Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Czytelnik
Holzafällen. Die Erregung
literatura austriacka
lorafen

Akcja powieści Bernharda z 1984 roku rozgrywa się podczas „artystycznej kolacji” wydanej przez małżeństwo Auersbergów na cześć aktora z Burgtheater. Aktor się spóźnia, głodni goście - wiedeńscy artyści - są coraz bardziej pijani. Tylko narrator, alter ego autora, siedzący w półmroku przedpokoju, spogląda na nich jak widz w teatrze i w bezlitosnym, obsesyjnym, miejscami komicznym monologu rozprawia się z dawnymi przyjaciółmi, którzy w jego oczach zamienili się w żałosną zgraję snobów, megalomanów i pozorantów. Tłem spotkania z nimi po latach jest samobójstwo wspólnej przyjaciółki, niespełnionej artystki.

Publikacja powieści wywołała skandal. Gerhard Lampersberg, kompozytor i dawny przyjaciel Bernharda, rozpoznał się w powieściowym Auersbergerze, „epigonie Weberna”, homoseksualiście i alkoholiku, i wytoczył autorowi proces o zniesławienie. Powieść została skonfiskowana i objęta zakazem sprzedaży w Austrii, co oczywiście stało się dla niej najlepsza reklamą.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2011

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

czytający | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Czy marzy Wam się rozliczenie z przeszłością i zrobienie podsumowania całego swojego dotychczasowego życia? Możemy wtedy pozbyć się dusznego balastu ciężkich wspomnień, które od dawna przysparzały nam bólu. Oczyszczającym jest stan, kiedy możemy wszystko wywlec na światło dzienne. I chociaż mroczne retrospekcje kosztują nas wiele wysiłku, to jednak zrzucamy je z siebie w ciągu kilku godzin. Ten proces niekoniecznie musi być przyjemny, tym bardziej, kiedy zaplanujemy jego przeprowadzenie na przyjęciu u naszych dobrych znajomych. Nie narażając się na śmieszność musimy sprytnie lawirować pomiędzy mnóstwem wątków w kanapowych rozmowach. W końcu katharsis naszej przeszłości dokonuje się w tym momencie na żywym organizmie jakim jest szacowne towarzystwo dawnych przyjaciół. I kiedy uda nam się rzucić wszystkim prawdę w twarz nie będąc przy tym wykluczonym, to śmiało możemy stwierdzić, że udało nam się pokonać milowy krok do akceptacji samego siebie.

Absurdalna myśl to jedyna prawdziwa...

Tania | 2016-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Klasyczna jedność czasu, miejsca i akcji, i prawdziwy (nie grecki) aktor wśród bohaterów - aktor z Burgtheater, nie czynią bynajmniej z „Wycinki” klasycznego dramatu. Pozornie nie ma ani jednego dialogu. Wszystkie kwestie wypowiadane przez uczestników „artystycznej kolacji” przytacza nam narrator w formie strumienia świadomości. Jest spostrzegawczym obserwatorem i sprawnym pisarzem (alter ego Bernharda), mamy więc poczucie, że uczestniczymy w niej jak on - w cieniu i z drugiego fotela. Stopniowo wchodzimy w środowisko i stajemy się świadkami, jak spotkanie przeradza się w targowisko aspiracji pseudoartystów, studium małostkowości i snobizmu. Jest dramat...

karolinaflora | 2012-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Bernhard osiągający swój szczyt w wyrzygiwaniu Austrii. Najbardziej ukonkretniony, najmniej intelektualizujący, komentujący, refleksyjny. Najbardziej szyderczy i najbardziej subiektywnie krytykujący. Z pustym żołądkiem, opróżnionym z żółci, lżej i z samym sobą się rozliczać, okazjonalnie, pomiędzy surowymi najazdami na drobnomieszczańskie snobizmy.
po raz kolejny czytamy bernharda nie tylko krytykującego wzdłuż i wszerz, ale i w głąb, bo nie szczędzi najazdów również samemu sobie. dlatego koniec jest aż tak porażający, bo myślenie i krytyczny zmysł wcale nie wykluczają uczuć i nie są gwarantem ucieczki przed sentymentami.

nieodparte wrażenie, że z tej książki cześćiowo mamy hanekego z "siódmego kontynentu", gdy pokazuje tę samobójczą makroskalę w wersji mikro. takie pułapki człowieczeństwa, gdzie kłamstwo jest jedynym sposobem funkcjonowania. wobec innych i wobec samego siebie.
bardzo mocne.

a po lekturze spacery gentzgasse, kohlmarktem czy grinzingiem nie są już tak beztroskie,...

bnch | 2015-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2015

"Wycinka" jest książką środowiskową, opisem starzejącej się (zestarzałej?) bohemy artystycznej Wiednia. Jej środowiskowość polega głównie na tym, że Thomas Bernhard, którego spokojnie można utożsamiać z narratorem, równo obmówił ludzi, z którymi się spotyka. Artystyczna kolacja, będąca osią utworu, jest fetą na cześć aktora Burgtheater, ale również kontynuacją stypy dla przyjaciółki, która się powiesiła. Osoby opisane na kartach powieści żyły lub żyją naprawdę - m.in. gospodarze to Maja i Gerhardt Lampersbergowie (śpiewaczka i kompozytor), a Jeannie Billroth to Jeannie Ebner (pisarka). Nietrudno sobie wyobrazić skalę skandalu po publikacji.

Formalnie książka ma charakter strumienia świadomości, jest zapisem przemyśleń dokonanych w uszatym fotelu w czasie jednego wieczoru, gdy odbywała się artystyczna kolacja u Auersbergerów. Stąd powtórzenia, pozorny chaos, zawarcie wszystkiego w jeden akapit na 180 stron.

Fabuła ma trzy podstawowe wątki - wspomnienie Joany, czekanie na aktora...

Michał | 2015-01-11

Bernhard w najczystszej postaci. Ostry, bezkompromisowy, przewrotny, szczery do bólu i demaskujący zakłamanie, nie tylko bliskich ale i swoje własne (bohatera 'Wycinki'). Momentami rozbrajająco zabawny. Niektórzy rodzą się pisarzami, i do takich ludzi należał Thomas Bernhard. Mój prywatny guru literacki.

Chiara | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Od dawna zastanawiałam się, co w tekstach Bernharda jest takiego wyjątkowego, że od lat sięga po nie Krystian Lupa? Mało tego, te przedstawienia teatralne są wybitne. "Wycinka" nie jest dramatem, to monolog bohatera, choć sytuacja w nim przedstawiona jest atrakcyjna teatralnie. Tekst pokazuje ponurą prawdę o człowieku, bazując na środowisku artystycznym Wiednia. Gdybym miała wskazać jakiegoś polskiego pisarza, patrzącego podobnie na świat, byłby to Różewicz- pesymizm, krytyka, pustka wewnętrzna, brak norm moralnych... Recenzje najnowszego spektaklu Lupy wystawionego we Wrocławiu są entuzjastyczne!

Ilona K | 2013-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2013

Bernhard jak zwykle w swoich książkach, tak i tutaj jawi się jako zjadliwy krytyk mieszczańskiej hipokryzji, wszelkich pseudointelektualistów i pozerów - głównie przedstawicieli własnego narodu, Austriaków (to w specyficznym wychowaniu, w historii dopatruje się ukształtowania charakteru środowisk tzw. "intelektualnych" na obłudników i głupców).
Sytuacja jest bardzo prosta: otóż główny bohater, narrator pierwszoosobowy zostaje zaproszony na kolację, nie zwykłą przyjacielską kolację, ale tzw. "artystyczną kolację", ów artystyczny sznyt zapewnić ma aktor jednego z wiedeńskich teatrów. Nasz gość się jednak spóźnia, co daje pole dla refleksji i wspomnień bohatera-obserwatora (zapewne samego Bernharda) z ogromnym krytycznym zacięciem oceniającego uczestników kolacji. Dodatkową płaszczyznę jego rozmyślań stanowi pogrzeb wspólnej przyjaciółki Joan, który odbył się tego samego dnia, uczestnicy kolacji są jeszcze w strojach żałobnych i już sam ten fakt budzi niesmak, a to dopiero początek....

| 2012-01-01
Przeczytana: wrzesień 2011

Thomas Brenhard utrzymuje się w roli pisarza niepokornego, złośliwego, nieugiętego i niereformowalnego, wiernego swoim wcześniejszym opiniom i potwierdzającego raz wypowiedziane zdanie. Krytykuje społeczeństwo, a w szczególności mieszczaństwo austriackie zarzucając mu ksenofobię, sympatie profaszystowskie, samozadowolenie i brak chęci rozwoju intelektualnego. Nie ma litości dla nikogo, jest bezkompromisowy, uwielbia "wbijać szpile" w ten nadęty od samozachwytu balon dumy. I kocham go za to.
W swojej kolejnej książce portretuje w fikcyjnych postaciach dawnych znajomych. I jak zwykle nie są to opisy miłe, wylicza pełno wad, słabostek i niedoskonałości. Zarzuca zakłamanie. Oczywiście naraził się tym na oskarżenia i groźby oddania sprawy do sądu.
Lektura jego książek nie zalicza się do tych łatwych, przyjemnych i bezproblemowych. Poruszane w niej tematy są drażliwe, niewygodne, wzbudzają w czytelniku wewnętrzny niepokój i doprowadzają do niewesołych rozmyślań. Ale po to pisał, a nie...

ledzwarta | 2016-01-15

Bardzo rzadko książka aż tak mnie hipnotyzuje. Jest niezwykłą przyjemnością być w głowie kogoś, kogo uważa się za znacznie od siebie inteligentniejszego. Zwłaszcza jeśli zauważa się, że tok myśli tego kogoś czasem przypomina mój własny. Czułam się jakbym zdobyła Everest.

Michel | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Może nie powala do tego stopnia, co ostrzy jak brzytwa "Dawni mistrzowie" czy napisane z rozmachem "Wymazywanie", ale to bardzo elegancka i dopracowana próba prozy Bernharda.
Na pierwszą książkę autora warto jednak wybrać inny tytuł.