Moda w przedwojennej Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
moda, przedwojnie
historia
joly_fh

Książka jest fascynującą opowieścią o polskiej modzie lat międzywojennych, kiedy przepisy savoir-vivre'u zalecały noszenie ubiorów odpowiednich nie tylko do pory roku i dnia, lecz także okoliczności, czego w sferach podporządkowujących się modzie, zasadom elegancji i dobrego wychowania konsekwentnie przestrzegano. Jak ubierano się na co dzień, a jak od święta? Jak na wyjazd do Juraty, a jak...

Jak ubierano się na co dzień, a jak od święta? Jak na wyjazd do Juraty, a jak do Zakopanego? Czym kierowały się elegantki, które z domów mody były uważane za najbardziej wykwintne, skąd projektanci czerpali inspiracje i jak tworzyli swoje kolekcje? Autorka w arcyciekawy sposób pokazuje zmiany w sposobie ubierania się, najważniejsze trendy w modzie lat 20. i 30. wraz z nowinkami, jakie wówczas się pojawiły, nierzadko budząc spore kontrowersje (skrócenie spódnic, wyrazisty makijaż).

W tej okraszonej wieloma anegdotami opowieści autorka, ceniona specjalistka w dziedzinie historii mody, przywołuje liczne źródła - ówczesne książki poradnikowe, ilustrowane magazyny kobiece, pamiętniki, wspomnienia... Podział na ubiory codzienne, sportowe i wieczorowe, z wyodrębnieniem strojów ślubnych, odzieży dziecięcej i bielizny, pozwala na przejrzyste uporządkowanie bogactwa zamieszczonych tu treści.

Na uwagę zasługuje niezwykły materiał ilustracyjny, pozyskany między innymi dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Specjalnie na potrzeby książki sfotografowano unikatową kolekcję ubiorów z okresu międzywojennego, której właścicielem jest Adama Leja.

Moda w przedwojennej Polsce to kolejna część cieszącej się wielką popularnością serii poświęconej różnym zagadnieniom społecznym, gospodarczym, obyczajowym w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/814/

ardnaskela | 2016-06-01

Książka pięknie wydana, ale za mało ilustracji, tekst wporządku ale też nic odkrywczego. Ogólnie polecam dla osób zainteresowanych tematem.

bewelka86 | 2014-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2014

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że "Moda w przedwojennej Polsce" jest książką rewelacyjną. Może nawet i na drugi i na trzeci rzut... dopóki nie pojawiają się zdjęcia (sic!).

Do tej pozycji podeszłam z wielkim entyzjazmem, bowiem i okres międzywojnia i historia mody to tematyka, która bardzo mnie zajmuje. Piękna okładka, sporo bardzo dobrych zdjęć - naprawdę liczyłam na to, że od tej książki nic mnie nie oderwie. Cóż, rzeczywiście przeczytałam ją bardzo szybko, bo - nie ukrywam - zawiera wiele ciekawych i ważnych informacji na temat ubiorów naszych prababek. Dlaczego więc oceniam ją tylko na pięć gwiazdek? Chyba głównie za edycję.

Oto, co zakłócało mi lekturę:
- umiejscowienie zdjęć: bardzo często (prawie zawsze) seria zdjęć następuje po niedokończonym akapicie, tak że czytając urywa nam się zdanie w połowie, potem mamy zdjęcia i dokończenie zdania - strasznie denerwujące!
- podpisy pod niektórymi zdjęciami - a właściwie nie pod tylko obok (lub na sąsiedniej czy kolejnej...

Dociekliwy_Kotek | 2013-09-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Wiele wskazuje na to, że PWN postanowił nas uraczyć serią wydawniczą o Dwudziestoleciu i po "Dobrych manierach..." Marii Barbasiewicz, gniocie nieprzeciętnym, za kolejne 90 złotych polskich można zafundować sobie kolejną książkę napisaną nie wiadomo po co i na co.

Miałam zastrzeżenia do Anny Sieradzkiej jako autorki po dwóch jej książkach i trzecia niestety nie przyniosła poprawy wizerunku. Książka jest mdła jak zwietrzałe perfumy, a o krojach, materiałach, krawcach, trendach czytelnik dowie się tyle, ile z tańszych i ciekawszych książek. Zdjęcia, tradycyjnie, z Narodowego Archiwum Cyfrowego, więc ogólnodostępne i niekoniecznie warte takich pieniędzy.
Pani Barbasiewicz zarzucałam, że znalazła jedno starutkie opracowanie dotyczące bon-tonu i przenicowała je na potrzeby książki - i niestety to samo mogę zarzucić profesor Sieradzkiej, bo zamiast przypisywać sobie autorstwo, należałoby raczej umieścić na okładce nazwisko Jadwigi Suchodolskiej, której poradnik stylu i ubioru jest bez...

Halina | 2013-11-02
Na półkach: Przeczytane, Moda
Przeczytana: 01 listopada 2013

Fascynująca książka. Bardzo dobrze napisana, obrazowo przedstawiająca modę w przedwojennej Polsce, jej genezę oraz przejawy, od strojów codziennych dla pań i panów, przez kreacje wieczorowe i sportowe, dziecięce, aż po bieliznę. Bardzo podobały mi się cytaty z poradników modowych czy też gazet, które ukazały się w tamtym czasie, a było takich fragmentów naprawdę sporo. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat mody międzywojennej. Do minusów mogę jedyni zaliczyć układ graficzny książki – zdjęcia, choć naprawdę świetne i bardzo przydatne w książce, były wstawiane zupełnie nieprzemyślanie, nagle zdanie rwało się w pół słowa i kończyło się po trzech stronach zdjęć. Bardzo rażące z początku były również napisy czy tytuły działu pojawiające się na zewnętrznym marginesie, zupełnie niepotrzebne i bardzo utrudniające czytanie – był bardzo blisko tekstu i zlewały się nim, wyglądało to też po prostu nieestetycznie. Jestem jednak zachwycona okładką.

Dotka76 | 2016-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2016

Podobała mi się ta książka, choć muszę przyznać, że często brakowało mi ilustracji opisywanych ubrań. Niektóre zdjęcia nie były adekwatne do opisu.
Za mało grafiki.
Poza tym może być.

Bartosz | 2017-10-09
Przeczytana: 01 marca 2017

Bardzo fajne źródło informacji i przede wszystkim fotografii. Uwielbiam okres międzywojnia, więc stanowiła dla mnie ciekawą przygodę

Gdyby przedwojenne damy miały okazję przyjrzeć się kobietom i mężczyznom przechadzającym się dzisiaj po ulicach miast to w najlepszym wypadku dostałyby ataku apopleksji. W czasach, gdy odsłonięcie kostki bywało uznawane za skandal obyczajowy (w XIX wieku groziło za to wykluczenie z życia towarzyskiego sfery ziemiańskiej) nagie uda czy ramiona musiałyby wzbudzić szok. Moda oczywiście zmieniała się. Doszło nawet do tego, że kobiety uprawiające kajakarstwo mogły założyć krótkie spodenki (w innych przypadkach było to niedopuszczalne). Wyraźnym cenzusem jest przełom lat dwudziestych i trzydziestych. O ile w pierwszej dekadzie niepodległej Polski stroje nie zachwycały przepychem i kosztownością (wojna zubożyła wiele majątków, poza tym panowała moda na "chłopczycę"), to lata trzydzieste przyniosły festiwal kreacji na ulicach, w domach i salach balowych. "Moda w przedwojennej Polsce" to podróż do świata, w którym żaden mężczyzna nie ważył się wychodzić z domu bez kapelusza, a każda kobieta...

Lenkaite | 2015-07-15
Przeczytana: lipiec 2015

Na pewno dużo lepsza niż Savoir vivre z tej samej serii. Piękne zdjęcia (chociaż 90% ubrań i biżuterii pochodzi z kolekcji jednego projektanta:D ale to nic :) i co najważniejsze - tekst napisany fachowo i z polotem.

CUDO!!!! Czyta się szybko, pełno fotografii, napisane lekko łatwo i przyjemnie. Polecam dla wszystkich rozpoczynających temat mody z tego okresu <3

| 2013-08-01
Przeczytana: 17 lipca 2013