Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać356
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać23
- ArtykułyTworzyć poza rozsądkiem. Przypadek Francisa Forda CoppoliAdam Horowski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Nicoletta Celli
1
6,4/10
Pisze książki: religia
Nicoletta Celli, absolwentka wydziału filologii orientalnej, doktor historii sztuki Indii i Azji Wschodniej, obecnie jest wykładowcą historii sztuki chińskiej i japońskiej na uniwersytecie Ca'Foscari w Wenecji. Przez wiele lat, podczas licznych podróży do Azji prowadziła badania nad sztuką i myślą buddyjską, koncentrując się przede wszystkim na biografii Buddy przedstawionej w tekstach, sztuce oraz obrzędach starożytnych i współczesnych. Autorka wielu artykułów, specjalistycznych publikacji oraz książek poświęconych sztuce i ikonografii buddyjskiej. Jest prelegentem i wyspecjalizowanym przewodnikiem w dziedzinie archeologii i historii sztuki orientalnej.
6,4/10średnia ocena książek autora
30 przeczytało książki autora
37 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Buddyzm Nicoletta Celli
6,4
Warto sięgnąć po ten leksykon choćby dla ilustracji, które są jego najmocniejszą stroną: gromadzą najważniejsze dzieła buddyjskie z całej Azji, przechowywane w muzeach na całym świecie. Jest to doskonałe wizualne uzupełnienie wiedzy o buddyzmie. Warstwa tekstowa jednak nie powala, przynajmniej w polskim tłumaczeniu. Lektura poszczególnych haseł często pozostawia więcej pytań niż daje odpowiedzi. Jeśli ktoś już wie coś o buddyzmie, chce powtórzyć i uporządkować wiedzę, zobaczyć jego przejawy w sztuce i zainspirować się do eskapad muzealnych i w teren - może się ta pozycja przydać.
Buddyzm Nicoletta Celli
6,4
Ta książka nie jest wolna od pewnych mankamentów, ale umówmy się: spróbujcie wyobrazić sobie, jak w formie leksykonu i na ograniczonej liczbie stron zawrzeć historię rozwoju jednej z trzech największych religii świata oraz opisać jej różne "frakcje" (na jednym końcu skali mamy buddyzm tybetański, na drugim buddyzm chan/zen),ich system wierzeń, najważniejsze teksty, praktyki i związaną z nimi estetykę czy kulturę.
Siłą rzeczy jest więc to książka pełna uproszczeń, która w dodatku wymaga od czytelnika wychwytywania istotnych informacji nie tylko z tekstu głównego, ale również z podpisów pod zdjęciami dzieł sztuki czy obiektów kultowych. Aby oddać sprawiedliwość autorce należy tu zaznaczyć, że sami badacze buddyzmu nie zawsze są zgodni w kwestiach historycznych czy doktrynalnych, a ogrom materiału może przytłoczyć.
Biorąc pod uwagę trudności z ogarnięciem tak dużego zjawiska i jego tekstów kultury, ta książka jest w gruncie rzeczy całkiem niezła. Zasygnalizuje pewne kwestie - nie myślcie, że po lekturze buddyzm w Tybecie wraz z historią tego kraju nagle stanie się jasny - i da pewne pojęcie, czego szukać dalej.