Czeki bez pokrycia

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7399-483-6
klasyka
jagarkar

Pełna iście gogolowskiej satyry powieść, której akcja toczy się w arystokratycznych sferach II Rzeczypospolitej. Hrabia Jan Nawrecki, dandys, karierowicz, poseł na sejm, stara się o stanowisko ambasadora. Romansuje jednocześnie z piękną Rosjanką, Eweliną Nikolską oraz z księżną Nelly Ozierowską. Uwikłana w działalność szpiegowską Ewelina jest w nim zakochana, natomiast Nelly cynicznie wykorzystuje jego talenty i koneksje dla ratowania rodzinnego majątku przed bankructwem, angażując kochanka w swoje intrygi. Czy Nawrecki doceni to, co szlachetne i wartościowe, czy też okaże się bezdusznym zainteresowanym jedynie własną karierą i materialnymi korzyściami cynikiem lekkomyślnie wystawiającym i przyjmującym czeki bez pokrycia?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=503

ira | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Bardzo dobra powieść obyczajowa, ze słabo zakreślonym początkiem, praktycznie bez końca... Wycinek życia, któremu się można z zainteresowaniem przyjrzeć, co też uczyniłam.
Żaden z bohaterów nie porwał mnie przesadnie, żaden nie jest tym głównym, wokół którego się wszystko obraca, wszyscy są tylko pretekstami do pokazania scenek rodzajowych - a to Dołędze-Mostowiczowi wychodzi świetnie.

CZEKI BEZ POKRYCIA - Jan Nawrecki wyjeżdża do Paryża . W pociągu poznaje Ewelinę która ma problemy i poddała się, aby zostać szpiegiem. Jan i Ewelina zakochują się w sobie. Spędzają mile czas w hotelach ,na spacerach i rozmowach. On stara się o posadę ambasadora . Nie wiedzą że są śledzeni. W Warszawie Ewelina wzbudza ogromne zainteresowanie a jako Rosjanka zostaje wezwana na policję. Zapytana kogo tu zna w mieście mówi że tylko Jana Nawreckiego. Ewelina wie, że Nawrecki zdradza ja z księżną Nelly. On jednak został pochwycony w jej sidła , aby ratować swój majątek. Swata, tez Mikołaja- swego brata z jej przyjaciółką Cissy. Ewelina wyznaje w końcu Janowi ze jest szpiegiem. On wie ze teraz jego kariera poległa w gruzach. Ewelina ucieka z kraju, a trzej agentów zostaje aresztowanych. Jan, aby nie było rozgłosu tez wyjeżdża na parę miesięcy. Książka oparta jest na polityce karierze i szpiegach.

ewel70 | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że tym razem Mostowicz nie oczarował mnie swoją powieścią...
Książka iście polityczna, jednak przekaz (jakkolwiek by go nie odebrać)całkiem do mnie nie trafił...
Bohatera żadnego nie polubiłam i przyznaję, że z ulgą rozstaję się z Janem Nawreckim, Eweliną Nikolską, Nelly Ozierowską i innymi.
Po raz kolejny miraż księżnej Nelly i jej męża Juliusza przedstawiony jest jako mezalians. Niedoszłe małżeństwo Cissy i Mikołaja nie zapowiadał się na inny.
Poza tym liczne francuskie zwroty, nietłumaczone sprawiały, że strasznie ciężko było przebrnąć przez tę powieść.
Plusem dla mnie jest zamieszczony fragment innej powieści Dołęgi- Mostowicza za którą niedługo się zabiorę.

reader | 2016-04-23

Bardzo wciągająca w klimat przedwojennej Polski, ukazuje zepsucie i wyrachowanie arystokracji, akcja w świetnym tempie, ciekawi aż do ostatniej strony.

Dominik | 2017-12-12
es55 | 2017-09-23