Nemezis

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Czytelnik
Nemesis

W „morderczym upale tropikalnego Newark” szerzy się złowroga epidemia – przebywającym w mieście dzieciom grozi paraliż, kalectwo, a nawet śmierć. Oto właśnie zaskakujący temat nowej powieści Philipa Rotha: epidemia polio w środku wojennego lata 1944 roku. Centralną postacią Nemezis jest dwudziestoparoletni opiekun szkolnego boiska, Bucky Cantor, oddany swoim obowiązkom, a jednocześnie niemogący pogodzić się z tym, że słaby wzrok wykluczył go z udziału w wojnie. Analizując wewnętrzne rozterki Bucky’ego, po tym jak polio zaczyna siać zniszczenie także na jego boisku, Roth przedstawia całą gamę emocji, jakie może wywołać taka zaraza: strach, wściekłość, cierpienie i ból.
Nad opowieścią ciąży mroczne pytanie, które Philip Roth zadaje w swoich ostatnich czterech książkach, Everymanie, Wzburzeniu, Upokorzeniu i właśnie w Nemezis: Jakie to wybory sprawiają, że życie przechyla się na stronę tragedii? Do jakiego stopnia jesteśmy bezsilni wobec niefortunnego splotu okoliczności?

źródło opisu: http://czytelnik.pl

źródło okładki: www.czytelnik.pl

Dobra_Komplementarne | 2015-05-06

1944 r. Miasto Newark, żydowska dzielnica Weequahic. Młody Bucky Cantor, początkujący nauczyciel wf-u w podstawówce, w wakacje kierownik boiska, gdzie tamtejsza młodzież może bezpiecznie i zdrowo spędzać czas przerwy od zajęć. Tego lata wybuchnie epidemia polio – wirusowej choroby zakaźnej, która w tamtych czasach była niczym wyrok (w najlepszym razie kalectwo, w najgorszym śmierć). Ludzie bez wiedzy i doświadczenia w starciu z nieznanym wyniszczającym przeciwnikiem. Choróbsko szczególnie upodobało sobie dzieci na ofiary. Liczba zachorowań rośnie lawinowo, zwłaszcza w żydowskiej dzielnicy, gdzie żył i pracował Bucky Cantor. Polio zaczyna atakować jego podopiecznych z boiska.

1944r. Stany od dłuższego czasu zaangażowane w wojnę. Jak to jest, że dwudziestokilkuletni Bucky zamiast z karabinem na froncie, biega za piłką z dzieciakami z Newark? Zdumiewające tym bardziej, że jego dwaj najlepsi przyjaciele biorą udział w...

Artur Kiela | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Najlepsza książka Rotha, więc to ładnie, że nią zakończył karierę. Upał szkolnego boiska czuje się na każdej stronie. Spokojne, spocone nastoletnie piekło i jedna z piękniejszych postaci literackich, jakie poznałem (główny bohater). Zero literackiego szpanu, surowa powaga i trafianie gdzie trzeba.

kind_of_alien | 2012-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Za każdym razem gdy zabieram się za Philipa Rotha mam wrażenie, że czytam coś ważnego. "Nemezis" to kolejna doskonale napisana książka, bez zabawy formą, bo u Rotha chodzi o treść. Ciekawa i stawiająca czytelnikowi kilka ważnych pytań. Polecam!

Pavvvel | 2017-10-11

Główny bohater wyjątkowo irytujący i infantylny. Lektura na jeden wieczór.

czytankianki | 2015-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Książka dobrze napisana i nawet wciąga, ale ostatecznie rozczarowała mnie. Rozterki głównego bohatera, który uważa się za nosiciela nieszczęścia i buntuje się przeciwko Bogu uśmiercającemu żydowskie dzieci, nie przekonały mnie.
Cenię sobie za to opis Newark AD 1944 oraz opis narastającej paniki wywołanej epidemią polio. Interesujący jest również wątek szkolny, który dobrze pokazuje, jak Amerykanie pojmują wychowywanie młodzieży.

pio6713 | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

Historia nauczyciela wychowania fizycznego dziejąca się w lecie 1944 , kiedy we wschodnich stanach wybucha epidemia polio czyli tzw paraliżu dziecięcego . To choroba, która może prowadzić nawet do śmierci . Wywołuje ją wirus . W swojej najgroźniejszej wywołuje trwały paraliż chociaż nie zawsze przebiega w tak gwałtowny sposób . Obecnie są szczepienia przeciwko polio . Bohater jest opiekunem boiska ale tez grupki chłopców, których dopada epidemia . Dwudziestoczteroletni żydowski mężczyzna, ma ogromne poczucie obowiązku . Obarcza się winą za wzrost zachorowań . W końcu sam pada ofiara choroby w jej ciężkim stadium . Ale nie dlatego ponosi klęskę życiową . Chce znać odpowiedź na pytanie -dlaczego . Takich odpowiedzi nie ma w chaotycznym świecie . Piękna jest ostatnia scena książki , gdy oczami narratora-jednego z chłopców z boiska- wracamy do czasów sprzed epidemii . Ludzie zasad przegrywają bo chcą wytłumaczenia tam , gdzie go nie ma . Ale to właśnie oni są bohaterami naszego...

belti | 2017-08-02
Przeczytana: 2016 rok

Książka krótka, dobrze napisana, ciekawa historia, ale mimo to niełatwo mi się to czytało. Czegoś tu brakuje, cała ta historia wydaje się zbyt sterylna, bezuczuciowa i napisana tylko na potrzeby przedstawienia pewnego problemu w relacji człowieka z Bogiem (sens cierpienia niewinnych, problem przeznaczenia). Temu podporządkowana jest cała historia i te ważne filozoficzne pytania przewijają się praktycznie cały czas przez karty powieści. Na pewno jest to bardzo dobra książka, ale chyba bardziej należy ją traktować jak traktat filozoficzny.

Karolina | 2013-10-10
Przeczytana: 07 października 2013
ledzwarta | 2017-06-10

Trudno jest napisać w XXI wieku przekonującą i przejmującą historię o człowieku wobec zarazy - trochę już takich książek było, w tym wiele wybitnych. I to napisać tak, żeby czytelnik wyniósł z opowieści coś ponad wiedzę o pierwszych objawach polio. Tym bardziej trzeba docenić, że Rothowi się udało.

Kasia | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Po przeczytaniu tej książki jestem pełna obaw, że cokolwiek wezmę teraz do ręki okaże się marne...