Wyzwanie czytelnicze LC

Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe

Tłumaczenie: Bogumiła Malarecka
Wydawnictwo: MIND
Unconditional parenting. Moving from rewards and punishments to love and reason
Kohn, Alfie, wychowanie
naranja81

Książka wybitnego amerykańskiego psychologa może zaskoczyć rodziców przyzwyczajonych do tradycyjnych poglądów na temat wychowania i dyscypliny. Powołując się na dziesiątki fachowych badań, autor demonstruje negatywne skutki kontrolowania dzieci za pomocą nagród, pochwał i kar. Co ważniejsze, demonstruje także, jak niszcząca dla dziecięcej psychiki jest warunkowa akceptacja, tak zwana miłość odmawiana, zależna od tego, czy dziecko spełnia oczekiwania rodziców. Jest ona częstym środkiem wymuszania posłuszeństwa u dzieci. Kohn obnaża również współczesną kulturę współzawodnictwa i presję sukcesu, która ciąży na współczesnych dzieciach i młodzieży. Jego książka to lektura obowiązkowa każdego rodzica, który chciałby być na bieżąco z najnowszą wiedzą na temat dzieci.
Książka zdobyła najważniejszą amerykańską nagrodę dla książek parentingowych: złotą nagrodę NAPPA (National Parenting Publications Awards) w 2006 roku.

źródło opisu: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=wychowanie-bez-nagrod-i-kar

źródło okładki: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=wychowanie-bez-nagrod-i-kar

Przemysław Zyra | 2018-04-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Recenzja pisana drugi raz nigdy nie będzie taka sama, jak pierwsza - pisana w emocjach i pewności przekonań, ale usunięta przez błąd przeglądarki :)

Jako osoba, która z założenia stara się negować rzeczywistość - tj. stawiać pytania o przyczynę i sens - a także człowiek lubiący żyć po swojemu (czasem poza głównym nurtem) z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę, która nietypowy pomysł na wychowanie podaje już w samym tytule. Szybko jednak minął mój entuzjazm, a sam przekaz książki nie spowodował znaczących zmian w moim postrzeganiu kwestii wychowania. Moje główne zarzuty do książki to:
- Pycha autora. Z jednej strony zarzuca on szereg złych intencji rodzicom i wychowawcom, pokazując ich agresję w stosunku do myślących i wychowujących inaczej, a z drugiej strony sam odnosi się do myślących inaczej z pogardą.
- Brak naukowego poparcia. Autor pokazuje wiele swoich przemyśleń i wyrwane z kontekstu wypowiedzi innych autorów by przedstawić sposób wychowania bez ukazania jego...

Krzysiek | 2018-09-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2018

Sięgnąłem z polecenia w "Doktrynie Jakości" A.J.Bliklego. Warto przeczytać, nie ze wszystkim się zgadzam, jak w większości tego typu książek mówiących co i jak powinniśmy robić :) Ale wiele cennych rzeczy i podejść można z niej wyciągnąć. Polecam.

papparara | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po "Wychowanie bez nagród i kar" sięgnęłam zachęona dotychczasową czytelniczą przygoda z publikacjami wydawnictwa Mind.

Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś konstruktywnego na temat zawarty w tytule. Zamiast tego trafiłam na pozycję skupioną przede wszystkim na prezentowaniu negatywnych aspektów wszelkich innych niż propagowana metod wychowawczych oraz popierających te opinie rezultatów badań.

Znamienne jest, że autor niezwykle mocno potępiający takie postawy rodziców jak: nadmierny krytycyzm, brak empatii, poczucie wyższości czy przekonanie o własnej nieomylności; przejawia wobec tychże rodziców nastawienie zawierające dokładnie te elementy.

Cała koncepcja "wychowania bezwarunkowego" wg Alfiego Kohna opiera się na stawianiu dziecka na pierwszym miejscu, co sugeruje, że potrzeby dorosłych nie są równorzędne z jego potrzebami. Co więcej autor ma tendencję do mylenia tychże dziecięcych potrzeb z życzeniami i zachciankami (np. prośba o podanie kanapki przez dziesięciolatka...

Ineczka | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Polecam.
To pozycja dla rodziców wyposażonych w duże złoża empatii i chcących traktować dzieci jak pełnowartościowych ludzi, bez wykorzystywania swojej pozycji jako starszego i zawsze''mądrzejszego".

Jeśli ktoś chce mnie nauczyć, jak wychowywać dzieci z szacunkiem dla nich, ich potrzeb, prawem do własnego zdania, bez używania przemocy słownej i manipulacji, to ja chcę się tego nauczyć.

dagins | 2014-05-30
Przeczytana: 29 maja 2014

Zwykle unikam poradników parentingowych, ale ten zachęcił mnie hasłem "rodzicielstwo bezwarunkowe". Czytałam dość długo, z przerwami, ale dzięki temu wiele z trafnych spostrzeżeń Alfiego Kohna ze mną pozostanie. Bycie rodzicem to codzienne wyzwanie. Nie da się być rodzicem idealnym, ale można być rodzicem, który nie szkodzi, a wspiera dziecko we wszystkich jego działaniach. Stwierdzenie Kohna, że karanie i nagradzanie to dwie strony tego samego medalu, czyli manipulowanie dzieckiem, jest nieco szokujące, ale warte zastanowienia. Myślę, że to jest wreszcie propozycja wychowania w miłości, z szacunkiem dla drugiego człowieka, którym jest dziecko, dalekie od wychowania autorytarnego i od "bezstresowego". Polecam.

linka35 | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Książka, na którą na pewno nie każdy jest gotowy. Ogromne zderzenie behawioryzmu - miłości warunkowej, karania i nagradzania z podejściem bardziej bliskościowym nastawionym na miłość bezwarunkową i budowanie relacji z dzieckiem. Jeszcze jakiś czas temu sama nie byłam na nią gotowa. Teraz przywitałam ją z radością.
Napisana jest w bardzo rzetelny naukowy sposób (spora liczba przypisów i odnośników do badań naukowych). Nie jest to jednak język stricte naukowy dzięki czemu każdy przeciętny rodzic nie zostanie odstraszony trudno brzmiącymi pojęciami psychologicznymi.
Polecam ją każdemu jako materiał do refleksji nad językiem i sposobem w jaki odnosimy się do swoich dzieci.

Sigur Varno | 2014-04-24

Książka, która powinna stać w domu każdego obywatela na planecie Ziemia.
Osoba która napisała, że "koncepcja "wychowania bezwarunkowego" wg Alfiego Kohna opiera się na stawianiu dziecka na pierwszym miejscu" nie zrozumiała tej książki, a może nawet jej nie przeczytała do końca. Alfie Kohn, Jesper Juul to faceci, których najbardziej podziwiam. Reprezentują wrażliwość, którą my Polacy w większości utraciliśmy, i bardzo cierpimy z tego powodu. GORĄCO POLECAM! Lektura obowiązkowa.

Ewka08727 | 2018-09-28
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Tak! Zgadzam się z autorem. Kary i nagrody nie działają.Trzeba empatii, rozmowy i czasu, który MUSIMY poświęcać dzieciom. Polecam wszystkim rodzicom, którzy myślą, że jak postawią dziecko do kąta to się problem sam rozwiąże.

Eliza | 2018-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2018

Lektura warta przeczytania, i moim zdaniem, wdrożenia. Można skonfrontować ją z własnym dzieciństwem i pomyśleć jakim by się było człowiekiem gdyby nie tradycyjny model wychowania.

My będziemy próbować :)

Dorota | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

To mądra i poruszająca książka o życiu - nie tylko o wychowaniu. O tym jak budować dobrą relację - nie tylko z dzieckiem. O tym, by w natłoku codziennych spraw, nie stracić z oczu tego, że wychowujemy małego człowieka do tego, by w życiu był szczęśliwym, zrównoważonym dorosłym, a nie wiecznie posłusznym dzieckiem.
To co było dla mnie najtrudniejsze to zrozumienie, że nagrody i kary to dwie strony tej samej monety. Łatwiej było mi przyjąć, że kary nie są skuteczne, niż to, że wspólne świętowanie sukcesów, sportowa rywalizacja czy nagroda, która czeka na końcu trudnego zadania może psuć radość i zniechęcać przed podejmowaniem kolejnych wyzwań.
Dla mnie lektura tej książki była też okazją do przyjrzenia się bagażowi, który niosę. Z pewnością pozwoliła mi przełamać pewne rodzicielskie "klisze", które odziedziczyłam po swoich rodzicach.
To jedna z tych książek, którą będę polecać i którą chcę zachować w swojej biblioteczce.