Wyzwanie czytelnicze LC

Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa

Wydawnictwo: Sic!
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu

Punktem wyjścia Czarnej ikony jest rejs sowieckich pisarzy po Kanale Białomorskim, zorganizowany przez GPU latem 1933 roku, oraz książka pt. Kanał Białomorsko-Bałtycki imienia Stalina. Historia budowy 1931-1934, która ukazała się niedługo potem. To kolektywne dzieło – efekt symbiozy nagana z piórem – autor sumiennie relacjonuje i zderza z prawdziwym obrazem prowadzonej w łagrach pieriekowki dusz, który może budzić grozę.

Marian Sworzeń podjął się zadania, jakiego nie wykonał nikt przed nim ani w Polsce, ani w Rosji: odszukał w źródłach niemal wszystkich uczestników niesławnego rejsu i skrupulatnie spisał ich personalia, przeciwdziałając w ten sposób widocznej tendencji do zacierania śladów tamtej eskapady w zbiorowej pamięci.

W szeregu nieświętych żywotów spotykamy pisarzy znanych (Gorki, Jasieński, Katajew, Szkłowski, Tołstoj, Zoszczenko), mniej popularnych i całkiem zapomnianych. Osobną część wypełniają sylwetki twórców, którzy po Kanale wprawdzie płynęli, ale później nie zostali zatrudnieni przy pisaniu wspólnej książki i dlatego pamięć o ich uczestnictwie w czekistowskim przedsięwzięciu zatarła się jeszcze bardziej. Większość z nich jest w Polsce mało znana, ale są wśród nich także autorzy cenieni i wydawani (Babel, Leonow, Pilniak). Czytelnik pozna też twórców, których dzieła współtworzyły oficjalną legendę Biełomoru (Lemberg, Pogodin, Rodczenko). Ujrzy Priszwina, piewcę przedrewolucyjnej Karelii, i Oleszę, rzeczywistego twórcę terminu „inżynierowie dusz”. Spotka się też – w kontekście Kanału – z innymi pisarzami tamtego czasu (Bułhakow, Mandelsztam).

Najważniejszymi bohaterami książki pozostają jednak więźniowie białomorskiego łagru: Ancifierow, Danzas, Helmersen, Lichaczow, Łosiewowie, Meyer, Sołoniewicz, Tieplicki i Witkowski. Autor rozmawia z ich „wysokimi cieniami”, które napotkał na swej drodze, gdy latem 2013 roku wyprawił się do Miedwieżjegorska, dawnej stolicy Biełbałtłagu. Dzięki temu Czarna ikona jest też pochwałą ludzkiej godności i duchowej niepodległości w niewyobrażalnie trudnych warunkach.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/413/Czar...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

kapitałka | 2018-11-21

Sześciuset stronicowa "Czarna ikona. Biełomor" przeczytana została
heroicznie od deski do deski. To o pisarzach radzieckich, którzy popłynęli słynnym rejsem w roku 1933 na pokładzie Anochina, a potem wysławiali niewolniczą, chorą inwestycję Stalina w księdze Kanał Biełomorski. Ogólnie temat ciekawy, a już szczególnie dla pisarza, bo co by sam zrobił na ich miejscu, jakich dokonał wyborów w obliczu być albo nie być? Z niej dowiedziałam się między innymi o wielu inspiracjach Bułhakowa dot. Mistrza i Małgorzaty, a także o tym, skąd autor Człowieka, który był czwartkiem zaczerpnął wielką chochlą.
Ale prawdziwym dla mnie objawieniem byli husyci na Syberii, w mundurach uszytych na zamówienie w Japonii, którzy siali postrach wśród bolszewików...

Konkwistador_druku | 2018-11-15

W czasach zapominania totalitarnych zbrodni, Sworzeń odkrywa kulisy haniebnego rejsu komunistycznych pisarzy, którzy przepłynęli luksusowym statkiem Kanał Białomorski, by potem wychwalać go w swoich pismach, jako wspaniałą inwestycję stalinowskiej Rosji. Ześwinienie artystów, którzy - czasem ze strachu, czasem dla wygody, pieniędzy, sławy - idą na daleki kompromis ze zbrodniami, przymykają oczy na śmierć tysięcy ludzi przy budowie bezsensownego Kanału, opiewają zasadność przedsięwzięcia, które okazało się fiaskiem. Czasem miernoty, czasem geniusze, a czasem pisarze, którzy by pewnie i na Zachodzie wyprodukowali niezgorsze czytadła, w świecie komunistów okazali się mieć gumowe kręgosłupy.
Autor opisał nie tylko mechanizm zakłamania ale i oprócz tego dał opis kilkudziesięciu sylwetek pisarzy rosyjskich i sowieckich. Solidna porcja erudycji w jednym woluminie.

Urszula | 2019-01-10
Wojciech Bednarczyk | 2018-12-31