!) pediatrom. Jak daleko oddaliliśmy od normalności w reakcji na potrzeby dziecka, przemianowując je jednocześnie w chciejstwa i fanaberie.
Od zawsze naturalne dla naszego gatunku jest karmienie dziecka piersią, noszenie na rękach, spanie z rodzicami. Ale również częste nocne karmienia, nocne pobudki i głośny płacz, gdy matka znika z pola widzenia. Dla współczesnych matek często nie jest to super wygodne, ale dobrze mieć świadomość, że wspomniane elementy nie są "współczesną fanaberią świrniętych ekomatek", lecz...

sonnerin | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

W książce przedstawione zostały pewne założenia co do rodzicielstwa bliskości. Autor bardzo szeroko rozpisuje się o zwyczajach wychowawczych zwierząt oraz prostych plemion indiańskich. Tłumaczy, skąd biorą się pewne zachowania dzieci.
W rozdziale 3. Teorie, których nie podzielam Gonzales przytacza stosowane ongiś metody wychowawcze, przedstawia ich tło historyczne i logicznie krytykuje.
Natomiast, w mojej opinii, książka ta w znacznym stopniu sprowadza się do stwierdzenia "współspanie jako remedium na wszelkie bolączki wychowawcze młodych dzieci". Pod tym względem książka generalizuje i sprawia, że rodzice, którzy nie śpią ze swoimi dziećmi mogą poczuć się gorzej, że robią krzywdę dziecku. Uważam, że w rodzicielstwie bliskości Gonzalesa pominięto uczucia i potrzeby rodziców oraz realia dzisiejszych czasów.

Marta Ka | 2019-03-17
Na półkach: 2019, Przeczytane