Przenikanie światów. Z życia pięciu wielkich religii

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
Prolináni světů.Ze života světových náboženstvi
978-83-7030-759-2
religie
religia
justi

Książka ks. Tomáša Halíka bezpośrednio nawiązuje do cyklu 18. programów o pięciu największych religiach świata oraz ich podstawowych obrzędach, emitowanego w 2006 r. przez Czeską Telewizję. Cykl ten mieli także okazję oglądać polscy telewidzowie. Autor odbył podróż w miejsca, w których z bliska próbowali poznać i zrozumieć wartości, jakimi kierują się wyznawcy poszczególnych religii.

Przenikanie światów stanowi także kontynuację myśli Autora, że można (i trzeba) odnaleźć drogę do porozumienia i odnalezienia wspólnej płaszczyzny pomiędzy tradycyjnymi religiami, a zsekularyzowanym światem Zachodu. Pogłębiająca się między nimi – za sprawą dążenia za wszelką cenę do laickości życia – przepaść, prowadzi do powstania sytuacji, w której areligijność zajmuje miejsce religii, a przestrzeń religijna zamiast prowadzić do pokojowego współistnienia, staje się często przestrzenią konfliktu. Współczesność niejako wymusza nowe otwarcie chrześcijan na tę sytuację, nowe spojrzenie na wiarę i jej wyrażanie, wreszcie nową misję łączenia kultur w obliczu kolejnej historycznej przemiany.

źródło opisu: http://sklep.ksj.pl/przenikanie-swiatow.html

źródło okładki: http://sklep.ksj.pl/przenikanie-swiatow.html