Bieszczady. Ostatni taki zakątek.

Wydawnictwo: Muza
978-83-7758-188-9
bieszczady, góry, przewodnik
jagarkar

Kolejna długo wyczekiwana książka z cieszącej się popularnością serii monografii polskich gór prezentuje tym razem Bieszczady. Publikacja nie jest typowym przewodnikiem turystyczno-krajoznawczym, lecz raczej opowieścią o tej fascynującej krainie, o tym jaka była dawniej, i jaka jest obecnie. Autor - człowiek gór i wieloletni działacz organizacji turystycznych - ukazuje nam Bieszczady z zupełnie innej, znacznie szerszej perspektywy. Z niezwykłą pasja opisuje nie tylko piękno górskiego krajobrazu i dzikość przyrody, ale także skomplikowaną i tragiczną historię regionu, z którą splotły się losy niektórych miasteczek i wsi, w większości już nieistniejących. Podejmuje też temat pogranicza zarówno w zakresie kultury duchowej, jak i materialnej, snując opowieść o dawnych mieszkańcach gór (Łemkach i Bojkach), o zamkach, leśnych kolejkach, cennych kościołach, urokliwych cerkiewkach, nieistniejących synagogach, cudownych źródełkach i kapliczkach czy w końcu bieszczadzkich nekropoliach. Uzupełnieniem tekstu są współczesne i archiwalne fotografie oraz przedwojenne pocztówki. Książka zawiera również mapy, plany miast, rzuty architektoniczne i panoramy.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=50236

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=50236

Meehoow | 2012-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2012

Nieszablonowe spojrzenie na Bieszczady, które nosi cechy przewodnika nie tylko turystycznego, ale też i historycznego i kulturowego. W części globtroterskiej - ciekawe propozycje wycieczek, również z dala od znakowanych szlaków, pozwalające na dotarcie w miejsca często zapomniane i pomijane w innych opracowaniach. Kolorytu dodają rodziały traktujące m.in. o przydrożnych kapliczkach i - często powiązanych z nimi - cudownych źródełkach czy też o dziejach bieszczadzkiej kolejki leśnej. Przyciągnąć uwagę mogą również te o etymologii nazw miejscowości i górskich szczytów czy o lokalnych artystach (całkiem ich sporo!). Dopełnieniem tego naprawdę solidnego i interesującego wydawnictwa są mapki poglądowe i masa zdjęć, zarówno archiwalnych, jak i współczesnych.

Rafał Niemczyk | 2016-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2016

Małe kompendium wiedzy o Bieszczadach z 2012 roku. Historia, interesujące miejsca, ciekawostki, mapki, Bieszczady jako pogranicze kulturowe. Plus dużo pięknych zdjęć.

książek: 2043
cremova | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Pięknie opisana historia, kultura i tradycja Bieszczadów. Ponadto znajdziemy tutaj wiele praktycznych informacji. Uroku książce dodają cudowne, klimatyczne zdjęcia.

Katarzyna | 2017-03-11
szudaj | 2015-07-05