978-83-268-0254-6
Cracoviana, historia, przewodnik, sztuka

Wreszcie powstał przewodnik, który zaprasza nas do wyruszenia w prawdziwą podróż po mieście. Autorzy, zamiast podawać adresy niepowiązanych ze sobą miejsc, stworzyli specjalnie dla nas 12 tras po najciekawszych zakątkach krakowskich dzielnic, zarówno tych, które znają wszyscy, jak i tych, które czekają na ponowne odkrycie i zazwyczaj są omijane przez turystów. Iść na spacer – nic prostszego. Różnica jest jedna – tym razem mamy w ręku książkę, która nas poprowadzi. Pokazuje ona zarówno najbardziej popularne rejony miasta, np. modny dziś Kazimierz i pełen urokliwych zakątków Zwierzyniec, jak i mniej znane Podgórze, czyli dawne XVIII-wieczne miasto połączone z Krakowem w czasie I wojny światowej. Wiedzie nas przez najciekawsze obiekty tzw. starej Nowej Huty (najwcześniej wzniesiona cześć dzielnicy, wpisana parę lat temu do rejestru zabytków), ale również dzielnice takie jak Pędzichów, w których dominowały niegdyś gospody, stajnie i place składowe. Wszystkie warte uwagi miejsca są zaznaczone na planach tras i dokładnie opisane. A trzeba dodać – nie jest ich mało. Jeśli będziemy się trzymać wytyczonego planu, zatrzymamy się w niektórych dzielnicach przynajmniej 68 razy. Ale samodzielne odkrywanie miasta ma przecież ten plus, że zawsze możemy zboczyć z drogi, jeśli zobaczymy obok coś ciekawego.

źródło opisu: www.gandalf.com.pl

źródło okładki: www.merlin.pl

chrispu | 2014-01-06

Spacerownik to specyficzny przewodnik napisany (moim zdaniem) z myślą głównie o mieszkańcach grodu Kraka. Pokazuje (opisuje)on bowiem różnorakie budowle, zaułki, pomniki i inne drobnostki poukrywane wśród uliczek miasta. Nie są to pierwszoplanowe obiekty, które powinni koniecznie zobaczyć turyści będący pierwszy raz w Krakowie. Są to raczej obiekty dla koneserów, poszukiwaczy "dziwadeł" i ciekawostek historyczno - architektonicznych, różnorakiej maści szperaczy.
Z tej książki można się bardzo dużo dowiedzieć o mieście, o budynkach i pomnikach, które, być może mija się codziennie a mających swoją interesująca historię. Jest to też idealna książka dla osób, które chciałyby "zaimponować" wiedzą prawie przewodnicką wśród swoich znajomych.
Zwiedzanie miasta ułatwiają zamieszczone mapki z zaznaczoną trasą spaceru oraz ponumerowanymi obiektami na trasie, których opisy znajdują się na dalszych stronach.

ironia | 2016-10-09

mało przystępna forma, małe literki.

Andrzej Rusiniak | 2016-04-19
Marta Chruszczewska | 2016-03-30