Zgłosuj na książki roku 2017

Homer na placu Poczdamskim. Szkice polsko-niemieckie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
978-83-227-2808-6
Berlin, Niemcy

Basil Kerski, pochodzący z Gdańska redaktor i eseista, mieszkając od trzydziestu lat w zachodniej części Berlina stał się świadkiem przemian, które zmieniły oblicze tego miasta, Niemiec i Europy. W swoim nowym zbiorze Basil Kerski reflektuje losy Berlina, jego wzloty i upadki, jego powiązania z kulturą polską. Drugim wątkiem zbioru jest krytyczna ocena rozwoju niemieckiej pamięci zbiorowej po zjednoczeniu. Autor pokazuje w swoich szkicach pola spięć oraz porozumienia między Polakami i Niemcami. W trzeciej części książki autor zebrał teksty, które zwracają uwagę na niedostrzeżone, ale ważne warstwy relacji polsko-niemieckiej w historii i współczesności. Książka ta jest nie tylko świadectwem (krytycznej) fascynacji Basila Kerskiego Berlinem i kulturą niemiecką, lecz także ukłonem wobec Jerzego Giedroycia, odnowiciela polskiej myśli politycznej i wielkiego ,,ogrodnika polskiej literatury", z którym autor współpracował w latach 90.

źródło opisu: http://press.umcs.lublin.pl

źródło okładki: http://press.umcs.lublin.pl