Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa

Marian Sworzeń Wydawnictwo: Sic! literatura faktu
Sic!
literatura faktu
Inne

Żeby nie powtarzać po poprzednikach napiszę krótko:
Panie Marianie, jeśli przypadkiem zagląda Pan tutaj, chylę czoła i dziękuję, jak mogę najserdeczniej. Wspaniała i mądra książka. Potrzebna jak diabli w czasach, gdy zapominamy czy też chce się, byśmy zapomnieli, do czego prowadzi skrajna lewicowość.

Napisać o „Czarnej ikonie”, że jest iście monumentalna to jakby nic nie napisać. Napisać o jej autorze, że wykonał kawał naprawdę znakomitej i imponującej roboty nie oddaje w pełni skali jego osiągnięcia. Ale tak z „Czarną ikoną” Marian Sworzenia jest – to naprawdę monumentalna książka a ogrom pracy autora wgniata czytelnika w fotel.

Pomimo, że głównym wątkiem „Czarnej...

Sześciuset stronicowa "Czarna ikona. Biełomor" przeczytana została
heroicznie od deski do deski. To o pisarzach radzieckich, którzy popłynęli słynnym rejsem w roku 1933 na pokładzie Anochina, a potem wysławiali niewolniczą, chorą inwestycję Stalina w księdze Kanał Biełomorski. Ogólnie temat ciekawy, a już szczególnie dla pisarza, bo co by sam zrobił na ich miejscu, jakich...

W czasach zapominania totalitarnych zbrodni, Sworzeń odkrywa kulisy haniebnego rejsu komunistycznych pisarzy, którzy przepłynęli luksusowym statkiem Kanał Białomorski, by potem wychwalać go w swoich pismach, jako wspaniałą inwestycję stalinowskiej Rosji. Ześwinienie artystów, którzy - czasem ze strachu, czasem dla wygody, pieniędzy, sławy - idą na daleki kompromis ze...

• Reportaż
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • Obserwuje
  • -0- aNOWOŚCI 2017
  • Literatura polska (współczesna)
  • Historia literatury