Czeki bez pokrycia

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7399-483-6
klasyka
jagarkar

Pełna iście gogolowskiej satyry powieść, której akcja toczy się w arystokratycznych sferach II Rzeczypospolitej. Hrabia Jan Nawrecki, dandys, karierowicz, poseł na sejm, stara się o stanowisko ambasadora. Romansuje jednocześnie z piękną Rosjanką, Eweliną Nikolską oraz z księżną Nelly Ozierowską. Uwikłana w działalność szpiegowską Ewelina jest w nim zakochana, natomiast Nelly cynicznie wykorzystuje jego talenty i koneksje dla ratowania rodzinnego majątku przed bankructwem, angażując kochanka w swoje intrygi. Czy Nawrecki doceni to, co szlachetne i wartościowe, czy też okaże się bezdusznym zainteresowanym jedynie własną karierą i materialnymi korzyściami cynikiem lekkomyślnie wystawiającym i przyjmującym czeki bez pokrycia?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=503

Świetna,przyjemna z klimatem książka.
Porusza bardzo za serce.
Przeczytałam z przyjemnością po prostu klasyka.

Marella | 2018-09-30

Lekka, przyjemna lekturka do pociągu, czy autobusu. Nic nazbyt głębokiego (choć ciekawe tło polityczno- historyczne), ale lektura cieszy i daje rozrywkę.

Taratak | 2018-06-01
Przeczytana: 29 maja 2018

Z przykrością muszę nazwać ,,Czeki bez pokrycia” produkcyjniakiem, czyli powieścią bez polotu kopiującą poprzednie powieści autora i wywołujące emocje bazując na stereotypowym przedstawieniu społeczeństwa. Ze względu na warsztat pisarski czyta się ją szybko, ale bez przerwy odczuwałem obcowanie z drugorzędną literaturą.
Arystokracja i politycy to warstwy, w które łatwo strzelać kierując się popularnymi stereotypami (takich jest większość bohaterów). Polityk musi pod dobrymi manierami skrywać brak kręgosłupa moralnego a arystokrata gotowy poświęcić wszystko dla życia w luksusie. Taka satyra jest niewiele warta, bo nie stara pogłębić spojrzenia na opisywanych ludzi. Opis książki obiecuje nam obcowanie z ,,wielkim światem” i właśnie obserwacje zwyczajów są dla mnie największą wartością, bo sam przestawiłem się w trakcie czytania na tryb życia głównego bohatera tak odległy od codzienności. Podobał mi się też opis zwyczajów w pałacu hrabiego, który nie chce się dostosować do nowych...

ira | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Bardzo dobra powieść obyczajowa, ze słabo zakreślonym początkiem, praktycznie bez końca... Wycinek życia, któremu się można z zainteresowaniem przyjrzeć, co też uczyniłam.
Żaden z bohaterów nie porwał mnie przesadnie, żaden nie jest tym głównym, wokół którego się wszystko obraca, wszyscy są tylko pretekstami do pokazania scenek rodzajowych - a to Dołędze-Mostowiczowi wychodzi świetnie.

reader | 2016-04-23

Bardzo wciągająca w klimat przedwojennej Polski, ukazuje zepsucie i wyrachowanie arystokracji, akcja w świetnym tempie, ciekawi aż do ostatniej strony.

ewel70 | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że tym razem Mostowicz nie oczarował mnie swoją powieścią...
Książka iście polityczna, jednak przekaz (jakkolwiek by go nie odebrać)całkiem do mnie nie trafił...
Bohatera żadnego nie polubiłam i przyznaję, że z ulgą rozstaję się z Janem Nawreckim, Eweliną Nikolską, Nelly Ozierowską i innymi.
Po raz kolejny miraż księżnej Nelly i jej męża Juliusza przedstawiony jest jako mezalians. Niedoszłe małżeństwo Cissy i Mikołaja nie zapowiadał się na inny.
Poza tym liczne francuskie zwroty, nietłumaczone sprawiały, że strasznie ciężko było przebrnąć przez tę powieść.
Plusem dla mnie jest zamieszczony fragment innej powieści Dołęgi- Mostowicza za którą niedługo się zabiorę.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

CZEKI BEZ POKRYCIA - Jan Nawrecki wyjeżdża do Paryża . W pociągu poznaje Ewelinę która ma problemy i poddała się, aby zostać szpiegiem. Jan i Ewelina zakochują się w sobie. Spędzają mile czas w hotelach ,na spacerach i rozmowach. On stara się o posadę ambasadora . Nie wiedzą że są śledzeni. W Warszawie Ewelina wzbudza ogromne zainteresowanie a jako Rosjanka zostaje wezwana na policję. Zapytana kogo tu zna w mieście mówi że tylko Jana Nawreckiego. Ewelina wie, że Nawrecki zdradza ja z księżną Nelly. On jednak został pochwycony w jej sidła , aby ratować swój majątek. Swata, tez Mikołaja- swego brata z jej przyjaciółką Cissy. Ewelina wyznaje w końcu Janowi ze jest szpiegiem. On wie ze teraz jego kariera poległa w gruzach. Ewelina ucieka z kraju, a trzej agentów zostaje aresztowanych. Jan, aby nie było rozgłosu tez wyjeżdża na parę miesięcy. Książka oparta jest na polityce karierze i szpiegach.