Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mary Boyce
1
7,6/10
Pisze książki: religia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
19 przeczytało książki autora
61 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Zaratusztrianie. Wiara i życie Mary Boyce
7,6
Zaratusztrianie. Wiara i życie (Mary Boyce)
Na lekcjach historii sporo miejsca poświęca się wojnom Greków z Persami. Sęk w tym że o Persach w podręcznikach w zasadzie nie ma nic poza tym że byli, mieli potężne imperium i toczyli wojny najpierw z Grekami, potem z Rzymianami. Ich obraz jest trochę na zasadzie tych Złych barbarzyńców, którzy chcą podbić szlachetnych Greków i resztę Europy. Wielka szkoda że w szkole Persowie są tak pomijani! Na lekcjach raczej nikt nie dowie się jaką religię wyznawali! A wyznawany przez nich zaratusztrianizm (zwany też zoroastryzmem),początkowo ściśle politeistyczny, później zreformowany przez proroka Zaratusztrę (choć do dziś są spory czy religia ta jest wciąż politeistyczna, henoteistyczna czy już monoteistyczna) wpłynął wielce na dzieje religii i choć jego korzeni należy dopatrywać mniej więcej w pra – religii, z której wyłonił się także późniejszy wedyzm (a co za tym idzie: współczesne warianty hinduizmu),jego teologia (dzień sądu, zmartwychwstanie, oczekiwanie na przyjście kogoś w rodzaju zbawiciela) wpłynęła silnie na judaizm, chrześcijaństwo i islam, a nawet buddyzm mahajana. Zaratusztrianizm był religią Persów do mniej więcej VII wieku, kiedy zostali podbici przez Arabów i siłowo nawróceni na islam, zaś ich niedobitki schroniły się w trudno dostępnych górskich terenach Iranu lub wyemigrowali do Indii. Religia ta jest najdłużej wyznawaną nieprzerwanie religią świata, choć obecnie jej wyznawców szacuje się na około 300 000 (Indie, Iran, iracki Kurdystan, Turcja, Azerbejdżan, diaspory w USA i Wielkiej Brytanii). Mary Boyce opisuje dzieje religii Zaratusztry, święte teksty, rytuały, zmiany zachodzące wśród kapłaństwa, laikatu, domów modlitwy. Koncentruje się głównie na okresie przedmuzułmańskim, ale dowiemy się z książeczki o dziejach tej społeczności aż do lat 70 XX wieku. Boyce z wielką sympatią odnosi się do tej religii, nie uważam tego jednak za wadę, ze względu na...specyfikę tej religii i tego co po podboju muzułmańskim wycierpieli jej wyznawcy. Jak najbardziej polecam, choć czasami Autorka posługuje się nieco...fachową terminologią, ale da się to „przeżyć”. Przy okazji dowiecie się dlaczego zaratusztrianie nazywani są przez muzułmanów czcicielami ognia ;)
Zaratusztrianie. Wiara i życie Mary Boyce
7,6
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem pracę Mary Boyce poświęconą dziejom jednej z najstarszych do dziś wyznawanych religii świata, irańskiego zaratusztrianizmu. Mimo iż książka ta napisana jest dość trudnym, pełnym fachowej terminologii językiem, przedstawia tytułowe zagadnienie w sposób bardzo kompetentny. Autorka podjęła się zaprezentowania czytelnikowi dziejów doktryny zaratusztriańskiej i jej wyznawców począwszy od stopniowego formowania się tego wyznania w prehistorycznym Iranie aż po lata panowania dynastii Pahlawich. Oczywiście stosunkowo najwięcej miejsca poświęciła dziejom okresu przedmuzułmańskiego, gdy zaratusztrianizm (w różnych zresztą odmianach) stanowił religię państwową Persji Achemenidów, Arsakidów i Sasanidów. Boyce omówiła tę problematykę dość wyczerpująco tak z historycznego, jak - chyba - religioznawczego punktu widzenia. Zaskoczyła mnie trochę skala wpływów zaratusztriańskich na inne wyznania, ten wątek Autorka wielokrotnie podkreśla. Ogólnie rzecz biorąc przedstawia niezwykle pozytywny obraz tej religii, pisze o zaratusztrianach z nieukrywaną sympatią. Ponieważ zaś mało istnieje dostępnych po polsku publikacji o religii Zaratusztry, tym bardziej warto się z pracą Mary Boyce zapoznać.
Tomasz Babnis