Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego

Cykl: Historia z alkowy (tom 12)
Wydawnictwo: Bellona
Piłsudski
historia
Elianna

Polityk, wojskowy, mąż stanu. Polsce – wierny do końca, kobietom – tylko, gdy je kochał. Kim były wybranki serca owianego legendą Marszałka Józefa Piłsudskiego? Trwały u jego boku bez względu na okoliczności, towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej i kochały nawet wówczas, gdy on je odtrącił. Kim były najważniejsze dla Józefa Piłsudskiego kobiety? Galerię pań otwiera matka...

Galerię pań otwiera matka Marszałka – jedyna kobieta, którą kochał naprawdę i obok której prochów spoczęło jego serce. Następnie przedstawione zostały sylwetki Leonardy Lewandowskiej, jego „syberyjskiej ukochanej”, pierwszej żony Marii Juszkiewicz, dla której zmienił wyznanie, oraz ostatniej małżonki – Aleksandry Szczerbickiej. Jeden z rozdziałów poświęcony jest poetce Kazimierze Iłłakowiczównie, osobistej sekretarce Marszałka, zafascynowanej nim również jako mężczyzną. Przegląd dam serca Piłsudskiego zamykają zaś Leokadia Lewandowska, piękna lekarka, towarzysząca mu podczas wyjazdu na Maderę, oraz jego ostatnia miłość – Jadwiga Burhardt.
Biografowie Naczelnika zauważają w każdym z jego związków trzy zasadnicze fazy: pierwsze zauroczenie przeradzające się w głęboką fascynację, pogłębienie więzi uczuciowej oraz intelektualnej, a następnie postępującą obojętność. Kobiety swego życia traktował bardzo instrumentalnie, jednak one nigdy nie przestawały kochać tego nietuzinkowego mężczyzny. Dwie z nich wolały nawet umrzeć, niż żyć ze świadomością odtrącenia.

źródło okładki: http://2.bp.blogspot.com/-U6RjDCdUL2k/VEkXNh_bvtI/...»

Blondo | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

Bardzo dobrze opowiedziana historia życia Piłsudskiego przez pryzmat towarzyszących mu kobiet.

Cierpka_Wiśnia | 2019-03-25

Nasz poczciwy Ziuk miał na koncie wiele miłości i romansów. Dla kolejnych kobiet zgadzał się na poświęcenia, chociażby takie jak zmiana wyznania. Co oczywiście nie przeszkadzało mu, żeby żyć w trójkącie z żoną i kochanką, czekając na śmierć tej pierwszej, aby wziąć ślub z tą drugą. Zauważyć też można prawidłowość, że im więcej lat miał Marszałek, w tym młodszych kobietach się zakochiwał. Uważam, że jako mężczyzna ten wielki, wybitny polityk nie wystawił sobie dobrego świadectwa. Liczne zdrady, niedomówienia podczas rozstań (dwa z nich zakończyły się samobójstwem kochanek) nie są powodem do dumy. Dlatego właśnie, opinia publiczna ukrywała to co dzieje się w życiu prywatnym wodza.

Kasia | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Kolejna rewelacyjna książka pióra Iwony Kienzler.
Życie Marszałka Piłsudskiego , ciekawe i barwne na tle burzliwych lat 20-lecia międzywojennego.
Książka opowiada o kobietach w życiu marszałka, o tych ,które kochał, z którymi współpracował.
Piłsudski jako człowiek, Piłsudski jako mąż i ojciec, Piłsudski jako polityk.
Barwna opowieść , od której nie można się oderwać. Polecam!

CORO | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Książka ciekawa, dużo faktów z życia prywatnego. Związki z kobietami, które kochały Marszałka i podziwiały. Były nim zafascynowane. Marszałek uczuciowo był związany z matką i ponad wszystko kochał swoje córki Wandę i Jadwigę. Ciekawe postacie m.in. Kazimiera Iłłakowiczówna pełniąca rolę sekretarki Marszałka i jej nieodwzajemniona miłość. Marszałek podziwiał i kochał kobiety nietuzinkowe, jedną z nich była piękna lekarka i wiele innych pań. Szczegóły w książce, polecam.

Liilith | 2017-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2017

Książka Iwony Kienzler to rzetelne opracowanie, które pozwala zajrzeć w głąb prywatnego życia tak chętnie stawianego na piedestale Józefa Piłsudskiego. Życia, w którym nie zawsze postępował uczciwie. Autorka bezwzględnie wytyka marszałkowi wszystkie jego miłostki i zauroczenia. Tak jak marszałek bezwzględnie łamał kobiece serca.

Koronczarka | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Choć książki Iwony Kienzler są pobieżne i autorka swoją dociekliwością (a raczej jej brakiem) nie zadowoli żadnego historyka, to jednak czyta się jej lekko i z przyjemnością. Przeznaczone są dla szerokiej publiczności, autorka pełni szacowną rolę popularyzatora wiedzy historycznej i chwała jej za to. Ta biografia koncentruje się na życiu prywatnym Marszałka, choć o jego dokonaniach na niwie publicznej także dowiadujemy się rzeczy najistotniejszych. Autorka nie ocenia Piłsudskiego. Na przewrót majowy, sprawę Berezy patrzymy raczej przez pryzmat Aleksandry Piłsudskiej i więcej tam jest informacji o kryzysie małżeńskim niż o kryzysie państwa, choć Aleksandra była taką kobietą, że sprawy te bolały ją pewnie przynajmniej tak samo mocno. Ale rozumiem autorkę. W swoich wspomnieniach Aleksandra Piłsudska była bardzo lojalną żoną i nigdzie się nie skarżyła. Ktoś to musiał zrobić za nią :)

Hindiana | 2016-03-25

Lekka i bardzo przyjemna lektura, nieco pobieżnie ale ze swodą napisana przez autorkę, która ma na swoim koncie mnóstwo pozycji, przedstawiających mężów stanu, królów i inne osoby ze świecznika od bardziej prywatnej strony. Rozczaruje się jednak ten, kto będzie szukał w tej książce brukowych sensacji i tajemnic alkowy. Autorka dysponuje bowiem rzetelną wiedzą historyczną i nigdy nie wyrywa swoich bohaterów z kontekstu czasów, w jakich żyli, nie ignoruje ważnych faktów historycznych po to tylko aby przenieść środek ciężkości na romanse, dzieci czy kłopoty osobiste. Piłsudski jest więc tutaj przede wszystkim mężem stanu i Keinzler oddaje mu wszystko co należne, pisząc o jego zaanagażowaniu najpierw w działalność spiskową, drukowanie Robotnika, zesłania i więzienia, kontakty z Romanem Dmowskim i działalności PPS-u. Na tym tle jednak stawia kilka kobiet - niestety, z pominięciem jego ukochanych córek, Jadwigi i Wandy, które nie dość, że były zawsze w centrum uwagi marszałka, to jeszcze...

male22 | 2016-02-16
Przeczytana: 2015 rok

Czyta się jak powieść. Książka bardzo ciekawa, można się wiele z niej dowiedzieć, nawet jeśli nie ma się zamiaru.

Lenkaite | 2015-12-29
Przeczytana: listopad 2015

Ciekawa lektura - zarówno dla wielbicieli jak i przeciwników Piłsudskiego

Lenkaite | 2015-08-06
Przeczytana: sierpień 2015

Nie jestem historykiem, więc Piłsudski od strony "obyczajowej" interesuje mnie o wiele bardziej niż jako polityk i wojskowy. Autorka książki rzeczowo, ale też z polotem opisuje związki uczuciowe Komendanta oraz perypetie kobiet jego życia, nie wdając się przy tym jednak w oceny, co moim zdaniem dobrze świadczy o jej warsztacie pisarskim.