Opis krainy Gog. Latopis A.D. 2007

Okładka książki Opis krainy Gog. Latopis A.D. 2007 Marian Sworzeń
Okładka książki Opis krainy Gog. Latopis A.D. 2007
Marian Sworzeń Wydawnictwo: Więź Seria: Biblioteka Więzi publicystyka literacka, eseje
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka Więzi
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362610136
Tagi:
Gogol podróże reportaż Ukraina literatura rosyjska
Inne
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mikołów. Monografia historyczna 1222-2022. Tom 2 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Bronisława Jeske-Cybulska, Iwona Kurdziel - Drzewiecka, Maria Lipok - Bierwiaczonek, Halina Nocoń, Jerzy Polak, Jerzy Sperka, Marian Sworzeń, Barbara Sznober
Ocena 0,0
Mikołów. Monog... Grzegorz Bębnik, Ad...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 122 (2/2013) Ewa Bieńkowska, Marian Bizan, Janusz Drzewucki, Justyna Guze, Julia Hartwig, Zbigniew Herbert, Wiesław Juszczak, Jarosław Klejnocki, Jerzy Kronhold, Michael Krüger, Ewa Kuryluk, Maciej Miłkowski, Anna Piwkowska, Mieczysław Porębski, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Waldemar Siemiński, Michał Sobol, Jerzy Stempowski, Mark Strand, Marian Sworzeń, Adam Szczuciński, Arseniusz Tarkowski, Tomas Venclova, Adam Zagajewski
Ocena 6,0
Zeszyty Litera... Ewa Bieńkowska, Mar...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 119 (3/2012) Karol Berger, Ewa Bieńkowska, Harold Brodkey, Renata Gorczyńska, Julia Hartwig, Wiesław Juszczak, Tadeusz Kornaś, Jarosław Kuisz, Claudio Magris, Janusz Andrzej Majcherek, Krzysztof Michalski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Roberto Salvadori, Marian Sworzeń, Leszek Szaruga, Adam Szczuciński, Janusz Szuber, Wojciech Tomasik, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Jan Zieliński (historyk literatury)
Ocena 8,2
Zeszyty Litera... Karol Berger, Ewa B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
232
137

Na półkach: ,

Książkę Sworznia przeczytałem w kilka dni, odstawiając na bok inne, poważniejsze projekty. Po prostu nie mogłem sie oderwać, może dlatego, że sam chciałbym odbyć podobną podróż.

Sworzeń to przypadek erudyty-numerologa-grafomana, któremu wszystko sie kojarzy - na przykład w numerze biletu kolejowego widzi on jednocześnie daty bitew, liczbę lat panowania hetmana Mazepy, numerologiczną wartość swojego włąsnego imienia itp. Facet nie może się napić wódki bez ciągu skojarzeń łączących Ukrainę, Górny Śląsk, Rosję, Nabokova, Gogola i Bułhakowa. Właściwie 60% książki to taka właśnie nić krótkich skojarzeń, głównie historyczno-kultorowych. 30% to nieco bardziej konkretne wzmianki o Gogolu, a pozostałe 10% to właściwy dziennk podróży po Ukrainie 2007 roku.

Styl Sworznia nieco kojarzy mi się z Herbertem i jego esejami o malarstwie i kulturze europejskiej, chociaż u Herberta jest znacznie mniej numerologii i trochę na siłę budowanych piętrowych skojarzeń.

Osobiście czytało mi się to bardzo dobrze, znalazłem u Sworznia kilka inspiracji, np. z pewnościa sięgnę teraz po Kucharzewskiego i Bunina. Obawiam sie jednak, że Sworzeń byłby mniej strawny dla czytelnika o chłodniejszym stosunku do Gogola, Ukrainy itp. No, ale chyba właśnie na tym polega literatura wysoka.

Książkę Sworznia przeczytałem w kilka dni, odstawiając na bok inne, poważniejsze projekty. Po prostu nie mogłem sie oderwać, może dlatego, że sam chciałbym odbyć podobną podróż.

Sworzeń to przypadek erudyty-numerologa-grafomana, któremu wszystko sie kojarzy - na przykład w numerze biletu kolejowego widzi on jednocześnie daty bitew, liczbę lat panowania hetmana Mazepy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
825
109

Na półkach:

Erudycja autora robi duże wrażenie, aczkolwiek niestety ze szkodą dla lektury książki, zbyt mocno naszpikowanej odniesieniami, cytatami, dygresjami.

Erudycja autora robi duże wrażenie, aczkolwiek niestety ze szkodą dla lektury książki, zbyt mocno naszpikowanej odniesieniami, cytatami, dygresjami.

Pokaż mimo to

avatar
4892
120

Na półkach:

Nie wiem, może przykładałam ucho niezbyt gorliwie ale wydaje mi się, że o tej książce mimo nagrody Gdynia (eseistyka, 2012 rok) nie było zbyt głośno. Nawet tu na LC zaledwie (można powiedzieć) trzy osoby chcą przeczytać a nikt tego do tej pory nie zrobił. I tak sobie myślę - jak to żal. W zalewie byle jakich książek tak kapitalne przygody literackie właściwie gdzieś przepadają, znikają. Ile takich książek nie spotyka swoich czytelników i właściwie dlaczego?

A to najwyższej próby przygoda czytelnicza. Esej to zbyt sucha nazwa jak na tę cudownie erudycyjną prozę podróżniczo-literacko-sylwiczną. Wyważoną, urozmaiconą, trochę zabawną. Nie wiem jak to nazwać, wiem tylko, że czytanie było najwyższej klasy przyjemnością i obym więcej takich książek spotykała na swojej drodze. Czego i Wam wszystkim życzę.

Nie wiem, może przykładałam ucho niezbyt gorliwie ale wydaje mi się, że o tej książce mimo nagrody Gdynia (eseistyka, 2012 rok) nie było zbyt głośno. Nawet tu na LC zaledwie (można powiedzieć) trzy osoby chcą przeczytać a nikt tego do tej pory nie zrobił. I tak sobie myślę - jak to żal. W zalewie byle jakich książek tak kapitalne przygody literackie właściwie gdzieś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    6
  • Polskie
    1
  • 2k18
    1
  • Rosja, historia, literatura
    1
  • Do kupienia
    1
  • 1.Dzienniki/biografie/wywiady/listy
    1
  • Priorytetowe
    1
  • Z antykwariat
    1
  • 5.Rosja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opis krainy Gog. Latopis A.D. 2007


Podobne książki

Przeczytaj także